Mada miris dunja mnoge vraća u detinjstvo, srećom i u današnje vreme postoje domaćice koje pripremaju različite poslastice od ovog mirisnog voća.
Jedna od najpoznatijih poslastica, izuzev džema i slatkog od dunja, je sasvim sigurno i takozvani kitnikez ili sir od dunja, odnosno žele od dunja.
Kako se pravi sir od dunja kitnikez
Ukoliko želite da uživate u savršenom ukusu koji ovaj slatkiš ima, onda će vas sigurno zanimati i kako se pravi sir od dunja (kitnikez).
A posebno će vas oduševiti informacija da je u pitanju vrlo malo zahtevan način pripreme, tako da čak i manje iskusne domaćice mogu vrlo lako da pripreme ovu poslasticu, a koja se može održati i tokom zime.
Voćni sir od dunja kitnikez recept
Već smo rekli da je recept za pripremu ove poslastice prilično jednostavan, a od sastojaka će vam biti potrebno kilogram voća, jedan limun i oko 800 grama kristal šećera.
U principu je najbolje da koristite neoljuštene dunje, koje ćete prethodno dobro oprati i iseći na sitnije kockice. Zatim iscedite sok od jednog limuna i pomešajte sa pripremljenim dunjama, pa sve zajedno kuvajte na jačoj vatri.
Kada voćni sir od dunja dobije zlatno žutu boju, trebalo bi da ga ili izmešati štapnim mikserom ili izpasirati, kao kada pravite pire krompir.
Nakon svega toga dobiveni kitnikez preručite u činiju ili pleh, ali ga prethodno morate malo posuti uljem i nakvasiti. Potrebno je da se kitnikez dobro ohladi, a neposredno pre služenja ga po želji možete posuti šećerom u prahu.
Sir od dunja sa orasima
Ukoliko želite da pripremate sir od dunja sa orasima, trebalo bi da znate da je postupak pripreme potpuno isti kao u prethodnom receptu, samo što nakon usitnjavanja smese dodajete sitno iseckane orahe.
Takođe se neretko može naići i na recept koji predviđa da se umesto oraha koriste sitno seckani lešnici, a što sve isključivo zavisi od vašeg ukusa.
Kitnikez od jabuka
Postoje domaćice koje pripremaju često i kitnikez od jabuka, budući da je ovo voće dostupno uglavnom u toku cele godine.
A postupak pripreme je gotovo isti kao i kada se priprema sir od dunja, ali je potrebno jabuke prethodna očistiti od kore. U ovom slučaju je mera kilogram voća i kilogram šećera, te sok od jednog limuna po želji i, naravno sitno seckani lešnici ili orasi.
Sulc od dunja
Još jedan u nizu specijaliteta koji se često nekada pripremao je i sulc od dunja, a ukoliko želite da probate kakvog je ukusa biće vam potrebno nekoliko dunja, ali i samo kora od par plodova ovog voća, te limuntus i šećer po ukusu.
Način na koji se sulc od dunja priprema je vrlo jednostavan, jer se kore od dunja i celo voće nalije vodom, pa se na jačoj vatri kuva blizu sat vremena. Ukoliko niste sigurni da li je gotovo, napominjemo da ovako pripremljene dunje treba kuvati sve do onog trenutka dok potpuno ne omeknu. Zatim se sve to mora procediti, pa se nakon toga dodaje šećer. Obično se preporučuje da na litar soka bude dodato od 700 do 800 g šećera, a nakon toga se dobijena smesa kuva i na kraju se dodaje limuntus i to prema uputstvu koje je navedeno na pakovanju.
Kao i kod pripreme slatkog, potrebno je openiti dobijenu smesu, pa sipati u prethodno zagrejane tegle.
Slatko od dunja
Recept za slatko od dunja je isto tako prilično jednostavan, a budući da se priprema kao i slatko od bilo kog drugog voća.
Najpre je potrebno dunje iseckati na kockice ili izrendati na krupno rende, pa ih onda izmešati sa šećerom i kuvati, sve dok se ne dobije slatko od dunja optimalne gustine.
Džem od dunja
Isto tako se može pripremiti i džem od dunja, a način pripreme je istovetan kao i kod slatkog, s tim da je potrebno dodati više šećera i bolje ukuvati.
U principu je poželjno da se dunje prvo izrendaju i to na krupno rende, a da se zatim pospu šećerom i kuvaju, sve do onog trenutka dok džem od dunja ne dostigne željenu gustinu.
Obično se preporučuje ne kilograma voća staviti kilogram šećera, ali to naravno može da varira u zavisnosti od ukusa.