Egzotično voće – pomelo, karambola, marakuja, kumkvat, guava, pepino

Za naše podneblje neprikosnovena jabuka, šljiva i kruška pomalo ustupaju mesto egzotičnom voću koje do sada nije viđeno na našim prostorima.

Egzotično južno voće – liči, pomelo, karambola, marakuja, kumkvat, guava, pepino, pasionka

Da li ste znali da se na Tajlandu ljubav izjavljuje voćkom liči, koja poklonjena od muškarca znači – bračnu ponudu! Ili da voćka čiji plodovi liče na ping-pong lopticu smiruje nervozu, zbog čega se preporučuje pred odlazak u krevet.Otkada je kod nas liberalizovan i uvoz, tržište je preplavljeno egzotičnim voćem zbunjujućeg naziva i izgleda. Predstavićemo najzammljivije, koje pored prijatnog ukusa, kriju i mnoga zdrava, pa i mistična svojstva…liči, pomelo,ćirimoja, karambola, marakuja, kumkvat, guava, pepino, pasionka.

Voće pomelo

Pomelo je poreklom je iz jugoistočne Azije, a danas se gaji u Japanu, Indiji, Maleziji i na Tajlandu. Smatra se da je voće pomelo predak nama poznatijeg grejpfruta. Priprema se i jede na isti način.Voće pomelo ima zelenu, ili žutu, rapavu koru, a meso je ružičaste boje. Pošto se vrh iseče i sadržaj izvadi, u šupljoj kori mogu da se služe kokteli.

Karambola

Voće karambola ima oblik petougaone zvezde. Na sanskritu karambola znači: onaj koji podstiče apetit! Poznataje i kao kineska zvezda, bilimbi, kamrahm, spu, ujnak.Voće karambola je poreklom je iz Sri Lanke, ali se gaji u jugoistočnoj Aziji. Karambola istovremeno i cveta i radja. Zreo plod ima tanku koru koja se ne ljušti, tvrd je; a meso je mekano i želatinasto. Ima ukus jagode.Karambola može da se jede sirova, kuvana, a od nje se pravi i veoma slatko vino koje ima ukus meda. Veoma je hranljiva, u 100 g ima čak 36 g belančevina. U nekim krajevima sveta stavlja se u turšiju, od nje se prave sokovi i umaci.

Marakuja

Voće marakuja je poreklom iz Kolumbije, danas se gaji u suptropskim predelima, a uspeva i u Andima na 2400 metara nadmorske visine. Plod je veoma slatkog ukusa izrazito zdrav zbog velikog sadržaja vitamina C, kalcijuma i gvožđa. Od marakuje najčešće se pravi sok, a ukus je još lepši ako se doda sok od limuna.Marakuja se jede sveža, samo je treba iseći na pola. Odlična je za voćne salate i sladolede.

Voće kumkvat

Zovu ga još i zlatna pomorandža. Bojom i duguljastim izgledom ploda i ukusom koji je nešto između limuna i pomorandže, opravdava taj naziv. Postojbina mu je Kina, ali se danas kumkvat gaji i u Brazilu, Španiji, Argentini, Kaliforniji i južnoj Africi. Ceo plod je jestiv, a zbog lepote cvetova i lišća gaji se i kao ukrasna biljka. Plod kumkvata je sočan i sladak, dok je kora nakisela, pa se secka na kockice i stavlja u koktele. Od ploda mogu da se prave želei i džemovi, kompoti, sladoledi, voćne salate.Voće kumkvat može da se čuva i do dve nedelje u plastičnoj kesi u frižideru. Kumkvat sadrži vitamine A i C, kalcijum i gvoždje, savršen je i za slane salate. Štiti od prehlade.

Voće pepino

Voće pepino je poreklom iz Perua, ali se danas gaji i na Novom Zelandu, u Kaliforniji i drugim krajevima sa umerenom klimom. Pepino voće pripada rodu papaje, ima ukus sličan krastavcu i dinji. Ovalnog je oblika, ima žutu koru sa prugastim ljubičastim šarama. Plodovi su veliki kao šljiva, mada ima i onih koji dostižu veličinu ploda papaje. Zreli plod je zlatnožute boje i čvrst. Ceo plod je jestiv, čak i semenke.Pepino se sprema na razne načine, a najpoznatije jelo je pepi: pepino ispržen na margarinu i dobro začinjen. Prijatnogje ukusa, sadrži vitamine A, C, kalcijum i dobar je za dijabetičare.

Guava

Guava je poreklom iz Južne Amerike, a stablo je vrlo prilagodivo raznim uslovima, tako da uspeva i u suptropskim zemljama, a može da se gaji i na 3000 metara nadmorske visine. Najbolji plodovi dobijaju se od vrsta koje sazrevaju u vreme suše. Guava se uvek procenjuje po boji kore koja mora da bude sveže zelena, kao engleska trava. Unutrašnjost ploda je tamnocrvena, a semenke su jestive. Guava se najčešće jede u svežem stanju: preseče se na pola i kašikom izvadi meso koje ima ukus i kruške i jagode.Od jako zrelih plodova najbolje je praviti džem, žele, sok, ili salatu, a od zelene umake koji se služe uz meso, ili ribu. Guava sadrži gvožđe i puno vitamina C, a prema najnovijim istraživanjima smanjuje nivo šećera u krvi.

Pasionka

Veoma ukusno voće pasionka čiji plodovi liče na ping-pong lopticu, pa je u mnogim krajevima sveta upravo tako i zovu.Ako je kora pasionke naborana to je znak daje voće sazrelo.Pasionka ima želantinasto meso, sočno, ispunjeno sitnim košticama. Od nje može da se pravi sok, a liker od pasionke je veoma cenjen u svetu. Pasionka se preporučuje za smirenje, pa se nervoznima daje da pojedu nekoliko plodova pred odlazak u krevet.

Liči

Azijska trešnja liči je veoma omiljeno voće u Kini, gde se uzgaja više od 4000 godina. Prva knjiga napisana o voću bila je posvećena upravo ličiju. Na Tajlandu postoje i festivali njemu posvećeni. Ako neko u toj zemlji pokloni liči, znači da je spreman da ponudi brak. Kora mu je crvenkastosmede boje, a ispod je providno meso koje obmotava košticu. Nožem se zaseče kora i napravi mali rez koji omogućava da se lako oljušti i prstima. Providno meso iseče se na pola i iz njega izvadi koštica. Najbolje je kada se liči jede svež, jer pri sušenju, ili konzerviranju gubi gvožde i vitamin C.