EKCEMI – DERMATITIS
Uzroci:
Ekcemi su reakcija kože sa mnoge pojavnih oblika: upaljeni, crveni delovi kože propraćeni prištevima ili plikovima; češanjem izazvani vlažni plikovi; kraste; zadebljana perutava koža. Najčešći uzrok ekcema su alergija na namirnice i na kontakte sa već obolelom kožom, zatim poremećaj varenja, mikrobi, stres, psihičko opterećenje i umor; usled injekcija koje se može pojaviti kao osip na glavi odojčeta.
Pojam neurodermitis ukazuje na uzrok oboljenja odnosno na nervni poremećaj.
Određenim merama samopomoći moguće je delotvorno podržati medicinsko lečenje bolesti. Međutim, sredstva koja sadrže kortizon, a koja se u principu obično prepisuju za lečenje ove bolesti, trebalo bi izbegavati zbog kontraindikacija koje izazivaju. Samopomoć kod ekcema izazvanog dodirom sa već obolelom kožom:
-Kod akutnog ekcema, oboleli deo kože isperite čistom vodom i omotajte zavojem; nemojte stavljati nikakva ulja, niti masti.
-Potrebno je naći tačan uzrok kako bi lečenje bilo uspešno; kada se pronađe uzrok, treba izbegavati kontakt kože sa njime: na primer, kod alergije izazvane sredstavima za čišćenje, nosite gumene rukavice.
-U slučaju tipičnih alergija vezanih za određena zanimanja (medicinskih sestara na određene lekove, frizerki na određene mirise, laboranata na određene hemikalije) razmislite o promeni zanimanja.
-Za redovnu higijenu kože koristite prirodne proizvode: blage prirodne kreme i sapune.
-Terapija lekovitim biljkama – sledeće biljke možete koristiti kao čajeve za pranje i za obloge: slez, kamilica, hrast, neven, kopriva, lišće breze.
-Ojačajte imunološki sistem (pospešivanje izdržljivosti, pravilno disanje, samosugestija).
Samopomoć kod ekcema izazvanog alergijom na namirnice:
-Utvrdite na koje namirnice postoji alergija.
-Jesti hranu siromašnu solju i kalcijumom; mrkvu, glavičasto povrće, pirinač; za čišćenje organizma jesti mrkvu, crnu rotkvu, špargle i jabuke; meso jesti samo dinstano; umesto životinjskih belančevina jesti pasirani sir, rezani sir, kiselo mleko, jaja.
-Kod otvorenih, vlažnih ekcema, smanjite unošenje ugljenih hidrata; kod suvih ekcema, smanjiti belančevine.
-Izbegavati slatkiše, fabrički proizveden šećer, prerađevine od brašna, kiselu hranu, što manje mesa, salame i čokolade. Sa svojim lekarom sastavite jelovnik dozvoljene hrane.
-Pojačajte rad jetre kako biste rasteretili kožu.
-Obloge i kompresije od: gline, sleza, kamilice, hrasta, nevena, koprive i orahovog lista.
-Pranje tela u čaju od napred navedenih biljaka; piti čajeve od napred navedenih biljaka.
-Eterična ulja: za spoljašnju upotrebu, ulje od lavande i sandalovine; dve do tri kapi ulja od bosiljka za unutrašnju upotrebu.
-Redovno čišćenje creva.
-Ojačati imunološki sistem.
Samopomoć kod osipa na glavi odojčeta:
Ovaj osip se kod odojčadi pre svega pojavljuje na glavi, a zatim se širi na lice i vrat; često je povezan sa infekcijom, bronhitisom ili poremećajem rada želuca i creva.
-Proverite koju hranu odojče ne podnosi, pa onda tu hranu iz-begavajte.
-Glavu, odnosno osute delove kože, prati u prokuvanoj tečnosti od zove, hrasta ili trine; kupke od navedenog bilja; pranje u voćnom sirćetu.
-Nastojati da dečja soba bude osvetljena i provetrena.
-Piti čaj od ljubičice.
-Namazati kožu penaten kremom ili uljem.
Kada potražiti lekara?
Kada se pojave prve poteškoće, a mere samopomoći nisu uspešne.