Erektilna disfunkcija (ED) je poremećaj kod koga muškarac ne može postići ili održati erekciju potrebnu za seksualni odnos. Oko 18 miliona muškaraca u SAD-u pati od erektilne disfunkcije – takođe poznate i pod nazivom impotencija. Postoji puno uzroka erektilne disfunkcije, bilo fizičke ili psihološke prirode. Srećom, postoji i puno medicinskih tretmana i kućnih lekova koji su dostupni u tretmanu ovog stanja.
Uzroci erektilne disfunkcije
Postizanje erekcije je kompleksan proces koji zahteva angažman nervnog i kardio-vaskularnog sistema. Kada muškarac ostvari erekciju, to se dešava zahvaljujući nervima koji silaze iz njegovog mozga niz kičmu, sve do penisa. Mišići penisa se opuštaju i krv uplivava u njegove krvne sudove, što dovodi do erekcije. Brojni su razlozi zbog kojih muškarac može doživeti erektilnu disfunkciju. Hormoni, krvni sudovi, mišići i emocije – svi igraju određenu ulogu u postizanju erekcije. Jedan poremećaj, ili kombinacija više njih, mogu dovesti do erektilne disfunkcije.
Fizički uzroci
U mnogim slučajevima, erektilna disfunkcija je fizičkog porekla. Fizička stanja koja smanjuju protok krvi ili izazivaju prekide u nervnoj transmisiji od mozga i kičmene moždine do penisa, mogu dovesti do erektilne disfunkcije. Isto tako, postoji i veći broj bolesti koje utiču na muškarčevu erekciju. Ispod je dat pregled najčešćih fizičkih stanja uzrokovača erektilne disfunkcije.
• Bolesti krvnih sudovakoje blokiraju krvne sudove i usporavaju dotok krvi u penis. Začepljeni krvni sudovi, visok krvni pritisak i povišeni holesterol su česti uzroci erektilne disfunkcije.
• Dijabetes može oštetiti nerve i krvne sudove penisa.
• Neurološki poremećaji poput Multiple skleroze, Alchajmerove bolesti, šloga i Parkinsonove bolesti mogu prouzrokovati erektilnu disfunkciju.
• Metabolički sindrom je stanje koje uključuje visok krvni pritisak, visok holesterol, visok nivo insulina i telesnu mast oko struka, koji dovode do snižavanja nivoa testosterona i smanjenja dotoka krvi u penis.
• Hirurški zahvati u lečenju raka prostate i raka mokraćne bešike mogu dovesti do oštećenja nerava i tkiva neophodnih za postizanje erekcije. Povrede karlice, bešike, kičmene moždine i penisa koje zahtevaju hirurško lečenje, takođe mogu biti uzrok erektilne disfunkcije.
• Bolest bubrega može uticati na nivo hormona, protok krvi i nervni sistem, čineći da muškarcu bude jeko teško da postigne erekciju.
• Peronijeva bolest predstavlja stvaranje ožiljnog tkiva unutar penisa. Ovo tkivo može osujetiti sposobnost muškarca da održi erekciju.
• Nizak testosteron može rezultovati nezainteresovanošću za seks. Uzroci ovog poremećaja su oboljenja bubrega i jetre, tumori hipofize, depresija i tretmani u lečenju raka prostate.
• Gojaznost, prepisani lekovi, duvan, alkohol i drogiranje su takođe uzroci erektilne disfunkcije.
Psihološki uzroci
Erekcija započinje u mozgu. Mozak je odlučujući u pokretanju fizičkih događaja koji dovode do erekcije, počevši od muškarčeve seksualne želje. Mnogi emocionalni i psihološki faktori mogu uticati na seksualna osećanja i dovesti do problema sa erekcijom kod muškarca. Procena je da 10-20% muške populacije koja ima problema sa erektilnom disfunkcijom, zapravo ima problem psihološke prirode. Ako muškarac doživi erektilnu disfunkciju, on može postati veoma uplašen od toga da mu se taj problem ne ponovi. To može dovesti do „straha od neuspeha“ i nastanka začaranog kruga erektilne disfunkcije koji se stalno ponavlja. Ispod su dati neki drugi psihološki uzroci erektilne disfunkcije.
• Depresija i mnogi lekovi koji se koriste u njenom lečenju mogu izazvati erektilnu disfunkciju.
• Stres – oko novca, karijere ili veze sa drugom osobom, kao i bilo koji drugi lični razlog ili događaj, je značajan faktor kod puno muškaraca koji pate od erektilne disfunkcije za nedostatak seksualne želje.
• Krivica i nisko samopouzdanje oko nemogućnosti da se održi erekcija, mogu pojačati erektilnu disfunkciju i učiniti je trajnijom.
• Problemi u odnosu sa supružnikom ili partnerom.
Faktori rizika za erektilnu disfunkciju
Starosna dob kod mnogih muškaraca igra značajnu ulogu u erektilnoj disfunkciji. Kako muškarci stare ponekada njihova seksualna želja jenjava, te im može biti potrebno više stimulacije radi postizanja i održavanja erekcije.
Postoji veliki broj faktora rizika uključenih u erektilnu disfunkciju. Dijabetes i srčani problemi su značajni faktori iz ove grupe. Lekovi protiv depresije, visok krvni pritisak, rak prostate kao i antihistaminici, takođe povećavaju rizik od nastanka erektilne disfunkcije. Prekomerna težina, pušenje i zloupotreba droge/alkohola povećavaju šanse za nastanak erektilne disfunkcije.
Simptomi i komplikacije erektilne disfunkcije
Erektilna disfunkcija može dovesti do mnogo većeg broja problema kod muškaraca nego što je to samo nezadovoljavajući seksualni život. Zbog svoje osetljive prirode, erektilna disfunkcija može učiniti da se muškarac oseća manje vrednim, što može voditi u depresiju, anksioznost i probleme sa samopouzdanjem. Problemi u vezi – uključujući tu i nemogućnost da svoju partnerku učinite trudnom, mogu postati izraženiji zbog prisustva erektilne disfunkcije.
Lečenje erektilne disfunkcije
Postoji veći broj uspešnih metoda koje se koriste u tretmanu erektilne disfunkcije, uključujući tu i medicinske metode i promene načina života i navika.
Medicinski tretman
• Sidenafil (Viagra); Tadalafil (Cialis); Vardenafil (Levitra, Staxyn). Ova tri oralna preparata stimulišu oslobađanje azot-oksida, koji relaksira penis i povećava dotok krvi u njega. Mogući neželjeni efekti podrazumevaju glavobolju, nazalnu kongestiju (zapušen nos), poremećaje vida i mučninu.
• U druge lekove spada zamena za testosteron Alprostadil. Alprostadildovodi do širenja krvnih sudova i kože se ubrizgati direktno u penis, ili aplikovati u vidu supozitorije u vrh penisa.
• Hirurške procedure poput saniranja krvnih sudova koji cure i implanta u penisu su se pokazali efikasnim u lečenju erektilne disfunkcije. Ipak, obe ove metode se retko praktikuju i pribegava im se samo i krajnjoj meri.
• Psihoterapija se koristi u lečenju erektilne disfunkcije ukoliko postoje problemi sa mentalnim zdravljem i poteškoće u vezi sa partnerom.
Kućni lekovi
• Smršajte i vežbajte redovno kako bi povećali protok krvi.
• Prestanite da pušite uz pomoć nikotinskih pečeva, ili programa za odvikavanje od pušenja.
• Potražite savet u vezi alkoholizma, narkomanije ili bračnih problema ukoliko za time postoji potreba.
Alternativna medicina
Potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdila efikasnost i neškodljivost sledećih alternativnih lekova, mada su oni već deo alternativnih vidova terapije za ovaj problem.
• Suplementi poput Koreanskog crvenog ženšena, hormona Dehidroepiandrosterona koji izgrađuje testosteron, i vitamin L-arginin predstavljaju, čini se, sredstva efikasna i bezbedna za upotrebu. Ipak, uvek se posavetujte sa lekarom pre početka uzimanja ovih preparata.
• Akupunktura se takođe praktikuje u lečenju erektilne disfunkcije.
Kada posetiti lekara
Povremena pojava erektilne disfunkcije nije razlog za zabrinutost. Međutim, ukoliko problem traje, trebalo bi zakazati pregled. Ako je vaša erektilne disfunkcije praćena drugim simptomima ili ako imate bolest srca ili dijabetes, trebalo bi da konsultujete vašeg lekara.