Crveni pasulj i zdravlje, kalorije, recept za salatu

Crveni pasulj i zdravlje

Mahunarke kao što je crveni pasulj se preporučuju u ishrani, nekoliko puta nedeljno, zbog njihovog visokog sadržaja vlakana.Smatraju se delom dve grupe namirnica: grupe povrća i grupe proteina.Bogate su hranljivim sastojcima koji se nalaze u svakoj od ovih grupa namirnica. Kao vegetarijanska hrana, crveni pasulj je bogat proteinima i ima veoma nizak sadržaj masti, pružajući praktično nezasićene masti, za razliku od crvenog mesa. Za brze obroke, pokušajte da jedete crveni pasulj iz konzerve koji je ispran. Kako su crveni pasulj i zdravlje povezani, opisaćemo u okviru ovog članka.

Prednosti vlakana

Crveni pasulj, kao i većina mahunarki, jeste odličan izvor obe vrste dijetetskih vlakana od značaja za optimalno zdravlje: nerastvorljiva i rastvorljiva vlakna. Samo jedna šolja daje približno polovinu dnevne potrebe za vlakanima. Oko jedne četvrtine vlakna je rastvorljiv tip, koji snižava holesterol i čuva šećer u krvi uravnoteženim. Ostatak vlakana u pasulju je nerastvorljiv. Ovo je vrsta vlakana koja čuva vaš digestivni trakt i pomaže u sprečavanju divertikularne bolesti. Vlakna mogu pomoći i kontrolu telesne težine, jer stvaraju osećaj sitosti i održavaju sitost duže.

crveni pasulj

Crveni pasulj kao lek:

Izvor antioksidanasa: crveni pasulj je jedna od najbogatijih namirnica u antioksidantima, čak i bogatija od borovnice ili trešanja. Tako da često konzumiranje crvenog pasulja može pomoći vašem telu u borbi protiv slobodnih radikala a smanjuje i rizik od raka ili drugih ozbiljnih bolesti, držeći vas duže mladima!

Osnovni izvor vlakana: šolja crvenog pasulja daje pola preporučenog dnevnog unosa vlakana, koja ne samo da održavaju probavni sistem zdravim, već i olakšavaju probavu i sprečavaju zatvor, ali se smanjuje i nivo holesterola, smanjuje rizik povezan sa kardiovaskularnim bolestima i regulišu nivo šećera u krvi.

Zdrava alternativa mesu: kada želite lakši obrok ili ste u postu, zamenite potrošnju mesa sa crvenim pasuljem. Odličan izvor proteina, crveni pasulj će pomoći da se ojača vaše telo i mišići, kako bi se sprečile kardiovaskularne bolesti i možete da živite život pun energije! Šolja crvenog pasulja ima preko 15 mg zdravog proteina za vaše telo.

Izvor gvožđa: hajde da se malo testirate – držite dlan prema sebi i povucite prste nazad. Koliko su roze linije na vašem dlanu? Ako su bele, možda patite od nedostatka gvožđa i crveni pasulj je divan izvor gvožđa, nizak u kalorijama i mastima (za razliku od crvenog mesa). Trudnice, deca i tinejdžeri zahtevaju posebno veće doze gvožđa, a šolju crvenom pasulja ima 30% preporučene dnevne vrednosti za unos gvožđa.

Za bolju memoriju: kako je izvor tiamina (vitamin B1), potrošnja crvenog pasulja podstiče pažnju i pamćenje, što je posebno korisno tokom perioda intelektualne preopterećenosti, eliminiše nesanicu, bori se protiv depresije, umora i anksioznosti i smanjuje rizik za Alchajmerovu bolest.

Za dug i zdrav život! Pored svih navedenih prednosti, redovno konzumiranje crvenog pasulja jača zube i kosti, može pomoći da izgubite težinu, smanjuje rizik od srčanog udara i daje energiju za celo telo!

Kalorije nutritivna vrednost

Crveni pasulj je bogat hranljivim sastojcima i bogat je prehrambenim vlaknima, što ga čini zdravim izborom hrane.

Kalorije i nutritivna vrednost

Jedna šolja kuvanog crvenog pasulja daje 225 kalorija, 1 gram masti, 15 grama proteina, 40 grama ugljenih hidrata, 13 grama dijetetskih vlakana i 4 miligrama natrijuma. Većina kalorija u crvenom pasulju dolazi iz ugljenih hidrata. Grub kalorijski profil je 70% iz ugljenih hidrata, 26% od proteina i 4% od masti.

Ugljeni hidrati i proteini

Crveni pasulj je izvor vlakana bogatih složenim ugljenim hidratima, koja bi trebalo da igraju veliku ulogu u vašoj ishrani. Ugljeni hidrati daju energiju za ćelije vašeg tela i predstavljaju jedini izvor energije za nervni sistem. Crveni pasulj ne sadrži potpune proteine, što znači da ne daje sve od esencijalnih aminokiselina. Međutim, on je dobar izvor posnih proteina, obezbeđujući 17% vaše preporučene dnevne doze. Ako kombinujete pasulj sa integralnim žitaricama, kao što je braon pirinač, obrok vam daje sve od esencijalnih aminokiselina. Aminokiseline su neophodne za formiranje osnovne strukture vašeg tela ćelija, tkiva i mišića.

Mikroelementi

Jedna šolja crvenog pasulja zadovoljava 58% preporučene dnevne vrednosti za folate, 20% za magnezijum, 29% gvožđa i 21% za bakar. Folati su potrebni za formiranje DNK, crvenih krvnih zrnaca i hemijskih glasnika u nervnom sistemu. Magnezijum je važan za zdravlje kostiju, energetski metabolizam i regulisanje krvnog pritiska. Gvožđe je neophodno za transport kiseonika u krvotoku i promoviše zdrav imuni sistem. Bakar pomaže telu da pravilno iskoristi gvožđe i potreban je da se formira kolagen.

Crveni pasulj u konzervi

Crveni pasulj u konzervi ima rok trajanja od najmanje dve do tri godine, a on će vas poštedeti muke potapanja pasulja da ga rehidrirate; on je i pre-skuvan, pa treba samo da se zagreje. Takav pasulj može da se jede u hladnim jelima kao što su salate. Ova mahunarka se standardno može uključivati u pirinač, čili, salate, čorbe, variva i đuveč, i čini zadovoljavajući prilog, takođe.

Kako da pripremite crveni pasulj iz konzerve?

Procedite konzervirani pasulj kroz plastičnu rešetku. Isprati ga temeljno hladnom vodom, prođite rukom dobro kroz zrna, da bi se uklonila gusta, slana tečnost u kojoj je upakovan pasulj.

Zagrejte veći tiganj na umerenoj vatri nekoliko minuta, a zatim dodati sloj ulja uljane repice ili drugog jestivog ulja. Sačekajte da ulje postane dovoljno toplo da se kreće u tiganju sa vodenastom koenzistencijom.

Dodajte iseckani beli luk, crni luk, šargarepu, celer ili druge arome koje želite da mešate sa pasuljem u pržite ih oko tri minuta. Dodati malo soli i bibera u tiganj, zajedno sa nekim pikantnim začinom, npr. žalfije, aleva paprika, kari u prahu ili drugo željeno biljr ili začin.

Dodajte pasulj u posudu i dinstajte ga sa ostalim sastojcima još oko dva minuta, samo dok se ne zagreje. Uživajte u ovom ukusnom jelu!

Crveni pasulj kuvanje

Kako se priprema crveni pasulj? Crveni pasulj se priprema isto kao i beli, pa sledite sledeće uputstvo za kuvanje crvenog pasulja.

Sastojci:

  • oko 200 g crvenog pasulja
  • 2 glavice crnog luka
  • so ili vegeta
  • kašičica aleve paprike
  • kašika brašna
  • malo ulja
  • možete koristiti šerpu od 3 litra za ovu količinu pasulja

Priprema:

Stavite pasulj u šerpu da prekrije dno, debljine za jedan prst ili dva, u zavisnosti koju gustinu kuvanog-čorbastog pasulja želite da dobijete. Naspite malo vode, maltene do pola šerpe i pustite da provri. Kada voda provri, iscedite je i isperite pasulj. Nalijte novu vodu u šerpu, ubacite pasulj ponovo, pa ubacite iseckan crni luk i dodajte vegetu po vašem ukusu.

Nemojte puniti šerpu do samog vrha, jer pasulj može da preliva preko šerpe tokom kuvanja.

Ukoliko vam voda ispari tokom kuvanja pasulja, dolijte novu.

U zavisnosti od zrna pasulja, zavisiće i dužina kuvanja. Nakon nekih sat, sat ipo vremena, proverite da li su se zrna pasulja raskuvala – najbolje da ih probate.

Ukoliko ne volite zapršku, onda je ovde vaš pasulj gotov.

Zaprška:

Posle 15 minuta sklonite pasulj sa vatre i naspite u tiganj malo ulja – kada se ulje ugreje, stavite jednu ravnu kašiku brašna i promešajte. Kada brašno počne da peni, što je odmah nakon što ste ga pomešali sa uljem, stavite jednu punu kašičicu aleve paprike i brzo promešajte. Sklonite tiganj sa vatre i naspite zapršku u pasulj. Promešajte dobro pasulj da se sjedini sa zaprškom, vratite šerpu na šporet i pustite da čorba proključa još jednom.

Salata od crvenog pasulja recept

Sastojci:

  • 300 g crvenog pasulja
  • 1 glavica crnog luka
  • peršun
  • so, biber
  • 3 kašike ulja
  • 2 kašike sirćeta

Salata od crvenog pasulja – recept:

Skuvati crveni pasulj i procediti ga. Iseckati jednu glavicu crnog luka, pa mu dodati ulje, biber, so, seckan peršun i u to dodati oceđen crveni pasulj. Sve sastojke promešati i ostaviti da se ohlade. Ovo je ukusna salata koju možete jesti i kada postite! Prijatno!