Uzroci bolova u vratu kod dece mogu da variraju od povreda do nepravilnog držanja tela, pa čak uzrok može biti i bolest nekog udaljenog organa. U ovom članku smo obradil sve bitne aspekte bolova u vratu kod male dece…
Većina odraslih sa vremena na vreme oseća akutne bolove u vratu. Međutim, bolovi u vratu kod dece nisu česta i normalna pojava. Nažalost, i deca (u bilo kom uzrastu) osećaju ovo bolno stanje. Bol u vratu nastaje kada su vrat, mišići ramena ili kičma pod jakim opterećenjem. Bol takođe može da nastane usled povreda u toku fizičkih (sportskih) aktivnosti. U ovim slučajevima, bol je akutan i nestaje posle par dana. U drugim slučajevima, ovaj bol signalizira da se problemu treba pristupiti krajnje ozbiljno, uz odgovarajuću dijagnozu i lečenje.
Uzroci bolova u vratu kod dece
Intenzitet bola u vratu može da varira od blagog do veoma intenzivnog, u zavisnosti od povrede mišića i kostiju. Glavni uzročnici bolova u vratu kod dece slede u nastavku.
Povreda vrata
Iznenadni bol u vratu indicira da je do povrede došlo tokom neke fizičke aktivnosti. Deca koja su sklona fizičkim aktivnostima (poput fudbala ili rvanja) su sklone povredama vrata. Takođe do ovakvih povreda može doći prilikom pada sa drveta, bicikla ili stepenica. Ovakve povrede uzrokuju izčašenje vratnih mišića, ili u još gorem slučaju može doći do frakture vratne kosti.
Nepravilno držanje tela
Nepravilan položaj mišića na vratu tokom dužeg vremenskog intervala (npr. sedenja pred ekranom ili spavanja u nezgodnom položaju) će dovesti do izčašenja mišića i samim tim do bolova u vratu. Kada deca puno vremena provode u sedećem položaju (npr. sedenje u učionici, igranje video igrica, kucanje na tastaturi, čitanje u krevetu, itd.), dolazi do nepravilnog držanja tela. Takvo držanje tela dodatno opterećuje mišiće vrata što uzrokuje jak bol.
Opterećenje vrata
Mišići ramena kod dece su veoma delikatni i osetljivi, te stoga ne bi trebalo decu opteretiti teškim torbama sa kojima idu u školu (što je inače čest slučaj). Na ovaj način dolazi do nepotrebnog opterećenja mišića. Ovakva vrsta bolova se može sprečiti, ako se na školske torbe stavi dodatni kaiš koji se vezuje za struk. Tako bi se pravilnije rasporedilo opterećenje sa ramena.
Simptomi bolova usled bolesti nekog drugog udaljenog organa
Simptomi bolova vrata usled bolesti nekog drugog organa su praćeni raznim simptomima. Bolesti koje uzrokuju ovaj bol kod male dece su najčešće meningitis i reumatoidni artritis. U slučaju meningitisa bol u vratu je toliko jak da dete ima velikih teškoća pri savijanju glave unapred, i nije u mogućnosti ni čak da pipne grudi sa sopstvenom bradom. Ovo je infekcija uzrokovana bakterijama, i ima simptome poput groznice, glavobolje, mučnine i povraćanja. Reumatoidni artritis može biti uzrok bola u vratu kada je prisutno hronično oticanje zglobova, umor, slabost i graoznica. Bol se u ovim slučajevima intenzivira noću.
Tretmani za lečenje bola u vratu kod dece
Blagi bolovi će sami proći ukoliko dete miruje. Upotreba obloga sa ledom u momentu povrede ublažuje bol. Dete bi trebalo da izbegava upotrebu jastuka dok spava, dok se bol ne snizi. Takođe, trebalo bi obviti vrat peškirom tokom noći za vreme spavanja. Za ovu svrhu se mogu i koristiti medicinske kragne, koje možete nabaviti u apotekama. Ukoliko dete ne može da izdrži bol, pilule protiv bolova se mogu primeniti. Nanošenje kompresovane toplote na vrat se pokazalo kao korisno za ublažavanje bolova. Ukoliko bol traje duži vremenski interval, stručna medicinska pomoć je obavezna. Ukoliko je bol u vratu praćen nekim drugim simptomima kao što su oticanje ili groznica, tada stručni medicinski tretman treba što pre započeti.
U većini slučajeva, ova vrsta bolova se kod dece leči uspešno, bez trajnih posledica po zdravlje dece. U slučaju hroničnih bolova, trebalo bi najpre indentifikovati navike koje dete ima pri celodnevnim fizičkim aktivnostima. Sa vežbanjem pravilnog držanja položaja tela i vežbama istezanja vrata, dete se može lako rešiti ovakvih bolova.