Cvekla pripada familiji Chenopodiaceae i bogati je izvor vitamina, minerala i hranljivih materija. Cvekla je sezonsko povrće, uzgaja se od juna do oktobra, međutim dostupna je tokom cele godine. Najčešće se koristi kao salata, sveža ili zakišeljena, dodaje se i u čorbe (boršč, na primer).
Zdravstvene dobrobiti koje cvekla ima čini je jednom od najpopularnijih povrćki. Njena prirodna obojenost, roze crvenih tonova, koristi se kao prirodni izvor prehrambenih boja. Osim što postoji u crvenoj varijanti, postoje još i bele, zlatnožute, različitecvekle čitavog spektra duginih boja. Hajde da saznamo zašto se toliko buke diže oko cvekle i zašto je toliko zdrava:
Sprečava nastanak kancera debelog creva
Cvekla sadrži betain aminokiseline koje imaju antikancerogena svojstva. Postoji i ’terapija crvenom cveklom’ koja se daje pacijentima obolelim od leukemije i malignih tumora. Dnevni unos od oko 50 grama sveže ispasirane cveklemože u nekoj meri olakšati tegobe kod ovakvih stanja.
Snižava holesterol
Redovnim unosom cvekle, može se snižiti LDL holesterol (loš holesterol) za skoro 30%. Vlakna koja cvekla sadrži snižavaju serumski holesterol. Cvekla takođe snižava nivo triglicerida i time reguliše ukupne nivoe holesterola u krvi.
Poboljšava kardiovaskularno zdravlje
Cvekla sadrži betain aminokiseline koje snižavaju nivo homocisteina u organizmu. Homocistein je neproteinska aminokiselina koja oštećuje krvne sudove. Svojstva koja cvekla ima preveniraju kardiovaskularna oboljenja. Visoki sadržaji kalijuma u cvekli umanjuju rizik od srčanog udara. Studijom koja je sprovedena dokazano je da se prilikom procesa varenja nitrati sadržani u soku od cvekle pretvaraju u nitrite sadržane u pljuvačnom soku. Visoka koncentracija nitrita pomaže u snižavanju visokog krvnog pritiska, a time pomažu u borbi sa hroničnom hipertenzijom.
Momentalni izvor energije
Cvekla je bogata karbohidratima, zato su nazvani izvorom instant energije. Mogu se smatrati pogonskim gorivom za ljudski organizam. Pored činjenica da ne poseduje transmasti i zasićene masti, cvekla ne poseduje ni kalorije a odlična je hrana za utoljenje gladi zbog visokog nivoa šećera koju sadrži (najviši nivo šećera među povrćem), a da pri tom ne šteti organizmu.
Sprečava urođene defekte kod novorođenčadi
Tokom perioda trudnoće, žene bi trebalo da unose dovoljne količine folne kiseline. Folati ili folne kiseline su neophodne za stvaranje DNK i RNK tokom ubrzanog razvoja ćelija. Manjak folne kiseline može dovesti do defekta u formiranju neuralne cevi novorođenčeta, pa tako dovesti do bolesti poznatih kao spina bifida i anencefalija. Šolja cvekle sadrži 136 grama folne kiseline što je čini odličnom namirnicom koju treba konzumirati u trudnoći.
Sprečava osteoporozu
Kako bi kosti bile i ostale zdrave, organizmu su potrebni magnezijum i kalcijum. Cvekla se posebno preporučuje ženama zbog visokog sadržaj magnezijuma, jer žene češće oboljevaju od osteoporoze. Međutim, pacijentima sa dijagnostikovanom osteoporozom, ne preporučuje se zeleniš od cvekle (lišće i stabljike) zbog toga što zeleniš sadrži visok nivo oksalne kiseline koji sprečava kalcijumu da se metaboliše.
Antiupalna svojstva
Betain koji je sadržan u cvekli umanjuje upale kostiju, zglobova, grla, čak i krvnih sudova za 20%. Takođe pomaže i obolelima od astme i osteoporoze.
Sprečava kognitivne poremećaje
Kognitivne bolesti, kao Alchajmerova bolest i demencija mogu biti sprečene konzumacijom cvekle. Cvekla je bogata antioksidantima koji uništavaju štetne slobodne radikale. Slobodni radikali oštećuju ćelije mozga i drugih vitalnih organa, a antioksidanti ih uništavaju i tako štite ćelije mozga.
Lepota je u oku posmatrača! Oni koji znaju koliko je cvekla korisna i zdrava, pronaći će način da je uvrste u svoju ishranu. Puno je skrivenih bogatstava u cvekli koje treba otkriti i iskoristiti na najbolji i najukusniji način.