Svakako jedna od relativno čestih infekcija kod pripadnika svih starosnih dobi, a naročito tokom letnjih meseci su i gljivice na koži.
Razlog zbog čega se gljivice na koži znatno češće javljaju leti je taj što im izuzetno pogoduje vlažna sredina.
Naravno, javljaju se one i u ostalim periodima godine, ali svakako u ovom periodu godine znatno češće nego u ostalim.
Ovi mikroorganizmi postoje u organizmu svakog čoveka. Međutim kada govorimo o gljivičnom oboljenju kože, to zapravo znači da su se one namnožile, te da organizam ne uspeva da se protiv njih samostalno izbori.
Gljivična oboljenja kože
Gljivična oboljenja kože spadaju u relativno česta oboljenja u savremenom svetu, a kao osnovni razlog njihove pojave navodi se reakcija organizma na stresne situacije. Naime, smatra se da se gljivična oboljenja kože mnogo češće javljaju kod osoba oba pola koje su izložene neprekidnom stresu, a ne uspevaju da se sa njim izbore na adekvatan način, što rezultira padom imuniteta. A gljivična oboljenja kože najčešće nastaju kao simptom pada imuniteta.
Gljivično oboljenje kože
Upravo iz tog razloga, kada se dijagnostikuje gljivično oboljenje kože, bez obzira na kom delu tela, najvažnije je lečiti uzrok, pa tek onda i posledicu. To zapravo znači da je gljivično oboljenje kože posledica, a osnovni uzrok je pad imuniteta.
Gljivice na koži vrata
Gljivice na koži vrata se, prema istraživanjima najčešće javljaju kod osoba u pubertetu, jer je u tom periodu pojačano lučenje lojnih žlezda, te kod osoba koje imaju izuzetno masnu kožu. Naravo, i u ovom slučaju je osnovni razlog za nastanak gljivica na koži vrata izloženost stresnim situacija, te pad imuniteta koji nastaje kao reakcija organizma na njih.
Gljivična oboljenja kože glave
Gljivična oboljenja kože glave se, prema istraživanjima mnogo češće javljau kod mališana u školskom i predškolskom uzrastu, dok se kod odraslih ovo oboljenje manifestuje kao pojava lišajeva na koži glave.
Povezano>>> Soda bikarbona protiv kandide i drugih gljivica
Gljivice na koži glave
Gljivice na koži glave zapravo nastaju kada ovi mikroorganizmi zahvate dlaku, a zatim se šire i prema koži.
Mogu de javiti u tri oblika, ali je najčeši onaj koji je i najuočljiviji golim okom, uzevši u obzir da se javljaju promene u boji dlake, a obolela dlaka neretko dovodi i do pojave gnojnih čireva.
Povezano>>> Gljivična ifekcija kože glave kožni lišaj
Gljivice na koži simptomi
U zavisnosti od toga u kojoj regiji se pojave, gljivice na koži imaju i različit izgled. Kada su u pitanju simptomi, njih ćete najlakše prepoznati kao promenu na koži u vidu crvenila, perutanja ili pojave manjih plikova na koži, koji izuzetno svrbe. Vrlo često se simptomi javljaju i kao perutanje kože između nožnih prstiju.
U svakom slučaju, ako i malo sumnjate da imate gljivice na koži svakako je najbolje da se obratite stručnoj osobi, odnosno dermatologu kako bi se precizno utvrdilo da li simptomi zaista ukazuju da postoje gljivice na koži u vašem slučaju, kao i koja gljivica ih je izazvala, jer je to vrlo važno za dalje lečenje.
Lečenje gljivica na koži
Lečenje gljivica na koži je najčešće dugotrajan proces, a terapija se mora sprovesti do kraja, mada ponekad postoji potreba i za njenim ponavljanjem. Vrlo je važno da se strogo pridržavate svega onoga što vam je rekao lekar, kako bi terapija bila uspešna.
Kako je sasvim jasno da gljivice na koži primarno nastaju usled pada imuniteta, u potpunosti je jasno i da se on mora ojačati da bi se došlo do potpunog izlečenja. Pa, čak i ukoliko je do infekcije došlo na drugi način, sasvim je jasno da je opet osnovni uzrok pad imuniteta, jer organizam nije mogao da se izbori na adekvatan način sa gljivičnom infekcijom.
Zato treba jačati imunitet različitim prirodnim sredstvima, poput belog luka, meda, propolisa i drugih, a istovremeno se pridržavati terapije, kako bi lečenje gljivica na koži bilo uspešno.
Povezano>>> Kako se prenose i leče gljivične infekcije kože
Naravno, ne zaboravite da je pored svega toga vrlo važno pravilno održavati higijenu regije koja je zahvaćena gljivicama.