Integralne žitarice snižavaju pritisak i nivo holesterola, pomažu da obradimo insulin i glukozu i
preventivno deluju da se ne dobiju neke vrste raka i dijabetes?!
Zbog predrasude da se integralne žitarice koriste kao stočna hrana neopravdano su zapostavljene u svakodnevnoj ishrani. A, nutricionisti tvrde da, u kombinaciji sa mahunarkama, žitarice čine obrok kompletnim, jer brzo bubre, nisu bogate kalorijama, ostavljaju utisak sitosti pa se njima lako reguliše telesna težina.
Bogate su vitaminima i deluju kao antioksidansi, ali i mineralima koji su sastavni deo mnogih ćelija i potrebni za prenos mišićnih i nervnih impulsa. Regulišu i nivo tečnosti u telu. Sadrže i ugljene hidrate, belančevine, dijetna vlakna, nezasićene masne kiseline, vitamine A i E…
Zbog tih svojstava snižavaju
Krvni pritisak i nivo holesterola, pomažu organizmu da obradi insulin i glukozu (osobe koje redovno jedu integralne žitarice za 20 % ređe oboljevaju od srčanih bolesti), a preventivno deluju kod nekih vrsta raka i dijabetesa. Jedu se kao prilog ili dodatak jelima, od njih pravimo hleb i peciva, koristimo ih u obliku klica… Jeftine su, a ukoliko ih čuvamo na tamnom i hladnom mestu, mogu da traju i 2 godine.Nauka kaže da žitarice trebalo da čine 30-60 % dnevne ishrane i da budu zastupljene tokom cele godine. Vrsta i količina u svakom obroku zavise od zdravstvenog stanja, aktivnosti i godišnjeg doba. Uopšteno govoreći, na tanjiru bi najčešće trebalo da bude integralni pirinač, jer se lako vari, obiluje najfinijom celulozom koja ne nadražuje sluzokožu creva, B vitaminom, ali i zato što ne sadrži gluten (belančevina koja često izaziva alergijske reakcije i osećaj težine).
PŠENICA
Klica leka
Najhranljiviji deo pšeničnog zrna je klica koja sadrži masne kiseline i vitamin E (omogućava začeće, utiče na razvoj ploda i porođaj, a bez njega nema ni snage). Zahvaljujući aminokiselinama ima značajnu ulogu u prevenciji bolesti srca i krvnih sudova, zbog obilja vitamina B ima antistresno dejstvo, utiče na sagorevanje ugljenih hidrata, učestvuje u izgradnji nervnih vlakana i centralnog nervnog sistema.
SAVET
Pšenica se kuva u 40-60 minuta u 3 x većoj količini vode.
JEČAM
Mreža u stomaku
Ječam je nekad bio glavna namirnica u ljudskoj ishrani, ali ga je pšenica vremenom gotovo potpuno istisla. Zbog velike količine glutena (proteina koji stvara “mrežu” u testu) uz pšenicu, zob i raž idealan je u pekarskoj industriji. Na žalost ne snteju da ga koriste oni koji imaju stomačne probleme. U ishrani može da zameni pirinač, proso, krompir, ili kao dodatak raznim varivima. Srčani i bolesnici trebalo bi da ga koriste umesto kafe.
SAVET
Kuva se 45-60 minuta u 3 puta većoj količini vode.
RAŽ
Jača krv
Raž raste i na nejplodnom zemljištu na kojem druge žitarice gotovo uopšte ne mogu da uspevaju. Zbog male količme glutena u proizvodnji hleba mora da se meša sa pšeničnim brašnom. Preporučuje se anemičnima, rekovalescentima i deci. Klice proklijale raži bogate su mineralima i vitaminima i lako se vare.
SAVET
Kuva se isto kao i ječam.
ZOB
Žitna vijagra
Zob je jeftina žitarica i jedna od najhranljivijih, ali se malo koristi u ishrani. Sadrži proteine, masti i antioksidanase tako da pekarski proizvodi od zobenog brašna najduže ostaju sveži. Ima veliku ulogu u dijetalnoj ishrani, koristi se za lečenje katara organa za varenje i regeneriše celokupan organizam.
Kupke od zobi i zobene slame korisne su u slučajevima bolesti bubrega, reumatičnih tegoba, umora i kožnih bolesti. Zovu je i alternativna viagra, jer deluje kao afrodizijak (pojačava rad testosterona), pa se preporučuje pacijentima sa uvećanom prostatom.
SAVET
Kuva se oko 60 minuta u 3-4 puta većoj količini vode.
KUKURUZ
Od stabljike do klipa
Kukuruz je jedina žitarica koja se koristi od stabljike, preko “svile”, do klipova. U ishrani se često koristi obrađen i osiromašen (uglavnom u obliku pahuljica), a mnogo ređe kao brašno za kukuruzni hleb (proja). Zbog nedostatka glutena mora da semeša sa pšeničnim brašnom.
SAVET
Kuva se 15-20 minuta.
HELJDA
Obloge protiv upale
Heljdu svrstavaju u žitarice iako ne pripada toj grupi. Ima specifičan, blago sladak ukus. Pošto ne sadrži gluten, brašno heljde dodaje se nekim smesama za kolače, testeninama, slanim jelima, a može da se kuva i celo zrno (10 minuta u dvostrukoj količini vode) i da se doda varivu. Heljda reguliše varenje, ublažava upale i od nje se prave oblozi protiv otoka.
PROSO
Za crevnu floru
Proso nema gluten, koristi se kao zamena za pirinač i kao dodatak šupama i varivima. Osigurava gotovo sve sastojke za fiziološku ravnotežu organizma. Zbog obilja mineralnih sastojaka i lake svarljivosti idealna je hrana za starije sa bolesnim krvnim sudovima. Kao izrazito alkalna žitarica nezamenljiva je u uspostavljanju ravnoteže ćrevne flore. Sadrži i rastvorljivu silicijumsku kiselinu koja je potrebna svakom organizmu bio on zdrav ili bolestan.
PIRINAČ
Leči katar
Danas, na žalost, kad se kaže pirinč, pomisli se na belo, polirano zrno, a trebalo bi da se upotrebljava braon, bogato vitaminima (najviše B1) i mineralima koji su u omotaču. Od svih žitarica najsiromašnija je belančevinama, glutena gotovo da uopšte nema, pa se uglavnom koristi za zgušnjavanje jela, ili se dodaje testima za kolače, keks, palačinke… Preporučuje se za lečenje crevnog i želudačnog katara ili proliva (visok sadržaja škroba), a podstiče i izlučivanje mokraće.
SAVET
Integralni pirinač se kuva 40 minuta u 2-3 puta većoj količini vode.