Ciroza jetre uzroci, simptomi, lečenje, prognoza

Ciroza je ozbiljno stanje u kome normalno tkivo jetre biva zamenjeno ožiljnim tkivom (fibroza ). Ima tendenciju da sporo napreduje i često ne daje simptome u ranim stadijumima. Međutim, kako se funkcija jetre postepeno pogoršava, mogu se javiti ozbiljni problemi.Dva česta uzroka ciroze jetre jesu težak alkoholizam i Hepatitis C infekcija. Tretman stanja može varirati, zavisno od uzroka. Ako ciroza postane teška, transplantacija jetre može biti jedina opcija za izlečenje.

Koja je uloga jetre?

Jetra se nalazi u gornjem desnom delu abdomena. Ima brojne funkcije koje uključuju:

● Skladištenje glikogena (gorivo za pokretanje tela), koji je sačinjen od šećera. Kada je potrebno, glikogen se razlaže do glukoze koja se onda otpušta u krvotok.
● Pomaže u obradi masti i proteina iz svarene hrane.
● Sinteza proteina koji su neophodni za zgrušavanje krvi (faktori koagulacije).
● Metabolisanje mnogih lekova koji se unesu u organizam.
● Pomaže da se obrade ili iz organizma uklone alkohol, otrovi i toksini.
● Produkcija žuči koja prelazi iz jetre u tanko crevo i pomaže u varenju masti.

Šta je to ciroza jetre?

Ciroza je stanje u kome je normalno tkivo jetre zamenjeno ožiljnim tkivom (fibroza).

Ožiljavanje jetre je proces koji ima tendenciju postepenosti. Ožiljno tkivo utiče na normalnu strukturu i regeneraciju jetrinih ćelija. Jetrine ćelije postaju oštećene odumiru sa postepenim formiranjem ožiljnog tkiva. Dakle, jetra vremenom gubi sposobnost da funkcioniše pravilno. Ožiljno tkivo može uticati i na protok krvi kroz jetru, što može rezultovati retrogradnim porastom pritiska u krvnim sudovima koji krv dovode u jetru. Ovo stanje se označava kao Portna Hipertenzija.

Šta dovodi do ciroze jetre?

Postoje brojni uzroci ciroze.

Alkoholna ciroza jetre
Ćelije jetre mogu da razlože alkohol, ali previše alkohola može da ošteti jetru. Pravilo je da što više pijete, imate veću šansu da dobijete cirozu. Ipak, alkoholna ciroza nije stanje koje se isključivo javlja kod alkoholičara. Osobe koje prečesto konzumiraju alkohol u „rekreativne svrhe“, takođe mogu razviti ovo oboljenje.

Bar 1 od 10 osoba koje previše piju pre ili kasnije će razviti cirozu. Bolest obično nastaje nakon 10 ili više godina zloupotrebe alkohola. Nejasno je zašto su jetrine ćelije kod nekih osoba podložnije alkoholnom oštećenju i sklonije razvijanju ciroze. Moguće je da postoji genetska predisponiranostzatakonešto. Žene koje unose previše alkohola u organizam su, čini se, sklonije razvitku ciroze od muškaraca.

Hepatitis C i ciroza
Hronična (trajuća) infekcija Hepatitis C virusom dovodi do dugotrajnog zapaljenja jetre. Ovo naposletku može dovesti do ožiljavanja i nastanka ciroze. 1 od 5 osoba koje pate od hroničnog hepatitisa C razvijaju cirozu, ali da bi se tako nešto desilo potrebno je da prođe period od oko 20 godina, ili čak duže, od inicijalne infekcije.

Drugi uzroci ciroze

Manje učestali uzroci podrazumevaju:

● Hroničnu infekciju Hepatitis B virusom. Na globalnom nivou, ovo je najčešći uzrok ciroze jetre (ali su u UK najčešći uzročnici alkohol i Hepatitis C).

● Autoimuni hepatitis. Imuni sistem normalno proizvodi antitela koja napadaju bakterije, viruse i druge mikroorganizme. Kod osoba sa autoimunim oboljenjima, imuni sistem proizvodi antitela protiv dela/delova sopstvenog organizma. Nešto podstakne imunološki sistem da proizvodi ova auto-antitela, ali je taj okidač nepoznat. U autoimunom hepatitisu imunološki sistem proizvodi antitela protiv ćelija jetre, što može dovesti do oštećenja i ciroze.

● Oboljenja koja dovode do blokade žučnih kanala mogu povratnim pritiskom delovati na ćelije jetre i dovesti do njihovog oštećenja. Primera radi, to su primarna bilijarna ciroza, sklerotični holangitis i urođeni defekti žučnih puteva.

● Ne-alkoholni steatohepatitis (NASH). Ovo je stanje koje dovodi do nagomilavanja masti u jetri. Ovo može voditi u stvaranje ožiljaka i cirozu. Prekomerna težina/gojaznost povećavaju rizik od NASH.

● Ozbiljna reakcija preosetljivosti na neke lekove.

● Neki otrovi i toksini iz okoline.

● Određene infekcije izazvane bakterijama i parazitima, koji se obično mogu naći samo u tropskim predelima.

● Ozbiljna slabost srca, koja retrogradno dovodi do porasta pritiska u krvnim sudovima jetre i posledične kongestije.

● Neke retke nasledne bolestikoje mogu oštetiti jetru. Na primer:

● Hemohromatoza. Ovo je stanje koje dovodi do abnormalnog nagomilavanja gvožđa u jetri i drugim delovima tela.

● Vilsonova bolest jetre. Stanje kod koga imamo prekomerno nagomilavanje bakra u jetri i drugim delovima organizma.

● Ostali retki poremećaji.

Koji su simptomi ciroze?

U ranoj fazi bolesti često nema simptoma. Možete funkcionisati sa redukovanim brojem jetrinih ćelija koje rade kako treba. Međutim, kako se povećava broj ćelija koje odumiru i širi se površina fibroznog tkiva, jetra:

● Ne uspeva da sintetiše dovoljno proteina kao što je albumin, koji pomažu u regulaciji preraspodele tečnosti između krvotoka i ostatka organizma.

● Ne uspeva da napravi dovoljno faktora potrebnih za zgrušavanje krvi.

● Jetra je manje sposobna da obrađuje otpadne produkte u telu kao što je bilirubin. Tako da može doći do njihovog taloženja u organizmu.

● Jetra je manje sposobna da metaboliše lekove, toksine i druge hemikalije koje se onda mogu nataložiti u telu.

Prema tome, simptomi koji mogu da se jave uključuju:

● Zamaranje i slabost.

● Tečnost prelazi iz krvotoka u tkiva, posebno u nogama (edem) i u abdominalnoj duplji (ascit) i tu se zadržava.

● Gubitak apetita, mučnina i povraćanje.

● Gubitak na težini (iako možete i dobiti na težini ukoliko dođe do retencije velike količine tečnosti).

● Sklonost ka lakšem i dugotrajnijem krvarenju.

● Žuticu (žuta prebojenost kože i sluzokoža) usled nakupljanja bilirubina.

● Svrab usled taloženja toksina.

● Promene stanja svesti se mogu desiti u teškim slučajevima ciroze, pri čemu dolazi do nakupljanja toksina u krvotoku i njihovog dejstva na mozak. Ovo može uzrokovati promene u sastavu ličnosti i ponašanju, mentalnu konfuziju, zaboravnost i poteškoće u koncentrisanju. Na kraju, može dovesti do gubitka svesti i zapadanja u hepatičku komu. Ove promene su poznate pod nazivom Hepatička encefalopatija.

Takođe dolazi do blokade protoka krvi kroz jetru od strane fibrozno izmenjenog tkiva. Kako se ciroza pogoršava, retrogradno raste pritisak u sistemu vene porte (portalna hipertenzija). Vena porte je vena koja dostavlja krv iz creva do jetre i sadrži hranljive materije iz svarene hrane. Povećani pritisak u ovoj veni može dovesti do stvaranja variksa (patoloških proširenja) na venama koje su njene grane na nivou jednjaka i želuca. Ta proširenja su sklona veoma lakom krvarenju u digestivni trakt, tako da ako se to desi možete povraćati krv ili imati krv u stolici.

Kako se ciroza dijagnostikuje?

Lekar na osnovu vaših simptoma i fizikalnog nalaza može posumnjati da imate cirozu (npr. može detektovati uvećanu jetru ili zadržavanje tečnosti u vašem organizmu). Naročito može sumnjati na cirozu ukoliko imate istoriju zloupotrebe alkohola ili ste u prošlosti imali epizode hepatitisa.

Pretrage krvi mogu pokazati abnormalne parametre jetrine funkcije. Na Ultrazvuku (UZ), Kompjuterizovanoj tomografiji (CT – skener) ili Nuklearno-magnetnoj rezonanci (NMR) mogu se videti znaci oštećenja jetre. U cilju potvrde dijagnoze može se uzeti mali uzorak tkiva (biopsija) radi pregleda pod mikroskopom – tu se može videti ožiljavanje jetrinog tkiva kao i oštećenje ćelija.

Ako uzrok koji je u osnovi ciroze nije jasan, dodatni testovi ga mogu pojasniti. Primera radi, test na hepatitis virus antitela, test na auto-antitela na jetrine ćelije, test na prekomerne količine gvožđa ili bakra u krvi itd.

Kako se ciroza leči?

Ciroza ima tendenciju da se progresivno pogoršava ukoliko proces koji je u njenoj osnovi perzistira i ne leči se. U suštini, jednom kada se oštećenje desi nemoguće je proces preokrenuti. Stoga je cilj tretmana sprečavanje novog oštećenja ili usporavanje tog procesa. Tretmani koji se savetuju uključuju sledeće:

Prestanite da pijete alkohol
Šta god da je uzrok ciroze, u potpunosti bi trebalo da prestanete sa uzimanjem alkohola. U suprotnom, propadanje se samo ubrzava.

Budite obazrivi pri uzimanju lekova
Uvek recite lekaru ili farmaceutu da imate cirozu bilo da uzimate lekove na recept ili kupujete lek u slobodnoj prodaji. Nekim lekovima koji se metabolišu u jetri možda treba modifikovati dozu ukoliko imate oštećenje jetre, dok se neki uopšte ne bi smeli koristiti.

Tretman za poremećaje koji su u osnovi ciroze

Neki od poremećaja koji leže u osnovi ciroze mogu se tretirati. To može usporiti ili potpuno zaustaviti progresiju ciroze. Na primer:

● Ne piti alkohol ako je to uzrok ciroze.

● Interferon i drugi lekovi mogu se koristiti u tretmanu virusnog hepatitisa.

● Steroidni lekovi ili drugi preparati sa imuno-supresivnim dejstvom mogu se koristiti u tretmanu auto-imunih bolesti koje oštećuju jetru.

● Redovnim uklanjanjem oko pola litra krvi može se eliminisati višak gvožđa koji postoji u hemohromatozi.

Tretman za olakšavanje simptoma i sprečavanje komplikacija

Savetuju se različiti tretmani, u zavisnosti od težine ciroze i simptoma koji se razvijaju. Na primer:

● Adekvatna ishrana (uključujući kalorije i proteine) i redovno vežbanje važni su za sprečavanje prekomernog gubitka telesne mase i razgradnju mišića.

● Dijeta sa malo natrijuma ili diuretici, radi smanjenja količine tečnosti koja se skuplja u telu.

● Lekovi protiv svraba.

● Nedostatak cinka je čest kod ciroze, pa se mogu koristiti suplementi cinka.

● Vakcinacija protiv hepatitisa A, gripa i pneumokokne infekcije.

● Može se javiti i osteoporoza pa je važna njena prevencija i lečenje.

● Lekovi koji pomažu da se smanji portna hipertenzija.

● Drenaža tečnosti koja se nakuplja u trbušnoj duplji (ascit).

Tretman variksa koji krvare
Krvarenje iz variksa (gore pomenuto) je urgentno stanje u medicini. Odmah potražite medicinsku pomoć ako imate cirozu i počnete da povraćate krv, primetite krv u fecesu ili imate crnu stolicu. Razne hirurške tehnike se mogu upotrebiti za zaustavljanje krvarenja, kao i za prevenciju krvarenja u budućnosti.

Transplantacija jetre
U težim slučajevima ciroze gde je ožiljavanje ekstenzivno i jetra jedva da funkcioniše, transplantacija može biti jedina opcija za lečenje.

Budućnost
Do skora se smatralo da je proces ožiljavanja ireverzibilan. Međutim, skorija istraživanja su dovela do boljeg razumevanja mehanizma tog procesa. Neki naučnici smatraju da se mogu razviti lekovi koji će obrnuti proces ožiljavanja. Stem-ćelije ili transplantacija jetrinih ćelija, kojesu usmerene na obnavljanje funkcije jetre se takođe ispituju. Istraživanje na ovu temu se nastavlja.

Može li se ciroza jetre sprečiti?

Alkohol
Najčešći uzrok ciroze u UK je prekomerno uzimanje alkohola. Najvažniji način za prevenciju ciroze je konzumiranje alkohola u dozvoljenim granicama. To jest:

● Muškarci ne bi trebalo da piju više od 21 jedinice alkohola nedeljno, ne više od 4 jedinice dnevno i da imaju bar 2 dana nedeljno bez alkohola.

● Žene ne bi trebalo da piju više od 14 jedinice alkohola nedeljno, ne više od 3 jedinice dnevno i da imaju bar 2 dana nedeljno bez alkohola.

● Trudnice. Preporuka ministarstva zdravlja glasi da… „trudnice ili žene koje pokušavaju da začnu, ne treba da uzimaju alkohol uopšte. Ako ipak odluče da piju, da bi se rizik po bebu sveo na minimum, ne bi trebalo da piju više od 1-2 jedinice alkohola jednom ili dva puta nedeljno, i ne bi trebalo da se napiju“.

Odakle dolaze ove preporuke?

● Ministarstvo zdravlja preporučuje da muškarci ne treba redovno da piju više od 3-4 jedinice alkohola dnevno, a žene redovno ne više od 2-3 jedinice na dan. „Redovno“ znači svakoga dana ili većini dana u toku nedelje. A ukoliko pijete više od ovoga bilo kog dana, nakon toga dajte telu 48 sati bez alkohola da se oporavi.

● Neki su mišljenja da su vrednosti za gornju sigurnu preporučenu granicu previsoke. Na primer, neka istraživanja su pokazala da dnevno uzimanje više od 2 jedinice alkohola kod muškaraca i više od 1 kod žena, značajno povećava rizik od nastajanja nekih vrsta raka.

U suštini, što je veća količina koju popijete preko sigurnosne granice, veća je verovatnoća da će alkohol delovati štetno na vas.

Jedinica alkohola je približno jednaka:
● oko ¼ litra piva normalne jačine, jabukovače ili svetlog piva.

● doza žestokog pića (25 mililitara), ili pojačanog vina kao što je šeri (50 mililitara).

● mala čaša vina (125 mililitara) koje sadrži 8% alkohola.

Napomena: koristeći ovaj vodič, lako je potceniti koliko alkohola zapravo ima u piću. To je zato što su mnoga piva jaka, a vina se često služe u čašama od 175 mililitara. Takođe, mnoga vina su jača od standardnih (neka su i sa 12-14% alkohola).
Tako da ne bi trebalo uopšte da pijete alkohol ako već imate cirozu u početnom stadijumu, hronični hepatitis ili druga oboljenja jetre.

Infektivne bolesti
Neki od uzroka ciroze leže u infektivnim bolestima koje se često mogu sprečiti. Na primer, intravenski narkomani su u opasnosti da razviju hepatitis B i C ako koriste igle koje nisu sterilne ili tuđu opremu za drogiranje. Ove infekcije se takođe mogu preneti i nebezbednim seksualnim kontaktom. Hepatitis B se može sprečiti imunizacijom koja se nudi osobama koje su pod povećanim rizikom, kao što su zdravstveni radnici, narkomani i promiskuitetne osobe.

Kakav je ishod bolesti (prognoza)?
Ishod zavisi od faktora poput uzroka koji je u osnovi ciroze, koliko je rano bolest otkrivena i koliko je rano početo sa terapijom. Mnoge osobe koje imaju cirozu koja nije uzela maha, žive normalnim životom puno godina. U nekim slučajevima napredovanje ciroze može biti zaustavljeno ili usporeno tretmanom. Prognoza nije tako povoljna ako postoji veliko oštećenje jetre, posebno u slučaju kada je u pitanju alkoholna ciroza a osoba ne prestane sa uzimanjem alkohola.

Ciroza može imati smrtan ishod usled krvarenja iz variksa, ili usled upadanja u komu zbog otkazivanja jetre. Osobe sa cirozom takođe imaju povećan rizik od razvitka ozbiljnih infekcija.

Ukoliko imate cirozu, u povećanom ste riziku od raka jetre (Hepatocelularnog karcinoma). Rizik varira u zavisnosti od uzroka ciroze. Najveći rizik je kod ciroze izazvane Hepatitis C infekcijom, a nakon nje, kod one nastale usled nasledne Hemohromatoze. Rizik od karcinoma manji je kod osoba sa alkoholnom cirozom jetre. Ako imate cirozu, trebalo bi da se redovno pregledate kako bi bili sigurni da kod vas nema kliničkih znakova karcinoma u nastanku.