Dijabetička retinopatija je jedna od najtežih komplikacija šećerne bolesti, proučite ovaj mali vodič i otkrijte šta sve doprinosi zdravlju očiju.
Konstantno povišen nivo šećera u krvi uzrokuje promene na kapilarima koji mrežnjaču snabdevaju krvlju. U slučaju njihovog oštećenja, u mrežnjaču ulazi krv, ali i druge tečnosti, što dovodi do retinopatije, poremećaja koji uzrokuje oštećenje centralnog vida, a ponekad čak i slepilo. Naravno, kao i sve druge komplikacije šećerne bolesti, ni dijabetička retinopatija nije neizbežna i vrlo uspešno se može držati pod kontrolom.
Prvi simptomi
U najranijoj fazi retinopatije – simptomi ne postoje. Ukoliko pacijent ne odlazi na redovne lekarske kontrole, najčešće i ne shvata da mu je vid oštećen. Mogući prvi simptomi upozorenja, koji su primetni u kasnijoj fazi jesu ” leteće tačkice” pred očima, oslabljen noćni vid i iznenadan gubitak vida.
Terapija
Ukoliko ste primetili da imate problema s vidom i utvrdi se da se kod vas razvila dijabetička retinopatija lekar će vam najverovatnije predložiti neke od sledećih intervencija:
Fotokoagulacija je tip laserske intervencije koja se izvodi u terapiji za dijabetičku retinopatiju. Cilj intervencije je da se ukloni ili smanji otok, uspori novo nakupljanje tečnosti ili koagulišu patološki krvni sudovi. Zahvat nije bolan, ali ako pacijent oseća nelagodu, od lekara može zatražiti lek protiv bolova. U bolnici se ostaje samo jedan dan. Kao normalna pojava može se javiti zamućenje vida, što prolazi pola sata nakon intervencije.
Anti – VEGF injekcije, koje se ubrizgavaju u oko, često se koriste u terapiji za makularnu degeneraciju (ARMD) kod starijih osoba. One se smatraju veoma delotvorenim kod ljudi obolelih od dijabetesa. Zahvaljujući lokalnom anestetiku, koji se daje рге početka intervencije, pacijent ne oseća bolove. I u ovom slučaju pacijent se u bolnici zadržava samo jedan dan. Poboljšanje vida primetno je već nakon mesec dana.Terapija se ponovlja svakih trideset dana, tokom tri meseca.
Vitrektomija je vrlo složena procedura, koja se najčešće izvodi ambulantno, u lokalnoj anasteziji.
Sprečite razvoj bolesti
To što ste oboleli od dijabetesa ne znači da ste osuđeni na život sa kataraktom, glaukomom i dijabetičkom retinopatijom. Da biste sačuvali oštar vid, nije vam potrebno mnogo vremena i truda. Samo unesite male izmene u svakodnevni život – i bićete v iznenađeni rezultatima!
Šećer držite pod kontrolom
Ovo je prvi i najvažniji korak normalan nivo glukoze pre obroka iznosi 4-6 mmol/l , te 10 mmol/l pasle jela.
Ne zaboravite na A1C
Ponesite najnoviji rezultat A1C na sledeći očni pregled. Lekar će po tome znati na šta treba da se usredsredi tokom oftalmološkog pregleda. Ukoliko ovi brojevi odstupaju od uobičajenih, treba da obratimo pažnju na krvne sudove i potražimo znakove unutrašnjeg krvarenja, kažu oftalmolozi.
Snizite nivo holesterola
Snižavanje nivoa holesterola ne sprečava samo bolesti kardovaskularnog sistema već pozitivno deluje i na zdravlje očiju. Ako je povišen, sam po sebi ne uzrokuje slabljenje vida, ali u kombinaciji s dijabetesom doprinosi bržem razvoju očnih bolesti kao što je dijabetička retinopatija. Najbolji način da održite optimalan nivo holesterola jeste uravnotežena i raznovrsna ishrana.Posebno treba da izbegavate zasićene masne kiseline, žumance, džigericu, suhomesnate proizvode i crveno meso.
Sprečite hipertenziju
Povišen krvni pritisak može dovesti do oštećenja manjih krvnih sudova smeštenih u mrežnjači. Hipertenziju možete izbeći ako se zdravo hranite: jedite što više voća i povrća (najmanje pet porcija dnevno), izbegavajte stresne situacije, konzumirajte manje soli, alkohola i energetskih napitaka, regulišite telesnu težinu i bavite se nekim vidom rekreacije – najmanje 30 minuta svakoga dana, pet puta nedeljno.
Ostavite cigarete
Pušenje pogubno deluje na ceo organizam a naučnici sa univerziteta Kalifornija dokazali su da ta štetna navika čak 11 puta povećava rizik od razvoja makularne degeneracije, te da je vodeći uzrok slepila u starosti. Nikoti snižava nivo antioksidansa, što usporava dotok krvi u oči i smanjuje količinu pigmenata mrežnjače. Ova loša navika može dovesti do preranog starenja očnog sočiva, usled čega vid postaje zamućen.Da bi se izbegle sve očne bolesti pa i dijabetička retinopatija ostavite cigarete !
Krećite se!
Fizička aktivnost veoma je bitna za zdravije celog organizma, a zahvaljujući tome što jača krvne sudove i poboljšava cirkulaciju blagotvorno deluje i na oči. Lekari preporučuju osobama obolelim od dijabetesa da aerobne vežbe rade 20 do 30 minuta svakoga dana, kako bi očuvali zdravlje krvnih sudova i telesnu težinu održavali u zdravim granicama.
Recite DA antioksidansima!
Studija Američkog nacionalnog instituta za bolesti oka pokazala je da ishrana bogata antioksidansima može da spreči makularu degeneraciju, razvoj katarakte i smanji mogućnost da se razvije dijabetička retinopatija. Da biste u organizam uneli što više ovih hranljivih sastojaka, u svakodnevnu ishranu obavezno uvrstite vitamine A, C i E, minerale cink i selen, koji štite oganizam od slobodnih radikala i jačaju kapilare, karotinoide, jer štite žutu mrlju, ali i bioflavonoide, koji usporavaju starenje oka.
Vitamin A: Šargarepa, bareni spanać, repa, kelj, peršun, crvena paprika babura, slatki krompir, špargla, boranija, kajsija, brokoli.
Vitamin C: Brokoii, babura paprika, kelj, karfiol, jagode, limun, papaja, blitva, kupus, spanać, kivi, slatki grašak, dinja, pomorandže, grejpfrut, limeta, paradajz, tikvice, ananas.
Vitamin E: Lišće repe, blitva, suncokretovo seme, badem, spanać, masline, paradajz, borovnica, brokoli.
Cink: Govedina, jagnjetina, Žute tikvice, špragla, srnetina, blitva, kupus, škampi, brokoli, grašak, jogurt, bundevino seme.
Beta karoten: Slatki krompir, šargarepa, spanać, lišće repe, tikvice, kupus, korijander, sveza majčina dušica.
Lutein i zeaksantin: Spanać, kupus, zelena salata, brokoli, tikvice, grašak, prokelj.
Omega -3 masti: Losos, laneno seme, orasi, školjke, karfiol, kupus, riba konjski jezik, škampi, bakalar, tunjevina, soja, tofu.
Vežbe za oči
Ove vežbe pomoći će vam da opustite očne mišiće i naučite da fokusirate pogled ne zamarajući oči.
– Zatvorite oči i vrhovima prstiju blago pritisnite kapke. Dok žmurite, zamišljajte da vam je pred očima okrugli sat i pokrećite očne jabučice u smeru kazaljke na satu. Nakon nekoliko sekundi promenite smer.
– Zatvorite oči i duboko udahnite. Fokusirajte se na stomak, koji se usled dubokog disanja širi. Budite svesni njegovih pokreta. Radite to nekoliko minuta, a zatim otvorite oči i pogledajte u neki predmet. Zatvorite oči i nastavite da gledate taj predmet.
– Dok sedite u parku ili čekate autobus, pronađite jedan blizak predmet (od kog ste udaljeni najviše pola metra) i jedan udaljen (najmanje šest metara). Naizmenično fokusirajte pogled na bliži i dalji objekat. Vežbu ponavljajte 60 sekundi.
Zaštitite se od UV zraka
UV zračenje veoma štetno deluje na oči, a može uzrokovati brojne poremećaje, uključujući degeneraciju žute mrlje, kataraktu, oštećenja na mrežnjači i ubrzano starenje sočiva. Budući da za nastanak ovih oboljenja – za sunce od velike je važnosti. Pri kupovini naočara povedite računa o tome da zaštitna stakla imaju stoprocentnu UV zaštitu i uzmite veće okvire, koji će zaštititi od sunca sve delove oka, uključujući i kožu kapaka.
Redovne kontrole su najvažnije
Oštećenje mrežnjaće može ustanoviti jedino oftalmolog pri preventivnom pregleda očnog dna, ili na osnovu slabljenja oštrine vida u kasnom stadijumu bolesti. Terapija je, kao i li slučaju svih drugih oboljenja, najefikasnija u ranoj fazi bolesti. Kad se simptomi pojave, lećenje je mnogo teže i ne toliko uspešno. Upravo zato stručnjaci preporučuju da svaka osoba obolela od dijabetesa poseti očnog lekara barem jednom godišnje.
Zeleniš na trpezi
Sve je više dokaza da osobe u čijoj ishrani preovladuje zeleno lisnato povrće imaju manje šanse da obole od očnih bolesti. U jelovnik uključite spanać, kelj, kupus, brokoli… U nedavnoj studiji istraživači su došli do zaključka da kukuruz, kivi, crveno grožđe, tikvice, zukini tikvice, narandžaste paprike i sok od pomorandže spadaju u namirnice koje sadrže jedan ili više hranljivih sastojaka što blagotvorn deluju na zdravlje očiju. Slane i masne grickalice zamenite zdravom užinom – kajsijama, jagodama, šargarepom, bundevinim semenom, bademima, kikirikijem i pomorandžom. Ovakav način ishrane zaštitiće vas od katarakte i oštećenja žute mrlje.