Kako da ojačate imunitet

Jačanje imuniteta nije kampanjski posao, već stalno ulaganje u zdravlje. Sve što uradimo utiče na našu ” odbrambenu gotovost”, jer imunitet – pamti sve!

ISHRANA

Ono što većina želi da zna je da li neka posebna vrsta hrane jača imunitet? Odgovor je – ne! Važno je da ishrana bude raznovrsna i da se kroz hranu unose svi hranljivi sastojci neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Trebalo bi, takođe, znati da ni u čemu ne treba preterivati, jer i to može da škodi! Generalno gledano uravnotežena i ishrana prirodnim namirnicama (povrćem, voćem, žitaricama, mahunarkama, ribom, klicama i semenkama) obezbediće većinu neophodnih hranljivih sastojaka.

VEZBANJE

Neaktivni nemaju tako efikasan imunitet kao oni koji vežbaju. Umerene vežbe (šetnja, joga, ples, rekreativno bavljenje sportom, istezanja, džoging…) jačaju imunitet, međutim, i previše fizičkih aktivnosti slabi otpornost organizma. Neretko se dešava da sportisti, posle serije napornih treninga, imaju zdravstvene probleme.

SVEZ VAZDUH

Kiseonik pomaže izbacivanju otrova iz tela, a telo bez otrova funkcioniše bolje.

EMOCIJE

Preveliki emocionalni stres može da oslabi organizam i da dovede do razvoja bolesti. Poznato je, na primer, da ekstremna pohlepa slabi odgovor nekih odbrambenih ćelija. Inače, istraživanja na ovu temu su tek u začetku i, za sada, ne može precizno da se objasni kakve su veze između stresa i imuniteta. Ipak evidentno je da imunitet i nervni sistem sarađuju (kada je belim krvnim zrncima potrebna veća temperatura nervni sistem kroz groznicu to obezbeduje). I ovo ukazuje na mogućnost da ono što se dešava u mozgu može da se prenese i na imunitet. Tako je uočeno da oboleli sa borbenim duhom, žive duže od fatalista koji se odmah predaju. Socijalni kontakti i druženja umanjuju količinu stresa i pozitivno utiču na imuni sistem, pa “čašica” razgovora uistinu jeste lek.

DOVOLJNO SNA

Odmor je ponekad važniji od same borbe jer je priprema za nastavak borbe. Znajte i ovo – dok spavate dežurni deo imunog sistema je budan i, ukoliko ste bolesni, vredno radi.

Osnovni sastojci bez koji ma jakog imuniteta su:

VITAMINI: A, C, E, B6, B12 (ima ih najviše u voću i povrću)

MINERALI: cink, selen, hrom, bakar, gvožđe, mangan

KOENZIM Q10

BIOFLAVONID1 – šljiva, grozde, paradajz, crvena jabuka

OMEGA 3 masne kiseline -riba, orah, laneno seme i ulje

FITONUTRIJENTI – beli luk i astragalus

Milionska “armija miriijaturnih vojnika”, vidljivih samo pod mikroskopom, neprestano vodi velike i male ratove protiv uljeza koji opsedaju naše telo. Ti uljezi mogu da budu bakterije, virusi, gljivice, paraziti, amebe i druga slična stvorenja.

Baš kao i u stvarnom svetu, snaga odbrane zavisiće od toga koliki broj vojnika imamo, kako su utrenirani, kojom opremom raspolažu, kakvu strategiju koristi “genarlštab” i koliko su akcije u telu međusobno usaglašene. Ukoliko se sve ovo drži pod kontrolom, rezultat će biti superiorna i nepobediva odbrambena armija, kadra da bez milosti uništi svar koga ko pokuša da naruši naše zdravlje.

Recimo da je neprijateljska bakterija ušla u telo preko posekotine. U deliću sekunde “generalštab” prima informaciju o tome i šalje dovoljno trupa da zaustavi uljeze. Već u prvom kontaktu, imuni sistem najčešće saznaje o kakvom uljezu se radi. Ponovo, u deliću sekunde iz obaveštajnog štaba stiže podatak da li se naša vojska već susrela sa neprijateljem. Ako jeste, plan delovanja već postoji i odmah stupa na snagu. Ako nije, traži se najsličnija situacija i, u skladu sa tim, sledi reakcija. U slučaju da je neprijatelj neprepoznatljiv, pribegava se improvizaciji.

(Ne)efikasnost sistema

Ponekad naš imuni sistem ne uspeva da efikasno reaguje, a to se dešava u sledećim situacijama:

1. Ako se pojavi “neprijatelj” sa kojim se organizam prvi put susreće (zbog toga su bebe mnogo osetljivije na viruse nego odrasle osobe).

2. Neki uljezi sposobni su da se kamufliraju i čekaju. Oni ne napadaju odmah, već se, ili pritaje, ili se razmožavaju po tkivima i ćelijama. Ovo drugo rade na podmukao način i ne dozvoljavaju da ih odbrana primeti. A, kada dođe vreme, to jest kada iz nekog razloga naša odbrana oslabi, stupaju u akciju i pobeduju. Ako imunitet dovoljno ojača, uljez ponovo pribegava kamuflaži i čeka sledeći pogodan trenutak. Virus herpesa odličan je primer pametnog uljeza. Na sličan način deluje virus side, koji ima još opasniju sposobnost da se infiltrira u imuni sistem i tamo razmnožava.

3. Maligne ćelije su jedan od najvećih izazova, ne samo za modernu medicinu, već i za imuni sistem. Problem imunog sistema je, takođe, da prepozna ove ćelije kao opasnost. Istraživanja pokazuju da se kod svih ljudi, s vremena na vreme, poneka ćelija otrgne kontroli. Dovoljno aktivan i uvežban imuni sistem to detektuje i uništava tu ćeliju pre nego što se razmnoži. U suprotnom slučaju, nastaje tumor.

4. Postoji mogućnost i neadekvatne reakcije imunog sistema, odnosno da imunitet aktivira sav svoj kapacitet da uništi nekoliko, ne tako opasnih, uljeza. Tom prilikom naše “odbrambene snage” ispuštaju hemijske supstance u velikim količinama i zagađuje telo. Hipersenzitivna reakcija se često manifestuje u obliku alergija.
Iz svega što smo naveli mogli bismo da zaključimo da je jak imunitet garant dobrog zdravija, ali i da nema čarobnih formula za sve zdravstvene probleme.

Ulaganje od rođenja

Trebalo bi da budemo svesni da jačanje imuniteta nije kampanjski posao, već postepeno ali stalno ulaganje u zdravije. To je proces koji traje od trenutka kada se rodimo i traje do kraja života. Sve što između toga uradimo, bilo da je to bilo pre pet minuta ili pre 15 godina, utiče na našu borbenu gotovost. Jer, imunitet pamti sve!