Hipoglikemija ne bira mesto – možete se suočiti s njom dok ste kod kuće i ležite na kauči gledajući televizor, može vas snaći u šetnji, kupovini, na poslu ili na bazenu…
Gde god da vam nivo šećera u krvi opadne, morate biti spremni na brzu reakciju. Važno je da u organizam unesete 15 grama brzodelujućih ugljenih hidrata koji se lako apsorbuju, pa samim tim brzo podižu nivo šećera u krvi. Ukoliko postanete ozbiljno hipoglikemični, neko iz vašeg okruženja mora znati kako da vam pomogne, a ako ste sami, obavezno pozovite Hitnu pomoć.
MED
Ukoliko ste kod kuće, a hipoglikemija vas čini konfuznim ili sanjivim, u ostavi pronađite teglu s medom i uzmite tri kašičice -tako ćete uneti neophodnih 15 grama ugljenih hidrata. Ovaj pčelinji proizvod u tom slučaju je bolji izbor od tečne ili čvrste hrane. Međutim, nemojte ga uzimati ako ste suviše omamljeni ili osećate da ćete pasti u nesvest, jer onda postoji mogućnost da se zagrcnete i izazovete gušenje – ako nastupi teška hipoglikemija i izgubite svest, najbolje rešenje jeste injekcija glukagona, koju vam mora dati neko od najbližih.
BEZALKOHOLNO PIĆE
Mnogima je lakše da piju nego da jedu kad im padne šećer, a klasična negazirana bezalkoholna pića dostupna su u svakoj prodavnici, nisu skupa i odličan su izbor ako vas hipoglikemija snađe dok šetate gradom. Obavezno kupite napitak zaslađen običnim šećerom, jer ga dijetalne varijante obično ne sadrže pa one neće efikasno uticati na nivo glukoze u organizmu. Za 15 grama ugljenih hidrata dovoljno je popiti 150-200 ml napitka – možete uzeti i manje pakovanje sa slamčicom.
SUVO GROŽĐE
Mada ga mnogi izbegavaju u poslasticama, suvo grožđe može biti odlična prva pomoć u slučaju hipoglikemije -dovoljno je da pojedete dve kašike kako bi vam se nivo šećera u krvi stabilizovao. Ako ga pak ne volite, saveznike potražite u suvim šljivama – suvo voće je generalno bogatije brzodelujućim ugljenim hidratima od svežeg, a ima ga u gotovo svim prodavnicama po pristupačnoj ceni.
ŽELE BOMBONE
Kutija žele bombona puna je bombonica različitog ukusa koje, pored toga što su omiljeni slatkiš mnogih ljudi, mogu biti odlična prva pomoć u slučaju hipoglikemije. Pojedite šest do osam slatkih bombona -to će biti više nego dovoljno za neophodnih 15 grama ugljenih hidrata. Ukoliko ipak niste ljubitelj ove vrste slatkiša, mogu pomoći i obične tvrde bombone, ali njih nemojte koristiti ako ste suviše malaksali ili omamljeni.
ŠEĆER
Čim osetite prve simptome hipoglikemije, požurite do činije sa šećerom. S obzirom na to da ga ima na policama svake kuhinje, kao i u kantinama bilo koje firme ili restorana, lako je dostupan i smatra se jednim od najboljih saveznika u borbi protiv hipoglikemije. Za 15 grama ugljenih hidrata potrebno je da pojedete tri kocke ili tri kašičice belog kristal šećera. Ako se ubrajate među ljude kojima je zgodnije da umesto čvrstih namirnica u slučaju hipoglikemije nešto popiju, u čašu vode ubacite tri kašičice šećera, promešajte i popijte. Ako pak niste ljubitelj takvog ukusa, možete popiti čašu limunade zaslađenu jednom velikom kašikom šećera.
BANANA
Banana je odavno poznata kao pravi melem za želudac, a može brti i odličan izbor za dijabetičare kad ih snađe hipoglikemija. Samo pola sveže voćke dovoljno je za 15 grama brzodelujućih ugljenih hidrata, stoga činiju s voćem posmatrajte kao odličnog saveznika. Međutim, nisu sve voćke delotvome -južno voće poput ananasa i papaje može pomoći, dok grejpfrut ne sadrže brzodelujuće ugljene hidrate. Od voća koje se uzgaja u našim krajevima, sveže grožđe koje se do sredine jeseni može naći na pijaci odličan je izbor u slučaju hipoglikemije, mada je suvo grožđe bolji izbor.
BOMBONICE OD GROŽĐANOG ŠEĆERA
U apotekama i pojedinim drogerijama prodaju se simpatične bombonice od grožđanog šećera u praktičnom pakovanju – oblikom podsećaju na male tablete, a možete ih nositi svuda sa sobom. Zasad su dostupne u ukusima pomorandže, jagode i maline. S obzirom na to da se ne tope, možete ih držati i u automobilu, tašni ili džepovima, tako da vam uvek budu pri ruci. Kod kuće u svakoj prostoriji u kojoj često boravite držite po pakovanje. U slučaju hipoglikemije, pojedite pet bombonica, što je dovoljno za preko potrebnih 15 grama ugljenih hidrata.
HLEB I MLEKO
Ako se 20 minuta nakon konzumiranja neke od namirnica koje podižu nivo glukoze u krvi i dalje osećate malaksalo dok ne stigne Hitna pomoć zamolite nekog člana porodice ili komšiju da vam, ako ne možete sami, iseče pola parčeta hleba od belog brašna – pojedite ga uz malo nemasnog mleka.To je najčešće dovoljno da se nivo šećera u krvi povisi, ali i da ostane u okviru optimalnih vrednosti. Ukoliko se često suočavate s epizodama hipoglikemije, dogovorite se s nekom bliskom osobom da vas svakog jutra pozove – samo da proveri je li sve u redu.
MULTIVITAMINSKI SOKOVI
Multivitaminski sokići odličan su izbor za decu – baš kao i klasična bezalkoholna pića, jeftini su, ima ih na rafovima svih supermarketa, deluju brzo i dostupni su u mnoštvu različitih ukusa, tako da svom mališanu možete dati onaj koji najviše voli. Za 15 grama ugljenih hidrata potrebno je oko 150 ml soka, što je jedno manje pakovanje sa slamčicom ili jedna čaša soka. Ove sokiće možete koristiti i sami, a bilo bi dobro da svi u porodici znaju gde čuvate namirnice koje mogu pomoći u slučaju hipoglikemije, ako se desi da ne možete sami da odete do kuhinje ili ostave.
GLUKAGON
Za slučaj da nastupi teška hipoglikemija koja uzrokuje gubitak svesti, vaši najbliži moraju znati gde držite glukagon. Na vreme ih naučite kako da pomešaju prah i tečnost, napune špric i pravilno vam daju injekciju – većina proizvođača u uputstvu napomene šta bi trebalo reći onima koji vas okružuju. S obzirom na to da mnogi ljudi oklevaju kad treba dati injekciju, bilo bi dobro da vam za početak pomažu prilikom ubrizgavanja insulina – tako će im biti lakše da vam ubrizgaju glukagon ukoliko dođe do situacije koja zahteva brzo reagovanje.