Svako jutro jedno jaje, organizmu snagu daje… slogan je iz jedne pomalo zaboravljene reklame! Ruku na srce ima istine u ovome, jer je jaje vrlo često namirnica kojom započinjemo dan, a gotovo da nema jela, naročito poslastice na koju se ne oslanja – za pripremu čorbi, sosova, glavnih jela, kolača, testenina…
U mnogim mitovima i legendama jaje je simbol života. Za Grke je bilo svetinja, jer sadrži 4 osnovna elementa: ljuska-zemlja, belance-voda, žumance-vatra, a prostor između ljuske i belanca-vazduh. Pripisivana su mu brojna lekovita i afrodizijačka svojstva, a danas se jedino jaje prepelice smatra takvim.
Jaja A B C kategorije – klase kakva je razlika
Kokošije jaje je teško 45-80 g, ali se hranljive vrednosti računaju na 100 g jestivog dela. Energetska vrednost mu je 75 kcal, sadrži proteine koji se lako vare, kao i 7,5 g masti. Bogato je oleinskom kiselinom i vitaminima B1 i B6 (u žumancu)… Sadrži lecitin neophodan za pravilan metabolizam, i minerale (fosfor, gvožde, selen, jod i cink).
Jaje A kategorije ne bi trebalo da se pere niti briše pre ni posle klasifikacije, niti da se čuva na temperaturi nižoj od 5°C. Jaja B kategorije su manje kvalitetna, a ona sa oznakom C namenjena su industrijskoj preradi.
Na osnovu težine jaja se razvrstavaju u klase:
Jaja XL 73 g i više
Jaja L 63-73 g
Jaja M 53-63 g
Jaja S manje od 53 g
Na tržištu je sve više i “derivata” od jaja koji, konzervirani i podvrgnuti drugim vidovima obrade, postaju ekonomičniji i imaju prednosti, ali i mane. Jaja u prahu, na primer, imaju duži rok trajanja i lakše se skladište, ali je zato hranljiva vrednost mnogo manja.
Kako skuvati savršena jaja?
Mnogi imaju problem sa kuvanjem jaja jer im budu pretvrda ili nedovoljno kuvana.Koliko minuta treba kuvati jaje?
-ostavite jaja da nekoliko minuta odstoje na sobnoj temperaturi
-da biste dobili savršeno kuvana jaja koja se lako ljušte, u vodu sipajte nekoliko kapi sirćeta i ne kuvajte više od 3 jaja odjednom. Kad ih stavljate u ključalu vodu uradite to brzo, tako da se celo jaje istovremeno potopi. Ne kuvajte duže od 3 minuta, a onda ih prebacite u šerpu sa mlakom vodom.
-ako posle kuvanja želite da ih ohladite (ali ne sasvim!) stavite ih izvesno vreme u šerpu sa mlakom vodom
RECEPTI
Puding sa voćnim prelivom
500 g šećera
5 dl vode
9 žumanaca
limun
pomorandža
zeleni limun
Napravite sirup od 50 g šećera malo vode i nekoliko kapi limunovog soka i njime obložite zidove posude za pripremu pudinga. Rastopite 300 g šećera u 4 dl vode, dodajte žumanca i sve izmešajte. Ovom masom napunite posude za puding, kuvajte na pari 10 minuta i ostavite da se ohladi.
Iscedite sokove iz voća, pomešajte sa ostatkom šećera i zagrevajte dok se ne zgusne. Isecite koru pomorandže i limuna na tanke štapiće, umočite ih prvo u toplu vodu, pa u sirup od voća. Služite puding preliven sirupom ili odvojeno.
Jaja sa artičokama i pečurkama
testo
600 g artičoka
8 špargli
400 g šampinjona
200 g crvenog luka
4 jaja
3 dl slatke pavlake
maslinovo ulje
Pečurke propržite na malo ulja i odložite. U istom tiganju na tihoj vatri propržite luk isečen na kolutove, pa kad porumeni dodajte “srce” artičoke i špargle isečene na manje komade (odbacite tvrdi deo). Začinite i pržite dok ne omekša.
Razvucite testo i njime obložite okrugli pleh za tortu i pecite u rerni 10 minuta. Pomešajte jaja, pavlaku, pečurke i masu od povrća, sipajte preko testa i nastavite da pečete pola sata na 180 C.