Koja je najbolja ishrana za hemoroide?
Hemoroidi (ili šuljevi) nastaju kada vene u rektumu i oko anusa nateknu ili se upale. Stanje je dosta često, pa će oko 50 posto odraslih imati unutrašnje ili spolašnje hemoroide do svoje srednje dobi. Hemoroidi nisu štetni, ali mogu biti jako iritantni. Iako postoji puno sredstava za olakšanje simptoma, koja će smanjiti ove izrasline, ipak najbolje je sprečiti samu pojavu hemoroida.
Jedan od najčešćih uzroka hemoroida su dijareja i zatvor. Stoga je najbolje pratiti način ishrane koji podstiče dobro varenje i doprinosi zdravlju organa za varenje. U nastavku pročitajte plan ishrane za hemoroide koji vam može pomoći u ovome.
Koju hranu jesti?
Najbolji hrana za ljude koji pate od hemoroida je hrana puna vlakana. Postoje dve vrste vlakana, rastvorljiva i nerastvorljiva, i obe su potrebne za održavanje stolice mekom i redovnom. Preporučena količina vlakana na dnevnom nivou je 38 grama za muškarce i 25 grama za žene. Potrebna količina se ne menja tokom trudnoće, ali se smanjuje sa godinama. Muškarcima starijim od 51 godine potrebno je 30 grama, a ženama istih godina samo 21 gram dnevno. Nažalost, prosečna osoba unosi samo 15 grama vlakana dnevno.
Količinu vlakana u ishrani možete povećati unosom sledeće hrane bogate vlaknima:
Cele neobrađene zrna kao što su žito, braon pirinač, osušeni pasulj, ovas, mekinje, ječam, leća i zob.
Voće i povrće uključujući jabuke, blitvu, spanać, narandže, breskve, pečurke, slatki krompir, suve šljive, i maline. Važno je u ishranu uvesti što više voća i povrća, pre nego praviti sokove jer se vlakna često cepaju prilikom pravljenja sokova.
U ishrani koristiti sve vrste mahunarki kao što su pasulj, leblebije, grašak, bob…
Ostala hrana koja sadrži vlakna uključuje orahe, razno seme, humus…
Pored toga što će vam pomoći pri varenju, vlakna čine da se duže osećate sitim, pa se nemojte iznenaditi ako počnete da gubite težinu jer unosite manju količinu hrane.
Koju hranu izbegavati?
Kao što postoji hrana koja pomaže ljudima da izbegnu hemoroide, ima i hrane koja podstiče njihovu pojavu. Konzumaciju hrane koja sledi treba smanjiti ili u potpunosti eliminisati:
Prerađena hrana: u hranu iz ove kategorije spadaju jela iz konzerve, prerađeno meso, i većina žitarica. Ove vrste hrane sadrže veliku količinu soli, malo hranljivih sastojaka i ni približno dosta vlakana.
Začinjena hrana: konzumiranje začinjene hrane, kao što su ljuta jela ili tajlandska hrana mogu iziritirati creva i pogoršati bol i svrab kod hemoroida. Izbegavajte ovu hranu, naročito ako sumnjate da imate hemoroide.
Kafa, čaj i alkohol: kafa i čaj sadrže kofein, diuretik koji može izazvati gubitak vode što dalje rezultira zatvorom.Alkohol ima isti diuretički efekat. Ako pijete nešto od ovoga, postarajte se da pijete i dosta vode.
Terapija za brzo ublažavanje simptoma hemoroida
Pravi način za tretiranje običnih ili hemoroida koji krvare je korišćenje homeopatskih proizvoda napravljenih od prirodnih sastojaka, koji će brzo eliminasti hemoroide i njihove simptome.