Dečiji ekcem (atopijski dermatitis)

Poslednjih godina, broj dece obolele od atopijskog dermatitisa širom sveta neprekidno raste.Uzroci su najverovatnije u povećanoj zagađenosti čovekove okoline, u izloženosti kućnim alergenima ili nedovoljnom dojenju.
Dečji ekcem se očituje suvoćom kože i svrabom, a često je udružen i sa alergijskom kijavicom. Faktori koji pospešuju dečji ekcem su alergeni, posebno iz hrane (mleko, jaje i neki jezgrasti plodovi), ali i oni koje udišemo (kućna prašina, grinje, polen).Perje, duvan i životinjska dlaka takođe izazivaju alergiju. Faktori koji provociraju dečji ekcem mogu da budu i često pranje ruku (isušivanje kože), emocionalni stres i hormonske promene. Kod oko 80% pacijenata sa ovom dijagnozom može se utvrditi i prisustvo mikroorganizama koje izazivaju infekcije (npr. Stafilococus aureus). Pogoršanju dečjeg ekcema pogoduje zimski period, ali i odeća od vune, grubog lana ili sintetike. Najpogodnija odeća je od pamuka, a postoji i posebna odeća za decu s atropijskim dermatitisom, kao i posteljina, odnosno jastučnice i čaršavi koji ne nadražuju kožu. Podrazumeva se i temeljito čišćenje grinja u stambenim prostorima.decji ekcem

Atopijski dermatitis kod odojčadi (Ekzema infantum): spada u jedno od kožnih oboljenja koja predstavljaju velike probleme i za bebe i za roditelje. Prvi simptom atropijskog dermatitisa kod odojčadi je svrab, a onda, usled češanja, nastaju značajne vidljive promene na koži. Dete se neprekidno štipka kako bi se oslobodilo intenzivnog svraba. S obzirom da je lice najdostupnije za češanje, ono je i najviše zahvaćeno promenama na koži, posle čega su najučestalije na pregibima zglobova lakta, kolena i ruku, na potkolenicama, podlaktici i na vratu.

Crvenilo, uz pojavu plikova sa vlažnim krastama i prskotinama od češanja, daje klasičnu sliku atopijskog dermatitisa kod odojčadi. U ovom stadijumu dečjeg ekcema deci treba staviti posebne rukavice kako bi se prilikom češanja sprečilo povređivanje kože i sprečio mogući nastanak infekcije Herpes simplex virusom ili varicelom zoster.Ovakve komplikacije zahtevaju lečenje antivirusnim agensima ili antibioticima.

U kasnijem toku ekcema, u dečjem uzrastu, na svim delovima tela obuhvaćenim ekcematoznim promenama, javljaju se zadebljanja na koži, promene pigmentacije oko očnih kapaka, pojava dodatne brazde ispod donjh kapaka, zatim bledilo oko usana i pukotina na spoju ušne školjke i vrata. Česta i ihtioza (koža liči na riblju krljušt) kao pilarna keratoza (guščja koža).

Lečenje dečjeg ekcema

Najefikasnije promene u cilju poboljšanja stanja kože zahvaćene dečjim ekcemom postižu se lokalnom primenom preparata na bazi kortikosteroida i emolijenasa (preparati koji zamašćuju kožu). Kod povraćaja dečjeg ekcema ponovo se koriste masti ili kreme koje sadrže kortikosteroide, ali ih ipak treba koristiti uz mere opreza jer istanjuju kožu, a posledica je atrofija.

Efkasna sredstva za lečenje dečjeg ekcema su kreme i kupke koje u sebi sadrže katran ili linoleinsku kiselinu. Jedna od mera u cilju uspešnog otklanjanja simptoma atopijskog dermatitisa je i obuka roditelja, odnosno majke, kako da postupa sa detetom i kako da ga neguje (maksimalno sprečiti češanje). Takođe je važna i borba protiv agenasa koji provokativno deluju na dečji ekcem: razni alergeni iz najbliže okoline, određeni sastojci hrane, prašina, posteljina i drugi uzročnici pogoršanja stanja koje smo prethodno naveli.

Posteljinu treba prati u vreloj vodi, svake nedelje. Iz prostorije u kojoj dete spava treba ukloniti tepihe i sav nameštaj sa tapacirungom. Vlažnost vazduha u kući treba da bude minimalna, a odeća koju deca nose ne sme da iritira kožu i zadržava toplotu. Novu, tek kupljenu odeću, pre prvog nošenja, obavezno treba dobro isprati.
Svi tragovi agresivnih sapuna, deterdženata, hemikalija, dima i sl. moraju dobro da se isperu.

Dijeta majke u vreme dojenja, ali i dijeta deteta su veoma važni faktori u borbi protiv neželjenih simptoma ove kožne bolesti. Vlažni oblozi takođe mogu da budu od pomoći u slučajevima akutnog pogrošanja stanja, a od preparata se primenjuju lokalni i oralni antibiotici, lekovi na bazi kortikosteroida i oralni antihistaminici. Važna je i kontrola stresa.
U terapiji atopijskog dermatitisa značajno mesto ima i fototerapija.

Saveti za negu dece obolele od dečjeg dermatitisa
Odojčad i decu kupajte u vodi kojoj ste dodali emulzije na bazi ulje/voda (uljane kupke) koje zamašćuju, a ne isušuju kožu – kupuju se u apotekama .Nemojte koristiti pene za kupanje. Dozvoljena je upotreba Ph neutralnih kiselih dermatoloških sapuna.
-Primenite mere zaštite od kontakta sa iritirajućim agensima (hrana, prašina, polen, odeća i dr).
Kod odojčadi je poželjno da majke što duže doje svoju decu. U periodu dojenja majke ne smeju da jedu kikiriki, orahe, bademe i ostale jezgraste plodove.
Deca takođe ne bi smela da jedu jezgraste plodove, ali ni morsku ribu, sve do uzrasta od 2 godine.
-Ukoliko se dokaže alergija na proteine kravljeg mleka, potrebno je nabaviti specijalne preparate koji ne sadrže alergene. Takođe treba uraditi i određene testove na hranu.
-Uklonite iz spavaće sobe sve predmete koji skupijaju prašinu.
-Boravak na moru veoma prija deci sa atopijskim dermatitisom. Sunčanje i kupanje imaju pozitivan efekat na tok bolesti. I ovde treba obratiti pažnju na odeću, jer znojenje i prejako kumuliarnje toplote imaju negativan efekat na bolest.

Saznajte više>>> Dermatitis kod dece simptomi