Osim bolova u stomaku, modrica i čvoruga koje nastaju zbog povreda, kod dece može da se javi i glavobolja. Evo, kako da im pomognete…
Kada se radi o hroničnoj glavobolji kod dece, kombinacija lekova i pramena životnih navika najbolje je rešenje
Modrice, čvoruge, oderana kolena i bolovi u stoma-čiću, dobro je poznato svakom roditelju, sastavni su deo “repertoara” tegoba u detinjstvu. No, kada se mališan požali da ga boli glava, i to toliko da ne može da ode na rođendansko slavlje najboljeg drugara, većina roditelja ozbiljno će se zabrinuti. No, eksperti kažu daje glavobolja samo u 5% slučajeva znak nekog ozbiljnog zdravstvenog problema, kao što su povreda mozga ili meningitis. Komplikacija leži isključivo u tome. Mnoge mame i tate ne znaju da deca uopšte pate od glavobolja, pa, ako im se mališan požali na bol, oni odmah posumnjaju na najgore. Ovi pogrešni stavovi otežavaju pravilno lečenje glavobolja ili, na prvom mestu, njihovu prevenciju.
Iskustvo govori da oko 40% sedmogodišnjaka povremeno oseti glavobolju, a do tinejdžerskih godina osetiće je 75% dece, neki od njih čak i na nedeljnoj osnovi. Takođe, deca mogu da osete i tenzione glavobolje (ili migrene), koje se obično brzo pojave i nestanu, zbog čega ih je teško dijagnostikovati.
Sta raditi ako vaše dete pati od glavobolje
U slučaju da vaše dete oseća glavobolju češće od jednom nedeljno ili je ona razlog izostanka iz škole, na svu sreću postoje pravi načini da mu pomognete. Potrebno je samo da sledite uputstva stručnjaka:
-Zapisujte! Vođenje evidenci1 je o dinamici javljanja glavobolja, omogućiće pedijatru da uoči uzroke simptoma koje vaše dete oseća. Zabeležite kada se javlja svaka glavobolja, kao i koliko dugo traje. Da li budi vašeg mališana tokom noći, ili se javlja samo tokom školskih časova? Da li vam se čini da samo određena vrsta hrane uzrokuje glavobolju? Možda je baš glad najčešći razlog glavobolje? Kada se obično javlja glavobolja: pre nego što dete počne da radi domaći ili dok se igra napolju? Da li svetlost ili zvukovi pogoršavaju bol? Da li dete oseća, osim glavobolje, i mučninu?
– Uspostavite rutinu. Kada utvrdite “okidače” glavobolja, kao što su, na primer, izostavljanje doručka, izlaganje jakoj svetlosti ili previše konzumiranog kofeina u čokoladi i gaziranim napicima, izmenite navike u životu deteta. Povedite računa o tome da dete dovoljno spava, da se redovno pravilno hrani, da bude dovoljno fizički aktivno i da uzima dovoljno vode.
– Analizirajte druge faktore osim fizičkih. Stres je, nažalost, čest uzrok glavobolja dece. Zato
je potrebno da utvrdite da li vaše dete trpi određen pritisak u školi: ne može da savlada gradivo, preopterećeno je domaćim zadacima i vanškolskim aktivnostima ili ga druga dece ne prihvataju. Ako je bilo šta od navedenog mogući uzrok tegoba, razgovarajte sa njegovom učiteljicom. Ukoliko primetite da je vaš mališan depresivan ili anksiozan, obratite se pedijatru ili psihologu. Takođe, naučite dete da se opusti. To, naravno, ne mora da bude neka tehnika relaksacije (joga ili slično) već fizička ili mentalna aktivnost koja će opustiti dete.
Tražite od lekara da mu propiše adekvatno sredstvo protiv bolova.
Ibuprofen (brufen za decu) ili acetaminofen (paracetamol) može da pomogne ako je u pitanju akutna glavobolja. Za ublažavanje prvih simptoma migrene, lekari najčešće prepisuju analgetike na bazi triptana (za tinejdžere), mada je ovo sredstvo, za sada, odobreno za upotrebu odraslih. Kada se radi o hroničnoj glavobolji, kombinacija lekova i promena životnih navika najbolje je rešenje. Razumljivo, pre nego što detetu date bilo koji lek, ili preuzmete određene mere u pravcu izmena navika, obavezno se posavetujte sa lekarom.
Mali savet
Ograničite primenu analgetika koji kupujete bez recepta na dva puta nedeljno. Prečesta upotreba ovih preparata može da uzrokuje povratnu glavobolju!
Da li je glavobolja kod dece ozbiljan simptom ?
Obratite se pedijatru ukoliko glavobolje deteta:
– prati povišena telesna temperatura, povraćanje ili ukočenost vrata
– progresivno jačaju
– uglavnom se javljaju odmah ujutro
– uzrokuju slabost ili utrnulost ruku ili nogu
– uzrokoju zamagljenje vida i “duplu sliku”