Infekcija salmonelom simptomi i lečenje

Tokom letnjeg perioda treba obratiti posebnu pažnju na ispravnost namirnica jer je lako kvarljiva hrana, poput jaja, sladoleda, mesa i mlečnih proizvoda, dobra podloga za razvoj patogenih bakterija koje mogu prouzrokovati trovanje salmonelom.

Simptomi salmonele

Salmoneloza je oboljenje želudačno-crevnog trakta čiji uzročnik su bakterije iz roda salmonela. Ljudi se inficiraju kada ovaj mikroorganizam dospe u organizam putem prljavih ruku, zagađene hrane ili vode. Simptomi infekcije salmonelom se obično javljaju od 12 do 72 sata nakon unošenja bakterije salmonela u organizam, a prvi znakovi trovanja su groznica, vrtoglavica, bol u stomaku i povišena telesna temperatura koja može potrajati i do pet dana. Javljaju se mučnina, povraćanje, grčevi u stomaku i proliv, a nakon početnih simptoma bolesnik se oseća malaksalo zbog upale sluzokože gastrointestinalnog trakta, gubitka tečnosti i soli. Bolest obično traje 2 do 6 dana a ukoliko se radi o težoj kliničkoj slici, neophodno je bolničko lečenje.

Dijagnostika
Infekcija salmonelom dijagnostikuje se analizom uzorka stolice, koji se prosleđuje u laboratoriju nekoliko dana zaredom, kako bi se pratili tok i efekti lečenja. Kada analiza tri uzastopna uzorka pokaže negativan rezultat, osoba se smatra izlečenom. Ponekad se bakterija izlučuje iz organizma duže od godinu dana, ali ne daje nikakve simptome mada se bolesnik i u tom slučaju smatra kliconošom.

Lečenje salmonele

Lečenje je simptomatsko – nadoknađivanje izgubljene tečnosti oralnim ili intravenskim putem, uz dijetalnu ishranusalmonela simptomi lecenje i mirovanje. Antibiotici produžavaju period izbacivanja bakterije iz organizma, pa njihova primena u blažim slučajevima nije opravdana. Maloj deci, starijim osobama i hroničnim bolesnicima, obavezno se propisuju antibiotici. Da bi se sprečilo širenja zaraze, osobe inficirane salmonelom moraju da budu pod lekarskim nadzorom, a zaraženi koji rade na specifičnim poslovima (priprema hrane, briga o pacijentima, rad u dečjim ustanovama) ne treba da se pojavljuju na radnom mestu sve dok postoji rizik da inficiraju druge ljude.

Povezano>>> Šta morate znati o trovanju salmonelom

Sprečite zarazu salmonelom

-Izbegavajte nabavku kvarljivih namirnica u prodavnicama koje su opremljene lošim rashladnim uređajima. Nakon kupovine, hranu što pre odložite u frižider.

-Pripazite na rok upotrebe i pridržavajte se uputstava o čuvanju namirnica.

-U letnjem periodu, kad ručavate u ugostiteljskim objektima, prednost dajte toplim jelima koja se pripremaju neposredno pre obroka. Termički obrađena hrana sigurnija je od salata sa sirom i majonezom.

-Izbegavajte pripremu kolača od termički neobrađenih jaja.

-Namirnice pripremajte na 80 stepeni C.

-Na sobnoj temperaturi, pripremljeno jelo može da stoji najviše 2-3 sata.
-Pri podgrevanju, takođe je potrebno postići temperaturu od 80 *C.

-Perite ruke sapunom i vodom pre jela, posle upotrebe toaleta i nakon kontakta sa životinjama
-Koristite vlastiti (ili papirni) ubrus i sopstveni sapun (najbolje tečni)
dr Gordana Bratić

Saznajte više>>> Simptomi trovanja salmonelom simptomi i lečenje – detaljno