Kako zaustaviti štucanje

Mada se vrlo često ova neprijatnost vezuje uz halapljiv način jela, činjenica je da štucanje pogađa čak i one koji jedu sporo, pa i bebe i uopšte, pripadnike svih životnih dobi. Iako je gotovo uvek uzrok bezazlen, ne može se potpuno precizno reći koji je razlog za pojavu štucanja. Prema nekim indicijama, štucanje nastaje kada se nerv dijafragme nadrži iz nekog razloga, a uz to može nastati i od preteranog unosa alkoholnih ili gaziranih napitaka, mada najčešće nastaje kada se brzo unosi hrana.

Takođe, štucanje je gotovo uvek bezazleno, mada ukoliko se javlja previše često i ne prestaje uprkos korišćenju mnogih narodnih lekova za štucanje, svakako se savetuje potražiti pomoć stručnjaka kako bi se utvrdio tačan uzrok.

Kako zaustaviti štucanje

Kada je u pitanju štucanje, uzrok je praktično nepoznat. Zapravo, brojni su uzroci koji utiču na pojavu štucanja, a jedan od najčudnijih za koji je potpisnik ovih redova čuo jeste da štucanje kod dece nastaje kada im se noge u čarapama oznoje, a ne presvuku ih na vreme. Možda zvuči čudno, ali nikad se ne zna, uzevši u obzir da štucanje često nastaje iznenada, te da nije u direktnoj vezi sa unosom hrane, odnosno brzinom njenog ukusa. Ponekad se štucanje javlja i tokom smejanja.

kako zaustaviti stucanje
Kako zaustaviti štucanje

Iako uzrok štucanja još uvek nije stopostotno tačno utvrđen, još češće se postavlja pitanje kako zaustaviti štucanje. A kada jednom postavite ovo pitanje, očekujte najrazličitije odgovore, od kojih će vas neki i prilično iznenaditi, pa možda čak i zasmejati.

>>> Trikovi za zaustavljanje štucanja

Štucanje kod beba

Najčešće se ipak javlja štucanje kod beba. Iako ovo može biti vrlo neprijatno za roditelje, činjenica je da je štucanje kod beba najčešće uzrokovano neadekvatnim dojenjem odnosno korišćenjem flašice, ukoliko beba ne sisa. Radi se zapravo o tome da beba često ne uspeva da uhvati celu bradavicu, u čemu svakako mora da joj pomogne majka. A kada ne uhvati bradavicu kako treba, ona unosi i vazduh dok sisa, pa se neretko dogodi da nakon podoja štuca.

Lek za štucanje kod beba koji najčešće pomaže je jednostavno uspravljanje bebe, kao i blago masiranje i tapkanje njenih leđa. Takođe, pomaže i ukoliko date bebi da popije vode ili joj date da još malo sisa. Lek protiv štucanja kod beba može biti i ukoliko joj na kratko zapušite nosić, kako bi ona instinktivno zasutavila dah i na taj način prestala da štuca.

Povezano>>> Štucanje kod dece i beba

Lek za štucanje

Uz to što nije tačno utvrđen razlog za pojavu štucanja, isto tako ne postoji ni univerzalan lek. Jedan od najjednostavnijih narodnih lekova protiv štucanja jeste i pijenje vode. Kako su naši preci verovali u magijsku moć brojeva, tako je ostalo verovanje da treba popiti 9 gutljajeva vode. Takođe, još jedan lek protiv štucanja jeste da napunite čašu vodom i nagnete se tako da pijete sa potpuno suprotne strane od normalne. Na taj način se podiže dijafragma i zaustavlja štucanje, a dovoljno je da otpijete par gutljajeva.

Još jedan jaznimljiv lek za štucanje jeste da zapušite nos kao kada želite da zaronite u vodu i zadržite kratko dah.

Ponekad pomaže i jednostavno da popijete malo veću količinu vode i to po mogućstvu hladne, jer se smatra da hladna voda utiče na nerv dijafragme, tako što ga opušta.

Možete i staviti prste u oba uha i ostati tako par sekundi.

Više>>> Šta je dobro protiv štucanja

Nakon svega je sasvim jasno da ne postoji univerzalni lek koji može zaustaviti štucanje, ali postoji mnogo načina da pomognete sebi u tom trenutku, jednostavnom primenom nek od navedenih tehnika.