Osim prirodno gazirane mineral-vode, čiji ugljen dioksid (C02) potiče sa izvorišta, u tragovima može da se kupi i takozvana kafa. Kisela voda, dobijena dodavanjem mehurića gasa pre flaširanja. U Srbiji se mnogo pije, a naročito je „na glasu” zbog verovanja da potpomaže varenje i ublažava gorušicu.
– Dejstvo ugljen dioksida na sluzokožu creva je najvažniji efekat „kisele vode” na organizam. Pojačava i peristaltiku (pokrete) creva omogućavajući bolje varenje i redovnije pražnjenje. Za ove blagotvorne efekte, dovoljno je da se popije jedna do dve čaše dnevno. Ista svojstva imaju i druga gazirana pića, ali je „kisela voda” u prednosti jer ima manju kalorijsku vrednost, a ne sadrži ni šećer.
Da li ublažava gorušicu?
– Samo trenutno ublažava simptome, pa može da bude prva pomoć ako se ova tegoba javlja retko. Ali, ukoliko pacijent ima izražene tegobe zbog gorušice, neophodno je da zatraži pomoć lekara da bi se pregledom isključile neke ozbiljnije bolesti i propisala terapija. Stalna i isključiva upotreba „kisele vode” za ublažavanje gorušice nije preporučljiva, jer može da odloži neophodan početak lečenja. Kao pomoćno lekovito sredstvo protiv gorušice mnogo su bolji neki čajevi.
Mogu li gazirane vode da zadovolje dnevne potrebe za elektrolitima?
– Sadržaj elektrolita u kiselim vodama je različit i zavisi od mnogobrojnih faktora. Dnevna potreba organizma za magnezijumom, natrijumom, kalijumom, kalcijumom i
drugim elektrolitima je izuzetno mala i obično se zadovolji ishranom. Gazirane vode zato nisu neophodne da bi se organizmu obezbedilo dovoljno elektrolita i minerala.
Koliko gazirane vode dnevno srne da se popije?
Ne bi trebalo da se preteruje. Čaša do dve dnevno je dovoljno. Iz prakse znam da se gazirana pića vole ili ne vole, pa tako i „kisela voda”. Oni koji je vole, skloni su da preteruju, što nije preporučljivo, naročito za one koji boluju od bolesti srca i krvnih sudova, „udruženih” sa visokim pritiskom.