Cvekla, prirodni lek za mnoge bolesti

Može da se jede kuvana ili sveža i u ishrani se uglavnom preporučuje sveža jer cvekla kao i drugo povrće tokom kuvanja gubi hranljihve sastojke. Utiče na dobro funkcionisanje jetre, poznata je kao laksativ pa se preporučuje u slučaju zatvora ali i srčanih oboljenja ali i anemije zbog visokog sadržaja gvožđa a bogata je vitaminima B i C.

Cvekla je takođe bogata vlaknima, rastvorljivim i nerastvorljivim, rastvorljiva kontrolišu nivo šećera u krvi i holesterol a nerastvorljiva pomažu funkcionisanju creva.

Od minerala, cvekla sadrži jod, natrijum i kalijum i male količine magnezijuma, kalcijuma i fosfora. Jod je neophodan za dobro funkcionisanje štitne žlezde pa se preporučuje ljudima koji imaju problema sa ovom žlezdom.

Ima veoma nisku kalorijsku vrednost pa je možete konzumirati i tokom dijeta, ali pre svežu nego kuvanu.

cvekla lekovita

Cvekla sadrži pigment koji se zove antocijanin koji ovom povrću daje karakterističnu tamno crvenu boju i koji deluje kao antioksidant a zbog toga je dobra u ishrani kao prevencija od raznih vrsta karcinoma.

Pored svih ovih svojstava koje blagotvorno utiču na naše zdravlje, cvekla ima i diuretička svojstva pa se preporučuje kod visokog krvnog pritiska.

Ovo zdravlje iz prirode možete konzumirati na razne načine, možete napraviti sok, salatu od sveže cvekle, ako koristite svežu najbolje je narendati je, i salatu od kuvane ili pečene cvekle, mnogi se odlučuju za pečenje jer cvekla boji posuđe, dodajte malo soli, beli luk i sirće i eto vam zdrave, dijetalne salate.

Cvekla se preporučuje za lečenje tumora, leukemije i raka, kao i za ublažavanje tegoba koje proizilaze od niskog pritiska, žuči i želuca, gripa i drugih poremećaja. Povoljno utiče na nerve i rad mozga. Supstance betanin i betain koje se nalaze u cvekli potpomažu razmenu materija, smanjuju holesterol, održavaju krvne sudove i pomažu kod bolesti jetre.

Zahvaljujući jodu, cvekla je korisna u borbi protiv arterioskleroze. Takođe, cvekla čisti krv i usporava starenje. Cvekla je korisna u lečenju malokrvnosti, naročito kod dece jer sadrži visok procenat gvožđa u sebi. Ona sadrži celulozu i pektin pa povoljno deluje i na rad creva.

Kod ishrane koristimo samo koren, ali se može od lišća isto napraviti varivo. Kuvanjem cvekla gubi hranljive sastojke, zato je kuvajte sa što manje vode. Konzervisati je u jabučnom sirćetu. Sok od sveže cvekle pijte kod bolesti gripa. Zbog prisustva joda preporučuje se starijim osobama i onima koji pate od arteroskleroze. Alternativna medicina koristi sveži sok cvekle u lečenju leukemije i karcinoma.

Nutricionisti cveklu preporučuju i kod probavnih problema, a ističu i da je dobra za jetru jer pomaže pri procesuiranju toksina.

Biljna boja antocijan suzbija rast ćelija tumora, pa je cvekla odlična za zaštitu od rendgenskog i radioaktivnog zračenja, te se koristi kao lek za lečenje posledica tih zračenja.

Kako uzimati cveklu?

Iako se cvekla može konzumirati u kuvanom obliku, najbolje ju je uzimati u sirovu. Tokom hladnih zimskih dana mnogi je konzumiraju i ukiseljenu, no najbolje je piti sok od cvekle, koji je vrlo jednostavan za pripremanje. Samo je izmiksate te po želji dodamo šargarepu, jabuku, limun ili što god vam padne na pamet i vaša dnevna doza zdravlja je podmirena.