Poreklo: Zapadna Indija, Centralna i Južna Amerika 1493. godine, Kristofer Kolumbo je bio prvi Evropljanin koji je doneo ananas iz Gvadalupe, a 1865. godine ananas se prvi put prevozio u Evropu sa Azorskih ostrva.
Hranljive vrednosti ananasa:100 g/ ananasa sadrži 57 kalorija/240 džula.
U soku ananasa nalazi se ferment bromelin koji pomaže u varenju hrane. Voće je bogato kalijumom, kalcijumom, magnezijumom i gvožđem, a sadrži i vitamine A, Br B2.
Ananas sadrži – osim biotina, vitamina E – sve vitamine, kao i 16 ražličitih minerala i elemenata u tragovima.
Ono što ga čini jednim od najboljih prirodnih lekovitih sredstava je izuzetno visoki sadržaj bromelina. Proteolitički (razgrađuje belančevine) enzim bromelin pomaže našem zdravlju na dva načina:
bromelin u crevima razgrađuje tvrdi belančevinasti oklop bakterija, i uništava crevne gliste;osim toga razgrađuje belančevine iz hrane u aminokiseline.
Aminokiseline prolaze bez ikakvih teškoća kroz crevne stjenke u krv. Na svom putu kroz lavirint čovekovih žila nose i brojne elemente u tragovima, kao što su gvožđe, cink, ili bakar. Bromelin prodire i kroz kožu: tampon vate natopljen sokom od ananasa položimo na staračke pege koje nastaju na gornjoj strani dlanova. Pigment koji se nakupio u pegama će izbledeti, a možda čak i potpuno nestati.
S obzirom da se sočni plodovi sastoje od biljnih vlakana, potrebno ih je dobro sažvakati. Ovo voće se na tržištu nalazi tokom cele godine. Zrele plodove treba držati na hladnom mestu. Seče se i čisti veoma oštrim nožem, uz obavezno nošenje zaštitnih gumenih rukavica.
Ananas se jede sam, prethodno dobro očišćen od ljuske i iseckan na kolutove ili kockice. Jede se u voćnoj salati i koristi se kod pripremanja voćnih torti, kolača i u kineskoj kuhinji, a na jelovnicima mnogih evropskih gastronomskih kuća veoma je omiljen specijalitet ražnjići od pilećih grudi sa ananasom, lukom i mini paradajzom.
Lečenje ananasom
-poboljšava sastav belančevina u čitavom telu,
-rasterećuje gušteraču,
-pospešuje isušivanje, ublažava endeme (sakupljanje vode u tkivu),
-pomaže kod crevnih tegoba i proliva,
-pomaže kod tegoba od sunčanice,
-odstranjuje staračke pege.
Kako odabrati dobar plod ananasa u prodavnici
Uzimajte samo zrele plodove. Prepoznaćete ih po tome, da se tvrde, izbočene ljuske mogu lako otrgnuti. Zeleni ananas nije zreo, tamni plodovi su boljeg kvaliteta. Plodovi ananasa su osetljivi i ne smeju se držati na suviše hladnom mestu.
Bromelin – čudotvorni enzim
-Tačno uzevši, bromelin je mešavina triju enzima koji razgrađuju belenčevine: bromelina, ananaze i ekstranaze. Ananas stoga možemo ubrajati među najvažnije saveznike kod probave belančevina u telu.
-Pored toga, bromelin ima još druge čudesne osobine: enzim sprečava zgrušavanje krvi i time poboljšava prokrvljenost. Snižava krvni pritisak i doprinosi razgradnji nakupina na unutarnjim stranama žila (uzrok arterioskleroze).
Bromelin deluje i na ublažavanje upala. Blokiranjem sinteze određenih hormona tkiva (stručno: prostaglandina tipa 2), deluje opuštajuće na mišiće, i sprečava lokalne mišićne grčeve, kao što su na primer menstrualni grčevi.
Savet: U prirodnoj medicini, sveže isceđen sok od ananasa primenjuje se i kod povišene temperature i kod morske bolesti. U karipskim zemljama, domovini ananasa, cene ga i kao afrodizijak.