Samo polovina grejpfruta obezbeđuje dnevne potrebe za vitaminom C, dobar je izvor biljnih vlakana i vitamina A, snižava holesterol, stvara osećaj sitosti i ima vrlo malo kalorija. Zato ovaj citrus zovu prijateljem srca i vitke linije. Lekari i farmaceuti, međutim, savetuju da ne bi trebalo da se jede svakodnevno.
Previše grejpfruta može da izazove povećano izlučivanje kalcijuma što prouzrokuje propadanje zuba i koštanog tkiva. Osim toga, neka istraživanja su pokazala da povećano uzimanje ovog voća može da poveća rizik od karcinoma dojke žena u menopauzi, jer povećava nivo estrogena.
Da lije tamo da se grejpfrut „mesa u metabolizam lekova”?
Grejpfrut i njegov sok, svež ili iz zamrzivača, sadrži supstancu furanokumarin koji ometa dejstvo enzima jetre neophodnih za pravilnu apsorpciju leka. Dokazano je da se furanokumarin brže od sastojaka leka vezuje za enzime jetre. Pošto se lek ne poveže za enzime povećava se njegova koncentracije u krvi pa se ispoljavaju neželjena dejstva, koju se ponekad opasna po život.
Koji su to lekovi?
– Pre svega oni koji se koriste za lečenje depresija, psihoza i erektilne disfunkcije, ali i angine pektoris, hipertenzije, aritmije, povećanog holesterola u krvi, nevoljnog grčenja tela, epilepsije, karcinoma, gastrointestinalnog refluksa to jest vraćanja sadržaja iz
želuca i HIV infekcije. Pacijentima koji uzimaju ove lekove i najmanja čaša grejpfrutovog soka može da izazove neželjene efekte koji mogu da traju najmanje tri dana pa i duže.
Da li to znači da pacijenti ne smeju uopšte istovremeno da uzimaju ove lekove i grejpfrut ili samo neko vreme pre i posle uzimanja leka?
Dok terapija traje preporučuje se da uopšte ne jedu grejpfrut ili piju njegov sok. Dobra zamena je pomorandža, jer ima slične hranljive sastojke, a nema nikakvih rizika od intereakcije sa lekom.