Mnogi ljudi zbog netolerancije na laktozu ili nekih drugih razloga ne piju mleko pa su zabrinuti za unos kalcijuma u organizam.Hronoishrana koja je sve popularnija takođe ne preporučuje upotrebu mleka u ishrani.Kako onda uneti dovoljne količine kalcijuma koji je važan za zdrave i jake kosti…
Evo odgovora na najčešću nedoumicu! Ovaj blagotvorni mineral ne nalazi se samo u mleku, brojne druge namirnice sadrže ga u mnogo većim količinama.
Osobe koje se prvi put upuštaju u avanturu zvanu hronoishrana često se pitaju kako da nadoknade kalcijum ako ne piju mleko. Niste na gubitku, poručuju stručnjaci! Mleko nije najbolji izvor kalcijuma, a organizam ga iz ove namirnice veoma teško apsorbuje. Osim toga, u mleku se nalazi kazein -belančevina koja sprečava apsorpciju gvožđa iz namirnica koje konzumirate, a česta je i intolerancija na šećer iz mleka – laktozu pa od ovog napitka možete imati više štete nego koristi.
Zato, pažljivo planirajte svoj jelovnik i u skladu s pravilima hronoishrane obroke obogatite zelenim lisnatim povrćem, kao što su kineski kupus (u pola šolje ima čak 239 miligrama kalcijuma), brokoli (u dve šolje nalazi se 124 mg kalcijuma), ali i začinima poput sušenog peršuna, koji u 100 g sadrži neverovatnih 1.140 mg kalcijuma. Ovog nutrijenta ima i u ribi koja može da se konzumira i cela, s kostima. Stoga, neka se na vašem meniju povremeno nađu i girice.
Zašto je važan?
Neophodan je za zdravlje kostiju, zuba i mišića te održavanje normalnog krvnog pritiska. Nedovoljan unos može uzrokovati nervnu napetost, nesanicu, grčeve, ukočenost i bolove u mišićima, poremećaje u radu srca, trnjenje u udovima, te krte i lomljive nokte i kosu.
Dnevne potrebe iznose 1.ooo mg.
U čaši od 250 ml mleka
Skriva se 350 mg kalcijuma, što je skoro trećina dnevnih potreba organizma za ovim mineralom. Savetnici za hronoishranu ne preporučuju da unosite ovu namirnicu, ali vam nude brojne druge mogućnosti da organizmu obezbedite dovoljno kalcijuma. Ovo su samo neke od njih…
Sušeni peršun
Ova biljka nema visoku kalorijsku vrednost, a izuzetno je bogata važnim nutrijentima, što je i svrstava u red visokokvalitetnih i lekovitih namirnica. Sadržaj m kalcijuma je na zavidnom nivou, u sto grama ima više od hiljadu miligrama, a bogat je i vitaminom C, provitaminom A, vitaminima B grupe, gvožđem, manganom, magnezijumom i bakrom. Za mršavljenje i detoksikaciju organizma odličan je i sok od peršuna.
Kelj
Ne volite kelj? Razmislite još jednom. Reč je o pravoj riznici kalcijuma, jer u samo 100 g ove namirnice nalazi se oko 150 mg kalcijuma. Sadrži i velike količine kalijuma, beta-karotena, mangana i magnezijuma. Ubrzava metabolizam a zbog obilja biljnih vlakana, kelj se preporučuje osobama koje imaju poteškoće s varenjem i neredovnom stolicom.
Bademi
Bademi su odličan izvor kalcijuma, a bogati su i vlaknima, proteinima i vitaminom E. Ovi ukusni plodovi stabilizuju nivo šećera u krvi, ali su izuzetno kalorični, pa treba da ograničite porcije. Dnevni unos ne treba da bude veći od 30 g badema (23 badema). Ova količina badema sadrži – devet grama masti i oko 165 kalorija.
Girice
Ove ukusne ribice pravi su radnik kalcijuma, fosfora, kalijuma, vitamina B i D i omega- 3 masnih kiselina. Ali to nije sve, sadrže veoma male količine žive, pa bez bojazni možete uživati u njihovom ukusu. Isto je i s drugim malim ribama koje se mogu jesti zajedno s kostima, kao što je slučaj s papalinama i sardelama.