Pirinač i je osnovna hrana skoro polovine čovečanstva. Posle pšenice, on je najrasprostranjenija žitarica. U zemljama dalekog Istoka obavezna je i svakodnevna hrana.Skrob iz pirinca se lakše vari od skroba iz testenine i krompira, a daje duži osećaj sitosti.Novost je slatki integralni pirinač koji je još više izbalansirana namirnica. Ovaj pirinač je zdraviji jer je bogat biljnim vlaknima i drugim važnim nutritijentima, između kojih su i liponska kiselina, koja oslobađa jetru od toksičnih materija i poboljšava apsorbovanje hranljivih sastojaka, kao i gamaoritanol (moćni antioksidans).
PODELA
U zavisnosti od veličine zrna, pirinač se deli na 4 grupe:
- kratko zrno – najmanje je i najtvrđe, sadrži najviše minerala, prirodno je slatkastog ukusa i preporučuje se za svakodnevnu upotrebu
- srednje dugo zrno – pri kuvanju postaje malo mekše i vlažnije, a preporučuje se za svakodnevnu upotrebu
- dugo zrno – lako je i kašasto kad je skuvano, pa se preporučuje u toplim podnebljima, a može da se koristi i za pudinge i poslastice
- slatki pirinač – bogat je proteinima, često se kombinuje sa pirinčem kratkog zrna i preporučuje se deci, bebama i dojiljama, jer je veoma hranljiv
Pirinač sadrži aminokiseline, proteine, kalcijum, gvožđe, vitamin B i minerale. Od minerala, najviše ima selena, strukturnog elementa enzima glutationa, koji štiti organizam od tumora.
Slatki integralni pirinač prehrambeno je mnogo vredniji od belog. Kada sastavljamo jelovnik važno je da njegove belančevine udružimo sa onim iz mahunarki, čime dobijamo celovit unos svih potrebnih aminokiselina.
Integralni pirinač najbolje uspeva na dalekom Istoku. Sadrži veoma visoku hranljivu i energetsku vrednost, pa se posebno preporučuje u ishrani trudnica, sportista, dece i rekonvalescenata. Spada u kategoriju namirnica koje se koriste u borbi protiv raka i predstavlja obaveznu hranu u dijetama kod kancerogenih oboljenja, jer podstiče brži oporavak i vraća snagu.
Sadrži značajne količine gvožđa, složene ugljene hidrate, kao i pojedine vitamine B grupe i vitamin E /u spoljašnjem omotaču/. Visok sadržaj mangana (oligo-elemnta, minerala u tragovima) omogućava da se samo 1 šoljom pirinča obezbedi dnevna potreba organizma za ovim mineralom /omogućava da se proteini i ugljeni hidrati pretvore u energiju. Odgovoran je za sintezu nezasićenih masnih kiselina, važnih za normalno funkcionisanje nervnog i hormonalnog sistema. Štiti i od slobodnih radikala, glavnih krivaci za starenje organizma.
Mada ga zovu i slatki pirinač, ovaj integralni pirinač u stvari nema sladak ukus, a naziv je zapravo dobio što se češće koristi u pripravljanju slatkih poslastica. Sadrži više proteina od bilo koje druge vrste pirinča. Kada se kuva postaje lepljiv, mada ne sadrži gluten, pa je pogodan i za ishranu osetljivih na ovu supstancu.
“MOČI” kolač recept
Dezert “moči” koji se u Japanu najčešće priprema od slatkog pirinča, simbolizuje dugovečnost i bogatstvo pa se obavezno nalazi na novogodišnjoj trpezi svake njihove porodice. Reč je o izvrsnom kolaču za hladne zimske dane.
1 šolja slatkog pirinča
1 šolja vode
prstohvat soli
Potopite pirinač preko noći. Kuvajte ga u ekspres loncu, ili poklopljenog dok ne upije svu vodu. Izgnječite ga dok ne postane gladak, a da se ne bi zalepio za posudu, navlažite joj dno. Oblikujte masu u male lopte, ili kolačiće, pa redajte u nauljen pleh posut brašnom. Ostavite da se suši dan-dva na prohladnom i suvom mestu. Pržite ga u suvom tiganju 5 minuta samo sa jedne strane, ili kratko pecite u rerni.
SAVET PLUS
Integralni pirinač se drži na hladnom, tamnom mestu, u dobro zatvorenoj posudi da bi se sačuvao od vlage. Ukoliko se samelje, dobićemo izuzetno brašno od pirinča odlično za puding i kolače.
Bolji od uobičajenog belog, slatki pirinač koristi se u borbi protiv raka i obavezno je deo kancer-dijeta, jer leči nerve, reguliše hormone i štiti od slobodnih radikala