Bubuljice na zadnjici i butinama lečenje

[icegram campaigns=”19561″]
Saznajte:

– uzrok
– bubuljice na zadnjici kod žena
– potkožne bubuljice na zadnjici
– bubuljice na butinama
– lečenje

Bubuljice na zadnjici uzrok

Bubuljice na zadnjici – neprijatan i pomalo čudan problem, ali bubuljice ne biraju gde će se pojaviti, pa se mogu pojaviti i na zadnjici. Javljaju se u mlađim i u starijim godinama, ali češće pogađaju mlade u periodu puberteta, jer je tada najintenzivnije lučenje sebuma, kao i hormonski disbalans.

Nema konkretnog objašnjenja o tome šta je glavni uzrok pojave bubuljica na zadnjici. Stručnjaci se najviše slažu oko toga da prekomerno lučenje sebuma zatvara pore na koži, te dolazi do začepljenja folikula dlake, bakterijske infekcije – pa se pojavljuju bubuljice.

bubuljice na butinama i zadnjici

Bubuljice na zadnjici uzrok:

– prekomerno lučenje sebuma

– bakterijska infekcija

– folikulitis (iritacija i upala folikula dlake) na tom mestu

– Neki stručnjaci smatraju da bubuljice na zadnjici može da uzrokuje i stres, zatim dugotrajno sedenje i fizička neaktivnost, masna hrana, znojenje, loša higijena, genetska predispozicija, tesna i sintetička odeća i veš itd.

Bubuljice na zadnjici kod žena

Bubuljice na zadnjici kod žena se u najvećem broju slučajeva pojavljuju usled preteranog mašćenja kože, tj. lučenja sebuma. To dovodi do toga da se zapuše folikuli dlake, što je pogodno za razvoj bakterijske infekcije i nastanak bubuljica. Osim infekcije, bubuljice mogu nastati i kao posledica dugotrajnog pritiska na taj deo tela (sedenje duže od osam sati), stalnog trenja tokom nošenja tesne i neudobne odeće od grubih i sintetičkih materijala, pojačano znojenje, zatim primena nekih kozmetičkih preparata, depilacija i sl. Kupanje u javnim kupalištima (bazenima) može dovesti do infekcije i pojave bubuljica na zadnjici. Osobe sa oslabljenim imunitetom i oboleli od dijabetesa su u većem riziku za pojavu bubuljica na zadnjici.

>>> Imate BUBULJICE NA ZADNJICI? Pod hitno ih uklonite na neki od ova 4 načina!

Iako ne možemo reći da bubuljice na zadnjici predstavlaju ozbiljan estetski problem, obzirom da se ne vide ispod odeće, ipak vam mogu predstavljati problema u funkcionalnom smislu, na primer kad hoćete da sednete ili legnete.

Zato se ženama koje imaju problem sa bubuljicama na zadnjici preporučuje da rade piling i masažu i ovog dela tela (osim što uklanja izumrle ćelije, piling ubrzava cirkulaciju, što smanjuje rizik za nastanak bubuljica).

Treba voditi računa i o pravilnom držanju, jer loše držanje dovodi do slabe cirkulacije i opuštanja mišića zadnjice, što pogoduje nastanku bubuljica.

Potrebno je nositi širu i udobnu odeću, od prirodnih materijala (pamuk), a pamučan veš je obavezan! Izbegavati nošenje sintetičih uložaka i korišćenje agresivnih preparata za negu kože, jer mogu dovesti do nastanka bubuljica na zadnjici.

Pročitajte i Krečno mleko protiv bubuljica

Potkožne bubuljice na zadnjici

Potkožne bubuljice na zadnjici se pojavljuju u vidu crvenih ispupčenja koja su vrlo osetljiva i mogu biti bolna na dodir. Ovakve bubuljice nemaju gnoj na vrhu, i apsolutno se ne preporučuje da ih stiskate, jer možete samo pogoršati situaciju i dodatno ih iziritirati. Potkožne bubuljice na zadnjici neretko prati i upalni proces. Zovu ih još i ‘’lojnim’’ cistama, jer je u njihovoj unutrašnjosti obično inkapsuliran gnoj.

Pogađaju pretežno osobe koje imaju masni tip kože, kada je prisutan disbalans u lučenju hormona, pa je pojačan rad lojnih žlezda i koža se preterano masti. Potkožne bubuljice na zadnjici mogu biti veoma bolne, a posebno vam smetaju kada sedite ili ležite.

Bubuljice na butinama

Bubuljice na butinama se takođe u najvećem broju slučajeva pojavljuju usled preteranog mašćenja kože, tj. lučenja sebuma, što dovodi do toga da se zapuše folikuli dlake, a to je pogodno za razvoj bakterijske infekcije i nastanak bubuljica.

Osim infekcije, bubuljice na butinama mogu nastati i kao posledica dugotrajnog pritiska na taj deo tela (dugo sedenje), stalnog trenja tokom nošenja tesne i neudobne odeće od grubih i sintetičkih materijala, pojačano znojenje, zatim primena nekih kozmetičkih preparata, depilacija, brijanje i sl. Kupanje u javnim kupalištima (bazenima) može dovesti do infekcije i pojave bubuljica na butinama. Osobe sa oslabljenim imunitetom i oboleli od dijabetesa su u većem riziku za pojavu bubuljica na butinama.

Žene koje depiliraju noge su u posebnom riziku za nastanak bubuljica na butinama, a naročito ukoliko kao metodu depilacije koriste brijanje. Brijanje dodatno iritira kožu, a posekotine od brijanja mogu biti ulazna vrata za bakterije i nastanak infekcije. Još ukoliko nakon depilacije nosite tesnu odeću, od sintetičkih materijala – samo ćete dodatno pogoršati situaciju. Piling i pravilna nega kože pre i nakon depilacije su osnova preventive u slučaju bubuljica na butinama.

Povezano>>> Preparati, vitamini i minerali za akne i bubuljice

Bubuljice na zadnjici i butinama lečenje

Najčešći uzroci bubuljica na zadnjici i butinama su pojačan rad lojnih žlezda – masna koža, iritacija kože ili nepravilno održavanje lične higijene. Dakle, ono što možete da učinite, to je da pružite posebnu negu masnoj koži. Redovno se tuširajte i kupajte, radite piling kože butina i zadnjice, koristite prirodne preparate jer hemijski mogu samo dodatno da pogoršaju situaciju, pogotovo ako ste alergični na neki od sastojaka. Izbegavajte nošenje uske i sintetičke odeće koja može da iritira vašu kožu. Nosite čistu odeću od pamučnih materijala, jer tada koža može da diše. Izbegavajte korišćenje lekova i preparata na bazi kortikosteroida.

Slično>>> Limun za akne i bubuljice

Bubuljice na zadnjici i butinama lečenje:

– čišćenje kože antibakterijskim sapunima

– upotreba krema ili gelova na bazi benzoil – peroksida

– izmrvite 2-3 tablete aspirina, dodajte 1-2 kašike mlake vode, malo jogurta i meda; zatim ovu smesu nanesite na kožu zahvaćenu bubuljicama i pustite da se osuši, te blagom masažom skinite i isperite

Uvek se preporučuje da koristite prirodne lekove kako biste rešili probleme akni i bubuljica bilo gde na telu, jer hemijski preparati deluju previše agresivno na vašu kožu, mogu preterano da je isuše ili da izazovu alergijske rekcije. Takođe morate voditi računa o zdravoj ishrani i unosu tečnosti. Jer ono što unosimo u svoj organizam – očitava se spolja!

– radite redovno piling kože

– pijte što više čajeva koji će čistiti vaš organizam, a samim tim vas oslobađati od toksina i bakterija koje mogu da izazovu bubuljice i akne

– povećajte unos vitamina C jer on reguliše lučenje masnoće

– pijte dosta vode, jer je hidrirana koža zdrava koža

– možete nanositi led ili hladne obloge na kožu zahvaćenu bubuljicama, jer led podstiče cirkulaciju, zamrzava pore i čisti kožu

– med je dobar prirodni antibiotik, pa ga nanesite na kritična mesta

– limunov sok odlično čisti kožu i snabdeva je vitaminom C

Saznajte više>>> Cimet i med za akne i bubuljice