Hiperparatireoidizam poremećaj rada pratiroidne žlezde

Paratiroidne žlezde su veoma male (obično ih ima četiri) i smeštene su na vratu, iza štitne žlezde za koju su i pričvršćene. Ove žlezde koje se nazivaju i paraštitaste urasle su u tkivo štitne žlezde pa se veoma teško lociraju, čak i prilikom hirurške intervencije.Osnovna uloga koju ima svaka paraštitasta žlezda je regulacija metabolizma kalcijuma i fosfora u organizmu. Iako je svaka paratiroidna žlezda veoma mala, može napraviti veliki problem u organizmu ukoliko dođe do poremećaja u radu.Postoje primarni i sekundarni hiperparatireoidizam. Promene u načinu ishrane i narodna medicina mogu biti pomoćna sredstva u lečenju poremećaja paratiroidnih žlezda.

Šta je hiperparatireoidizam

Ukoliko dode do prekomernog lučenja hormona paratiroidnih žlezda, javiće se hiperparatireoidizam, odnosno povećanja nivoa kalcijuma u krvi i njegovog prekomernog izlučivanja kroz mokraću, što dalje može da dovede do pojave bubrežnih kamenaca i kasnije poremećaja bubrežne funkcije, kao i do povlačenja kalcijuma iz kostiju. Kada kosti ostanu bez kalcijuma, one su slabe i krte, sklone prelomima. Najčešći uzrok preteranog rada paraštitastih žlezda jeste tumor na jednoj ili više žlezda. Ukoliko je tumor uzrok poremećaja u radu, potrebno je hiruški odstraniti žlezdu koja je zahvaćena tumorom. Operacija nije ništa opasnija od operacije same štitne žlezde. Posle operacije nivo kalcijuma se uravnotežuje i dolazi do celokupnog poboljšanja stanja u organizmu. Statistike pokazuju da se hiperparatireoidizam najčešće javlja kod žena.

Zbog nedostatka simptoma, bolest paratiroidnih žlezda može godinama da ostane neprepoznata. Kada je klinička slika ispoljena, simptomi i znaci zavise od hiperkalciemije i promena u koštanom sistemu. Neki od mogućih znakova oboljenja jesu bolovi u zglobovima i mišićima, kamenje u mokraćnim putevima ili bubrezima, osteoporoza, mučnina, povraćanje i gubitak apetita, dijareja i zatvor, akutno zapaljenje pankreasa, čir na želucu, slabost mišića, brzo zamaranje i atrofija mišića, promene raspoloženja, problemi s koncentracijom i pamćenjem, poremećaj srčanog ritma, a moguća je i pojava hipertenzije.

Hipoparatireoidizam

Hipoparatireoidizam je stanje nastalo usled smanjenja ili prestanka lučenja paratireoidnog hormona, a samim tim dolazi i do pada nivoa kalcijuma u krvi (hipokalcemija) i povećanja nivoa fosfora (hiperfosfatemija). Prestanak lučenja ovog hormona može se javiti kao izolovana pojava, kada je uzrok nepoznat, a može biti udružena s drugim poremećajima štitaste žlezde, nadbubrežnih žlezda, jajnika, sa šećernom bolešću ili pernicioznom anemijom u sklopu autoimunog poliglanduralnog sindroma. Najčešći uzrok ove bolesti danas je postoperativni hipoparatireoidizam (odstranjivanje paratireoidnih žlezda zajedno sa štitastom žlezdom, prilikom operacija grkljana, ili nekih drugih maligniteta vrata, zatim zračenja regije vrata). Lečenje podrazumeva uzimanje velikih doza D-vitamina i kalcijuma, što ne dovodi do izlečenja ali će se bolest držati pod kontrolom.

Simptomi

U slučaju hipoparatireoidizma javljaju se osećaj trnjenja i mravinjanja po koži prstiju šaka i stopala i oko usta, tetaničke kontrakcije mišića, anksioznost, poremećaji raspoloženja, grčevi u mišićima, tremor i Parkinsonova bolest, suva koža, gubitak maljavosti, česte gljivične infekcije noktiju, kod dece je moguća pojava mentalne retardacije s usporenim rastom i razvojem, kao i mnogi drugi.

Dijeta

U lečenju poremećaja funkcije paratiroidnih žlezda savetuju se i izmene u načinu života, odnosno smanjenje stresa, boravak na svežem vazduhu, na suncu i promene u načinu ishrane. Iz upotrebe treba izbaciti alkohol, kafu, previše slanu hranu i hranu koja sadrži konzervanse. To znači da sva industrijska hrana treba da se izbegava, a da se prednost da prirodnoj hrani. U slučaju hiperfunkcije ovih žlezda, kada je nivo kalcijuma u krvi povišen, potrebno je ograničiti unos namirnica bogatih kalcijumom – mlečni proizvodi, ali i namirnica bogatih fosforom – riba, mahunarke, orasi, jaja, semenke, kikiriki, pšenične klice, mlečni proizvodi. U slučaju kada je nivo kalcijuma snižen (hipofunkcija) takođe treba redukovati unos mlečnih proizvoda, jer osim što sadrže kalcijum, ovi proizvodi bogati su i fosfatima, te dovode do povećanje nivoa fosfora, što može da pogorša stanje. U redovnu ishranu treba uvrstiti vitamin D, ali nema mnogo namirnica koje su njime bogate. To su prvenstveno “masne ribe”, riblje ulje i žumance, ali s obzirom na to da su ove namirnice bogate i fosforom, potrebno je konsultovati se s lekarom ili nutricionistom. I boravak na suncu je značajan za snabdevenost organizma vitaminom D.

Ljuska jajeta kao lek

Ukoliko je reč o blažoj formi hipoparatireoidizma ili ako želite da sprečite pojavu oboljenja, ima smisla razmotriti dijetoterapiju i u tom slučaju savetuje se korišćenje namirnica bogatih kalcijumom i D-vitaminom, a izbegavanje hrane koja sadrži velike količine fosfora. Apsorpcija kalcijuma iz suplemenata u želucu je loša, ali zato postoji narodni recept koji omogućava bolje usvajanje ovog minerala. Potrebno je dobro oprati jedno kokošije jaje, staviti ga u čašu (celo, zajedno sa ljuskom jer ljuska obiluje kalcijumom) i preliti mešavinom konjaka i limunovog soka. Ostaviti da stoji dve nedelje pa izvaditi jaje. Tu tečnost obogaćenu kalcijumom treba uzimati dva puta na dan po jednu kašičicu. Još jednostavnije je da ljusku jajeta sameljete i uzimate tri puta na dan po četvrtinu kašicice praha pomešanog sa hranom.

Recepti

Tinktura hajdučke trave
Sto grama suve biljke samleti i preliti s dve šolje ključale vode. Poklopiti i ostaviti da stoji a zatim procediti i giti pola sata рге jela po šolje, tri puta na dan.

Čaj od semena konoplje
Preliti jednu kašičicu usitnjenih sušenih listova konoplje sa 2 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata. Procediti i pitu dve-tri šolje čaja dnevno. Takođe, ujutru i uveče uzimajte po jednu kašiku hladnoceđeneog nerafinisanog ulja konoplje.

Odvar od šipka
Preliti dve kašike usitnjenog šipurka sa 5 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji dva sata. Procediti i pitu u toku dana.

Maslinovo ulje, med i limun
Pomešati po 200 grama meda, limunovog soka i maslinovog ulja, izmešati i uzimati po jednu kašiku tri-četiri puta na dan.

Obloga od lana i mleka
Prokuvati kašiku semenki lana u 50 ml mleka, ocediti tečnost, pa masu staviti na lanenu krpicu i koristiti kao oblogu u predelu štitne žlezde.

Medna mešavina
Pomešati po 250 grama brašna od heljde, mlevenih oraha i meda od heljde. Čuvati u zatvorenoj staklenoj teglici na donjoj polici u frižideru. Dobijenu smesu jesti jedan ceo dan, bez uzimanja druge hrane, dok je uzimanje vode dozvoljeno u neograničenim količinama.