Šta je disekcija aorte?
Disekcija aorte je ozbiljno stanje u kojem je unutrašnji sloj aorte, velikog krvnog suda koji se grana iz srca, oštećen. Krv ‘’izleće’’ kroz oštećenje, izaziva unutrašnje i srednje slojeve aorte da se razdvoje (seciraju). Ako kanal ispunjen krvi pukne kroz spoljašnji zid aorte, disekcija aorte je često fatalna.
Disekcija aorte je relativno retka. Uslov se najčešće javlja kod muškaraca u njihovim 60-im i 70-im godinama. Simptomi disekcije aorte mogu da liče na one iz drugih bolesti, što često dovodi do kašnjenja u dijagnostici. Međutim, kada je disekcija aorte rano otkrivena i leči se odmah, šanse za opstanak u velikoj meri se poboljšavaju.
Simptomi
Simptomi disekcije aorte mogu biti slični onima kod drugih srčanih problema, kao što je srčani udar. Tipični znaci i simptomi disekcije aorte uključuju:
- iznenadan jak bol u grudima ili gornjem delu leđa, često opisivan kao kidanje ili osećaj sečenja, koji zrači na vrat ili niz leđa
- gubitak svesti
- kratak dah
- iznenadni problem da govorite, gubitak vida, slabost ili paraliza jedne strane vašeg tela, slični onima od moždanog udara
- slab puls u jednoj ruci u poređenju sa drugom
Kada kod lekara?
Ako imate znake ili simptome kao što su jak bol u grudima, nesvestica, iznenadna pojava kratkog daha ili simptome moždanog udara, pozovite hitnu medicinsku pomoć. Ovi znaci i simptomi ne ukazuju uvek na ozbiljan problem, ali je najbolje da se brzo provere. Rano otkrivanje i lečenje mogu pomoći da spasite život.
Uzroci
Disekcija aorte se javlja u oslabljenom području zida aorte. Hronično visok krvni pritisak može napraviti stres na tkivo aorte, što ga čini osetljivim na oštećenje. Možete biti rođeni sa stanjem u vezi sa oslabljenom i uvećanom aortom, kao što je Marfanov sindrom, bikuspidna aortalna valvula ili drugim ređim stanjima koja su povezana sa slabljenjem zidova krvnih sudova. Retko, disekcija aorte je uzrokovana traumatskom povredom u predelu grudnog koša, kao što je za vreme saobraćajne nesreće.
Disekcije aorte su podeljene u dve grupe, u zavisnosti od toga na koji deo aorte utiču:
Tip A. Ovaj češći i opasniji tip uključuje oštećenje u delu aorte gde izlazi iz srca ili rascep u gornjoj aorti (uzlazna aorta), koji može da se proširi u stomak.
Tip B. Ovo uključuje oštećenje samo u donjoj aorti (opadajuća aorta), koji takođe može da se produži u stomak.
Faktori rizika
Faktori rizika za disekciju aorte su:
- Nekontrolisano visok krvni pritisak (hipertenzija)
- Otvrdnjavanje arterija (ateroskleroza)
- Oslabljena i ispupčena arterija (već postojeća aneurizma aorte)
- Defekt aortne valvule (bikuspidna aortalna valvula)
- Sužavanje aorte na rođenju (koarktacija aorte)
Određene genetske bolesti povećavaju rizik od disekcije aorte, uključujući:
Tarnerov sindrom. Visok krvni pritisak, srčani problemi i niz drugih zdravstvenih stanja mogu proizaći iz ovog poremećaja.
Marfanov sindrom. To je stanje u kojem je vezivno tkivo, koje podržava različite strukture u telu, slabo. Ljudi sa ovim poremećajem često imaju porodičnu istoriju aneurizme aorte i drugih krvnih sudova.
Drugi poremećaji vezivnog tkiva. Ovo uključuje Ehlers-Danlos sindrom, grupu poremećaja vezivnog tkiva koju karakteriše koža koja lako dobija modrice ili oštećenja, labavi zglobovi i osetljivi krvni sudovi i Loeis-Dic sindrom, sa uvijenim arterijama, posebno u vratu.
Upalni ili zarazni uslovi. To može da uključuje arteritis džinovskih ćelija, što je upala arterija, i sifilis, seksualno prenosiva bolest.
Drugi potencijalni faktori rizika uključuju:
Pol. Muškarci imaju oko dvostruko veću pojavu disekcije aorte
Starost. Učestalost disekcije aorte je najveća u dobi između 60 i 80 godina
Upotreba kokaina. Ova droga može biti faktor rizika za disekciju aorte, jer privremeno podiže krvni pritisak
Trudnoća. Retko, disekcija aorte se javlja kod zdravih žena tokom trudnoće
Dizanje tegova visokog intenziteta. Ovaj i drugi naporni trening snage može da poveća rizik od disekcije aorte povećanjem krvnog pritiska tokom aktivnosti.
Komplikacije
Disekcija aorte može dovesti do:
- Smrti zbog teškog unutrašnjeg krvarenja
- Oštećenja organa, kao što su bolest bubrega ili opasna po život crevna oštećenja
- Moždanog udara
- Oštećenja aortne valvule (aortna regurgitacija) ili rupture unutar obloge oko srca (srčana tamponada).
Lečenje
Disekcija aorte je hitan slučaj koji zahteva hitnu terapiju. Terapija može uključivati operaciju ili lekove, zavisno od oblasti aorte koja je uključena.
Tip A disekcija aorte
Tretman za tip A disekciju aorte može uključivati:
Hirurgija. Hirurzi će ukloniti onoliko disekcije aorte koliko je moguće, blokirati ulazak krvi u zid aorte i izvršiti rekonstrukciju aorte sa sintetičkom cevi koja se zove graft. Ako valvula aorte curi kao rezultat oštećene aorte, može se zameniti istovremeno. Novi ventil (valvula) se stavlja u graft koji se koristi za rekonstrukciju aorte.
Lekovi. Neki lekovi, kao što su beta blokatori i nitroprusid (Nitropress), mogu smanjiti stopu rada srca i sniziti krvni pritisak, što može da spreči pogoršanje disekcije aorte. Oni se mogu dati ljudima sa tipom A disekcije aorte da stabilizuju krvni pritisak pre operacije.
Tip B disekcija aorte
Tretman disekcije aorte tipa B može uključivati:
Hirurgija. Procedura je slična onoj koja se koristi za korekciju tipa A disekcije aorte. Nekada stentovi – male žičane mrežne cevi koje služe kao neka vrsta skela – mogu se staviti u aortu za popravku komplikovanih tip B disekcija aorte.
Lekovi. Isti lekovi koji se koriste za lečenje tipa A disekcije aorte mogu se koristiti bez operacije za lečenje tipa B disekcije aorte.
Nakon tretmana, možda će biti potrebno da se uzimaju lekovi za krvni pritisak do kraja života. Pored toga, možda će biti potrebno da povremeno pratite vaše stanje putem magnetne rezonance ili CT skeniranja.
Prevencija
Evo nekoliko saveta da se smanji rizik od disekcije aorte:
Kontrola krvnog pritiska. Ako imate visok krvni pritisak, kupite kućni merač pritiska, koji će vam pomoći da pratite svoj krvni pritisak.
Nemojte pušiti. Ako pušite, preduzeti korake da se to zaustavi.
Održavajte idealnu težinu. Pratite plan ishrane sa malo soli, sa dosta voća, povrća i integralnih žitarica i redovno vežbajte.
Nosite pojas. Time se smanjuje rizik od traumatske povrede na vašem području grudi.
Rad sa lekarom. Ako imate porodičnu istoriju disekcije aorte, oboljenje vezivnog tkiva ili bikuspidalnu aortnu valvulu, obavestite svog lekara. Ako imate aneurizmu aorte, saznati koliko često treba monitoring i ako je potrebno, operacija za popravku aneurizme.
Ako imate genetsko stanje koje povećava rizik od disekcije aorte, vaš lekar može preporučiti lekove, čak i ako je vaš krvni pritisak normalan.