Hipotenzija – nizak krvni pritisak

Arterijska hipotenzija – nizak krvni pritisak je karakteristična za mlađe i sredovečne i manifestuje se vrtoglavicama, zujanjem u ušima, svicima pred očima i malaksalošću, a u težim slučajevima može da dovede do kolapsa, ali se smatra da je odlika dugovečnih…

Imate česte vrtoglavice, osećate zujanje u ušima, vidite “svice” pred očima, malaksali ste i imate osećaj kao da vam je neko isisao svu snagu… Da bi saznali šta je uzrok ovih tegoba prvo izmerite pritisak i u slučaju da je konstantno nizak, najverovatnije bolujete od hipotenzije – niskog krvnog pritiska. Ako može da vas uteši, to je često prednost u odnosu na one koji imaju stalno visok krvni pritisak, ili im varira, ali hipotenzija – nizak krvni pritisak nesumnjivo ima i nedostatke.

Arterijska hipotenzija je stanje u kome gornja vrednost krvnog pritiska (sistolni) ne prelazi granicu od 110 mm živinog stuba, dok donja vrednost (dijastolni) ostaje ispod 70 mm.To stanje je karakteristično za mlađu populaciju i sredovečne koji su to nasledili. Hipotenzija prati i veliki broj kardiovaskularnih bolesti, medju kojima je najčešće takozvano srčano popuštanje. Tada slab srčani mišić nije u stanju da ovaj vitalni organ snabde dovoljnom količinom krvi i praktično radi sa pola snage. Lekovi za ovaj problem su mač sa dve oštrice. Sjedne strane popravljaju stanje miokarda (sračni mišić), ali s druge još više obaraju krvni pritisak, koji je ionako nizak.
Ni stariji nisu imuni na nizak krvni pritisak, ali se u većini slučajeva radi o problemima vezanim za ortostatički pritisak (nagla pramena položaja tela). Ova pojava je karakteristična za populaciju stariju od 60 godina. Njima pritisak najčešće padne kad ustaju iz kreveta, tako da im se u tom slučaju savetuje da prvo u sedećem položaju provedu 10-15 sekundi i isto toliko kada ustanu iz fotelje.

Stanje hipotenzije može da bude posebno neprijatno za mlade koji se neuredno hrane.Mogu da zapadnu u stanje hipoglikemije i prepoznaju se po izraženom bledilu i obilnom preznojavanju. Za njih je, ponekad, jedino rešenje da dobiju infuziju kojom se nadoknađuju izgubljena tečnost, minerali i šećer. Preventivno im se savetuje da piju najmanje 1,5-2 litra tečnosti dnevno (najbolje u obliku mineralnih napitaka, kao što je kisela voda).
Devojke sa niskim krvnim pritiskom koje su anemične, drže dijetu i imaju obilne menstruacije mogu da se osećaju dodatno iscrpljene. Izgledaju tanušno, nesposobne su za ma kakav posao, jer im se krvni pritisak vrti oko 100/70 mm. Primećeno je da se, čim prime infuziju, povrate i živnu.

U težim slučajevima hipotenzija može da dovede do iznenadnog gubitka svesti ( kolaps), ili stanja sinkope, totalnog gubitka svesti od 3- 4 minuta.

Za osobe koje imaju nizak krvni pritisak je leto izrazito kritičan period. Zbog visokih spoljašnjih temperatura hipotenzija nizak pritisakšire se krvni sudovi, što utiče na pad krvnog pritiska (čak i na 70/40 mm živinog stuba). Zbog toga pacijent stalno ima potrebu da legne. Rešenje su hladni napici, provetravanje prostorija, ili boravak u hladu.

Po prirodi stvari pacijenti sa niskim krvnim pritiskom imaju manji rizik od bolesti krvnih sudova, ili da dožive moždani udar. Ako im je hipotenzija nasledna, ne boluju od dijabetesa, ne puše, nisu gojazni, nemaju masnoće u krvi i fizički su aktivni – imaju veliku šansu da žive “do sto i nazad”. S obzirom na to daje reč o hipotenziji kao fiziološkom stanju, uzimanje lekova za podizanje pritiska na normalu se ne preporučuje. Ta terapija je zastarela i prevaziđena!

Da bi podigli nizak krvni pritisak hipotoničari bi trebalo da piju mnogo tečnosti sa nuneralima i kofeinom ( kola, kafa). Za razliku od hipertoničara, koji bi trebalo da izbegavaju slano, pacijenti sa niskim pritiskom trebalo bi da jedu dobro posoljene namirnice da bi obezbedili dnevne potrebe (4-7 g).

Fizička aktivnost je izuzetno važna za regulisanje niskog krvnog pritiska o čemu bi posebno trebalo da vode računa sredovečni i stariji. Preporučuje se brzi hod (3 x nedeljno 40-50 minuta). Pre hodanja savetuje se petominutno zagrevanje, a posle lagani hod kao relaksacija.

Ima slučajeva da hipotenzija preraste u hipertenziju.To se najčešće dešava u menopauzi, kao i ženama koje su se za kratko vreme ugojile.