Ječam(Hordeum vulgare) potiče iz Etiopije i jugoistočnog dela Azije, gde se gaji više od 10.000 godina. Koristile su ga drevne civilizacije kao hranu kao i za pripremanje alkoholnih napitaka, što potvrđuje recept za vino od ječma iz Vavilona (2800. godine pre naše ere). Od drevnih vremena ječmena voda koristi se i u medicinske svrhe.
Ječam je imao važnu ulogu u ishrani starih Grka. Najčešće su ga jeli sportisti jer se verovalo da daje snagu i izdržljivost. Rimski sportisti su nastavili ovu tradiciju tako da su gladijatori bili poznati i kao “horderai”, što je značilo oni koji jedu ječam”.
S obzirom da su žitarice u Srednjem veku bile veoma skupe mnogi Evropljani toga vremena pravili su hleb od ječma i raži. U 16. veku Spanci su ječam doneli u Južnu Ameriku, a engleski i holandski naseljenici su ga u 17. veku odneli preko okeana u Ameriku.
SASTAVI DEJSTVO
– Ječam obiluje hranljivim vlaknima i mineralom selenom,a dobar je izvor fosfora, bakra i mangana.
– Hranljiva vlakna iz ječma snižavaju holesterol, čuvaju creva, smanjuju rizik da se dobiju hemoroidi i rak. debelog creva, jer podstiču “korisne bakterije”. Ove bakterije, dok vare nerastvorljiva vlakna ječma, proizvode butirinsku kiselinu (masnu kiselinu kratkog lanca) koja služi kao “gorivo” za ćelije debelog creva i pomaže da funkcionišu na najbolji načirft
– Hranljiva vlakna iz ječma su bogata beta glukanom koji snižava holesterol vezujući kiselinu iz žuči, podstiče jetru da je proizvodi i da koristi još holesterola, što snižava njegov ukupan nivo u krvi.
– Istraživanje objavljeno u američkom “Časopisu za kliničku ishranu” sugeriše da vlakna iz ječma imaju brojne korisne efekte na holesterol, snižavaju ukupan holesterol, kao i nivo lošeg holesterola, a povećavaju dobar. Na ovaj način vlakna iz ječma čuvaju i kardiovaskularni sistem.
– Hranljiva vlakna iz ječma sprečavaju da šećer u krvi poraste kod dijabetičara.
– Ječam je dobar izvor niacina, B vitamina koji štiti kardiovaskularni sistem. Niacin pomaže da se smanji ukupan holesterol i nivo lipoproteina, deluje kao antioksidans i pomaže da se ne stvaraju ugrušci. Jedna šolja ječma obezbeđuje 14,2% preporučene dnevne doze niacina.
– Kao dobar izvor magnezijuma, ječam snižava rizik od dijabetesa tip 2. Ječam je možda i bolji izbor za doručak od ovsa, kažu istraživanja, jer, u odnosu na tu žitaricu, efikasnije snižava i glukozu i insulin.
– Bakar iz ječma može da pomogne da se smanje simptomi reumatoidnog artritisa. Između ostalog, bakar je važan za aktivnost lizil oksidaze, enzima koji je uključen u povezivanje kolagena i elastina koji krvnim sudovima, kostima i zglobovima obezbeđuju fleksibilnost. Jedna šolja kuvanog i ječma obezbeduje 32% preporučenih dnevnih doza bakra.
– Ječam sadrži i selen koji, pokazuju istraživanja, značajno smanjuje rizik od raka debelog creva. Solja kuvanog ječma obezbeduje 52% preporučenih dnevnih doza selena koji ima yažnu ulogu u nekoliko glavnih metaboličkih procesa, uključujući metabolizam hormona štitaste žlezde, antioksidativno delovanje i pozitivan uticaj na imunitet”.
– Fosfor ima važnu ulogu u strukturi svih ćelija u organizmu i “popravlja” tkiva u organizmu. Šolja kuvanog ječma obezbeduje 23% preporučenih dnevnih doza fosfora.
SAVETI PLUS
Ječmeno brašno kad se meši hleb, najčešće se meša sa pšeničnim.
– Skuvan ječam (geršlu), kad se ohladi, pomešajte sa povrćem, dobićete ukusnu salatu.
– Dodajte ječam u čorbu i druga kuvana jela.
Kombinujte kuvani ječam sa kratko proprženim pečurkama, ako želite da napravite pilav na istočnoevropski način.
OPREZ
Ječam sadrži gluten, pa bi oni koji su alergični na ovu supstancu, odnosno pate od celijakije, trebalo da ga izbegavaju.
HRANLJIVE VREDNOSTI
(kuvan, 1 šolja ili 200 g)
– 270 kalorija
– 13 g hranljivih vlakana
– 0,12 g triptofana
– 230 mg fosfora
– 0,64 mg bakra
– 0,62 mg managana
– 36 mcg selena
– Oljušteni ječam (geršla) se do-bija kad se oljušti i ispolira ječam posle skidanja ljuske. Koristi se umesto pirinča, kao i u šupama i varivima da se zgusnu.
– Ječmena prekrupa sadrži sve sastojke oljuštenog celog zrna ječma i od nje se pravi ječmena kaša.
– Ječmeno brašno se dobij a mlevenjem ječma.
– Ječmene pahuljice se dobijaju presovanjem i drobljenjem zrna ječma.
– Ječmeni slad je najvažnija sirovina u proizvodnji piva i jakih alkoholnih pića.
– Malteks, ječmeni sirup koji se dobija iz ječmenog slada, prirodni je zaslađivač. Podseća na med, ali je manje sladak i redi je od meda. Sporije podiže nivo šećera u krvi.
RECEPTI
Salata
– 300 g oljuštenog ječma
– 2 dl kisele pavlake
– 1 kašika jabukovog sirćeta
– 2 kašike ulja
– 2 kašike seckanog luka
– 4 kašike sečenog začinskog bilja
– 3 kisela krastavca
– 2 paradajza
– 2 tvrdo kuvana jaja
– morska so
Skuvajte ječam u posoljenoj vodi, ali pazite da zrna ostanu cela, oceđite i ohladite. Pomešajte kiselu pavlaku s uljem i jabukovim sirćetom i dodajte začinske trave. Kisele krastavce sitno iseckajte, dodajte u sos, prelijte ječam, promešajte i ostavite da odstoji pola sata. Salatu ukrasite kolutovima paradajza i kuvanih jaja.
Krem
– 100 g ječma
– 80 g kravljeg sira
– 1 kašika smeđeg šećera
– 1 velika jabuka
– 60 g kisele pavlake
– 1 kašika naseckanih badema
– 1 limun
Potopite ječam u vodu preko noći, skuvajte u istoj vodi, ocedite i ispasirajte. Umutite sir, narendanu jabuku, šećer, koricu i sok od limuna i pomešajte s ječamom. Umešajte kiselu pavlaku i pospite prepečenim iseckanim bademima.
Tikvice punjene ječmom
– 4 tikvice
– 1 jaje
– 100 g šunke
– 100 g skuvanog ječma
– 100 g narendanog sira
– 20 g maslaca ili margarina
– mirodija, peršun
– biber, so
Tikvice skuvajte u posoljenoj vodi, isecite ih po dužini i izdubite. Iseckajte šunku, dodajte skuvani ječam, sir, žumance, seckano začinsko bilje, biber i so. Umutite belance, pomešajte sa nadevom i napunite tikvice. Poredajte ih u puterom namazanu posudu, poprskajte rastopljenim maslacem i ispecite.
NARODNA MEDICINA
Oljušteno zrno, krupica i griz, kad se skuvaju, daju sluzavu kašicu koja blagotvorno deluje na organe za varenje, protiv proliva i promuklosti. Dvadeset grama kuva se 3-4 sata u 2 dl vrele vode, ostavi 10-15 minuta i procedi kroz platno.
Ječmeni slad
Iz proklijalog i osušenog ječma pravi se brašno velike hranljive i dijetetske vrednosti, jer se lako vari, sadrži oko 50% saharifikovanih ugljenih hidrata, 10% belančevina, vitamina A, B, D i E, mineralnih soli, enzima i drugih korisnih sastojaka. Zbog toga se daje bledim i slabunjavim, deci, starijim i rekonvalescentima, jer pojačava lučenje žlezda za varenje i doprinosi boljem i bržem iskorišćavanju hrane. Ekstrakt iz ječmenog slada se još lakše vari.