Ishrana trudnica – recepti

Većina žena danas zna da je ishrana trudnica veoma važna i da tokom trudnoće treba posveti posebnu pažnju hrani. A zna i to da odavno više ne važi pravilo da trudnica treba da jede za dvoje i da je količina hrane glavni uslov za rođenje zdravog deteta. Ipak, ishrana ima važnu ulogu u životu trudnice od prvog do poslednjeg dana, kao i posle, tokom dojenja.

Evo šta o ishrani trudnica zdravoj hrani preporučljivoj budućim majkama kažu autori amerčike knjige “Šta očekujete dok čekate bebu”.

Nema nekih posebnih, strogo određenih pravila, jer većina namirnica sadrži više hranljivih sastojaka. Recimo, tri čaše mleka dnevno daju istovremeno tri kalcijumske porcije i jednu porciju belančevina.
https://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photos-fresh-salad-pregnant-woman-expectant-holding-hand-plate-vegetables-isolated-white-background-body-part-image33445808
Proteinska hrana, dakle ona koja sadrži belančevine, osim mleka je i jogurt, sir, kiselo mleko. Ali i jaja, posebno belance, pileće i belo ćureće meso, riba i plodovi mora. Zatim teletina, posna govedina, jagnjetina, mlada svinjetina, džigerica (ali nikako je ne treba često jesti).

Za međuobroke se proporučuju orasi, semenke, pecivo od celog zrna, pecivo od soje, pšenične klice.Potrebna su bar dva obroka bogata vitaminom C. Organizam ne može da pravi zalihu ovog vitamina, pa ga zato treba unositi svaki dan.
Mnoge vrste voća i povrća sadrže ovaj vitamin. Pre svega limun, grejpfrut, pomorandža, kivi, mango, dinje, jagode. Takođe i paradajz, svež ili u obliku soka. Zatim, veoma važan je i kiseo i svež kupus kao veliki rezervoar vitamina C. Zatim kelj, keleraba. karfiol, spanać.

Kalcijuma ima u mleku i mlečnim proizvodima, u konzerviranim sardinama s kostima, isto tako i skušama, u susamu, mahunarkama, kukuznom brašnu.Preporučuju se užine u vidu badema, lešnika, kikirikija i sušenog voća, jer svi ovi plodovi i semenke sadrže kalcijum.

Važna je i masnoća, ali ne u preteranim količinama. Ako se trudnica brzo goji, trebalo bi da smanji masnoću u obrocima. I, naravno, kolače i slatkiče, uopšte. U protivnom, može da bude malo opuštenija. Najviše dve porcije masnoće dnevno treba da potiču od čistih masnoća kao što su buter, margarin ili ulje.

Gvožđem ćete se snabeti zahvaljujući voću koje vam je već preporučeno, jer ono, kao i svako povrće, zrnasta hrana i meso, sadrže male količine gvožđa. Džigerica je ovim mineralom vrlo bogata, ali je ipak, kao i druge iznutrice, treba jesti samo povremeno, Prporučuje se i soja u zrnu kao i proizvodi od soje, pa rogač, brašno od rogača i sušeno voće.

Od zdravstvenog stanja buduće majke zavise razvoj i zdravlje bebe koju očekuje, a jedan od osnovnih uslova da se trudnoća srećno okonča pravilna ishrana.

Pre svega ishranu treba pojačati mlekom, povrćem i voćem. Trudnica treba da uzima 3/4 l mleka dnevno, kao i ostale mlečne proizvode, jer sadrže kalcijum i vitamin D, a oni su veoma važni za razvoj kostiju deteta i za održavanje zdravih zuba i čvrstih kostiju majke.

Povrće i voće može da jede i sveže i bareno. Dnevna potreba je 400 g povrća i 300 g voća. Voće sadrži mnogo vitamina i mineralnih soli važnih i za majku i za dete. Budućoj majci dovoljno je 100 g mesa 35 do 50 g masnoće i to butera ili ulja. Šećer je najbolje zameniti medom i to 30 do 40 g dnevno. Trudnica treba dnevno da popije osam čaša tečnosti, a kafe i čaja ne više od po jedne šolje.
Najbolje je obroke podeliti na nekoliko manjih. Mi ćemo vam dati savete a vi iz njih možete sami praviti razne kombinacije.

Za doručak koji je po mišljenju lekara najvažniji obrok: kuvano jaje, polubeli ili crni hleb, premazan buterom i džemom i 250 1/4 I mleka.

Za ručak: hranljiva čorba sa što više razvnorsnog povrća, krompir, karfiol i goveđe meso ili riba.

Za večeru: sir amentaler ili trapist i kobasica, a to zalijte sa oko pola litra mleka.
Naravno niko vam neće zameriti ako između obroka grickate kisele kastavce ili neko voće, ali zamerićete se svom budućem detetu ako se ne odreknete zadovoljstva kao što su preterano pijenje kafe, a naročito alkohola, kao i cigareta.
Veoma važan sastojak u ishrani buduće majke su mineralne soli. A potreba za njima naročito je povećana u poslednja tri meseca trudnoće. To se prvenstveno odnosi na potrebe za kalcijumom i fosforom koji su, pored ostalog, neophodni za izgradnju dečjeg skeleta.

Voće i povrće, mleko i mlečni proizvodi najbolji su izvori ovih soli. A soli gvožđa potrebne za izgradnju krvi najviše ima u žumancetu, džigerici, goveđem bifteku, spanaću i cvekli.

VITAMINI I ŠEĆER

Postoji li trudnica koja ne uživa u tome da non-stop gricka neku voćku, to je dobro, jer u voću ima dosta raznih vitamina.
U kuvanoj hrani ovi dragoceni sastojci nalaze se u vrlo malim količinama. A deci su potrebniji nego odraslima. Za nerođenu bebu koja se razvija i hrani na račun tela svoje majke najznačajniji su vitamini A, B, C i D. Zato trudnica treba da jede što više svežeg voća.

RECEPTI

Spanać s pirinčem

– 1 kg spanaća,
– 2 glavice crnog luka,
– 3 kašike ulja, šoljica pirlnča,
– kašika paradajza iz tube,
– malo soli,
– šolja mleka ili supe,
– pola čaše kiselog mleka.
Spanać očistite i dobro operite. Crni Igk sitno iseckajte i ispržite na ulju. Kadaporumeni, dodajte mu spanać. Malo posolite i pržite dok spanać ne omekne. Dodajte pirinač, malo paradajza i sve to na-lijte potrebnom količinom supe, mleka ili vode, da se dobije masa određene gusti-ne koju ćete staviti u pećnicu da se peče. Jede se sa kiselim mlekom.

Meso sa povrćem

– 300 g mesa (za šnicle),
– 400 g raznog povrća (šargarepa, keleraba, boranija, kupus, paškanat),
– 200 g krompira,
– pola pakovanja pavlake,
– so
Izdinstajte povrće iseckano na kocke. Obarite krompir u ljusci posebno, očistite ga i isecite na kolutove. Ispržite šnicle na vrelom ulju. Na tanjiru poredajte prvo krompir, pa šnicle pa povrće. Sve prelijte pavlakom.

Salata od kupusa

– 4 šolje seckanog kupusa,
– šolja seckanih jabuka,
– 1/2 šolje majoneza,
– 1/2 šolje kisele pavlake,
– 2 kašike soka od limuna,
– 2 kašike sveže nane,
– kašičica celerovog semena,
– kašičica šećera,
– malo soli (po ukusu)
Pomešati kupus i jabuke u dubokoj činiji. Pomešati majonez i pavlaku, zatim umešati ostale sastojke. Dodati to smesi kupusa i jabuka i blago pomešati. Začiniti po ukusu.

Salata od cvekle s kiselim mlekom

– 1 kg cvekle,
– 200 g kiselog mleka,
– mirodija
Cveklu dobro operite i obarite. Kada se ohladi, oljuštite je i na trenici izrendajte. Dodajte kiselo mleko, malo soli i šećera i sitno iseckanu mirodiju.

Krem od malina

– 1,5 l šlaga,
– 4 lista želatina,
– malo mleka,
– 150 g šećera,
– 150 g malina
Kupite gotov šlag i dodajte mu u mlakom mleku rastopljen želatin, šećer i propasirane maline. Sve to dobro izmešajte i sipajte u staklenu činiju, pa stavite u zamrzivač da se žele stegne, oko 4 časa. Pre serviranja izručite krem u činiju, ukrasite šlagom i malinama.