Hemoroidi u trudnoći

Mnoge žene su srećne kada ostanu u drugom stanju, ali su često nepripremljene za telesne promene koje nastupaju tokom devet meseci u kojima se nosi dete. Jedna od najčešćih telesnih promena na koju se žene žale tokom trudnoće i nakon nje, jeste nastanak hemoroida.

Hemoroidi u trudnoći su izrasline koje se formiraju na bazi analnog kanala. Povišeni pritisak na karlični region dovodi do toga da vene u ovoj oblasti otiču i da se formiraju unutrašnji i spoljašnji hemoroidi koji su bolni, svrbe i stvaraju osećaj opšte nelagodnosti. Najčešće se razvijaju u toku kasne faze trudnoće, ali je njihovo izbijanje moguće i u ranoj trudnoći.

Glavni uzrok ovog pritiska predstavlja težina bebe, koja se povećava naglo i u značajnoj meri u toku drugog i trećeg tromesečja trudnoće. Trudnice isto tako češće dobijaju zatvor i dijareju, što takođe dodatno opterećuje analni kanal. Drugi faktori predstavljaju dugotrajno sedenje, naprezanje u toku pokretanja creva i prekomerna telesna težina.

U najvećem broju slučajeva, izlečenje hemoroida je jednostavno uz korišćenje pravih lekova ili preparata spravljenih u kućnim uslovima. Međutim, prisustvo fetusa čini tretman hemoroida malo komplikovanijim kod trudnica. Sprečavanje njihovog nastanka je često najbolji tretman.

Kako sprečiti nastanak hemoroida u toku i nakon trudnoće?

Pošto hemoroidi nastaju usled povišenog pritiska u karličnom regionu, smanjenje ovog pritiska je ključna stavka u prevenciji hemoroida. U stvari, većina hemoroida i simptomi koje oni nose nestaju nakon trudnoće. Ipak, postoje neke stvari koje se mogu uraditi kako bi se uopšte sprečilo njihovo nastajanje:

Izbegavajte da dobijete zatvor: To se može učiniti pravilnim unosom vlakana kroz ishranu, najmanje 25 grama dnevno. Takođe je preporučljivo piti puno vode. Oba obezbeđuju redovnu stolicu i njenu adekvatnu mekoću, kako bi akt defekacije prošao neometano. Vodite računa o tome da unos vlakana povećavate postepeno. Naglo povećanje unosa može izazvati dijareju, koja takođe može doprineti formiranju hemoroida.

Redovno vežbajte: Pored popravljanja vašeg sveukupnog zdravlja, redovno vežbanje pomaže varenju i poboljšava pokretljivost creva. Osim toga, značajno može olakšati porođaj. 30-minutno hodanje u toku dana je bezbedan način da se počne sa programom vežbanja ukoliko niste fizički aktivni inače.

Izbegavajte naprezanje: Nemojte se siliti da odete u toalet. Ako nemate nagon za defekacijom, sačekajte određeno vreme pre nego što probate ponovo. Trudite se takođe da se ne zadržavate na VC-šolji predugo. Obavite to zbog čega ste došli i idite dalje. Dugotrajno sedenje na VC-šolji dodatno opterećuje karlicu.

Promenite položaj u kome spavate: Spavanje na leđima vrši pritisak na karlični region. Najbolje je spavati na levom boku. Zapravo, ležanje na levom boku nekoliko puta u toku dana je dobar način da se rektalne vene nakratko oslobode pritiska.

Izbalansirajte aktivnosti: Probajte da ne sedite ili ne stojite predugo, jer obe ove aktivnosti dodatno opterećuju karlicu. Ako sedite u toku dužeg perioda, pravite pauze u sedenju ustajanjem i šetanjem ili opružanjem na krevetu. One trudnice koje puno stoje, trebalo bi da prave dosta pauza sa sedenjem.

Koristite mekane toaletne maramice: Ukoliko, ipak, hemoroidi nastanu, izbegavajte da ih iritirate i izazivate njihovo krvarenje upotrebom grubog toalet papira. Naprotiv, koristite mekani toalet papir ili čak vlažne maramice za bebe u higijeni nakon pražnjenja. Grube maramice će samo iritirati kožu i dovesti do bola ili svraba.

„Kegelove“ vežbe:To su vežbe za jačanje mišića karlice i neke žene se zaklinju da njihovo praktikovanje dovodi do očvršćavanja vaginalnog i rektalnog regiona. Ove vežbe mogu olakšati vaginalni porođaj.

Lečenje hemoroida u trudnoći

Ukoliko, i pored svog truda, ipak dobijete hemoroide, korišćenje nekog od prethodno pomenutih metoda može takođe pomoći i u njihovom lečenju. Možda ćete moći da koristite kremu protiv hemoroida, ali je ipak bolje da se unapred konsultujete sa svojim lekarom, naročito ako ste u prvom ili drugom tromesečju trudnoće. Neki lekovi mogu imati neželjene efekte i negativno delovati na fetus, tako da je mudro biti oprezan.

Šuljevi-hemoroidi lećenje

Pokušajte sačekati da hemoroidi spontano nestanu. Većina blagih formi se povlači u roku od nekoliko dana. Iskoristite neki od gore navedenih metoda u cilju sprečavanja pogoršanja simptoma. Ozbiljni slučajevi hemoroida ponekada zahtevaju hiruršku terapiju, a to želite da izbegnete, jer takva vrsta zahvata može biti opasna po vas dok ste trudni. Ako je hirurgija indikovana u vašem slučaju, obavezno se obavestite o potencijalnim rizicima pre nego što se podvrgnete zahvatu.Možete probati i sa nekim od prirodnih preparata za lečenje hemoroida koji su bezopasni za trudnice.