Kalcifikat u ramenu uzrok, simptomi, lečenje

Sadržaj:
– Šta je kalcifikacija ramena
– Kalcifikacija u ramenu uzrok
– Kalcifikati u ramenu simptomi
– Dijagnoza
– Kalcifikat ramena lečenje
– Terapija

Šta je kalcifikacija ramena

Kalcifikacija je proces u kome se kalcijum gradi u telesnim tkivima, gde obično nije bilo kalcijuma. Tokom vremena, sastojci mogu da se stvrdnu i poremete normalne procese organizma. Kalcijum se transportuje kroz krvotok, tako da se kalcifikacija može javiti u skoro svakom delu tela uključujući i rame.

Oko 99% kalcijuma u organizmu se transportuje do zuba i kostiju. Preostalih 1% je u krvi, mišićima, tečnostima van ćelija i drugim telesnim tkivima. Razni poremećaji mogu izazvati ovih preostalih 1% da putuju do raznih delova tela. Ovaj 1% se može pogoršati i izazvati probleme tokom vremena. Tretman može biti potreban radi sprečavanja komplikacija.

Šta je kalcifikacija ramena?

Depoziti kalcijuma oko ramena su prilično česta pojava. Često, oni ne izazivaju probleme, ali ako se povećaju u veličini ili postanu upaljeni, onda se može javiti vrlo jaki bolovi.

kalcifikacija u ramenu

Kalcifikacija u ramenu uzrok

Zašto se javlja kalcifikacija zglobova i kostiju? Šta je uzrok kalcifikacije u ramenu?

U većini situacija, ne postoji poznati uzrok kalcifikacije. Različiti faktori mogu izazvati kalcifikat u ramenu. U mnogim slučajevima, kalcifikacija u ramenu je normalan deo starenja ili rezultat povrede. Mnogi ljudi se pitaju da li njihova ishrana treba da se promeni kako bi se smanjili depoziti kalcijuma. Ovo nikada ne treba koristiti kao oblik lečenja, jer je normalno uravnotežena ishrana sa unosom kalcijuma do 1000 mg dnevno zdrava kod normalnih pacijenata, posebno za starije ljude i žene u post-menopauzi.

Ko najčešće dobija naslage kalcijuma u ramenu?

Depoziti kalcijuma se javljaju najčešće kod žena između 35 i 65 godina starosti, ali se mogu javiti i kod muškaraca.

Da li svi depoziti kalcijuma prouzrokuju probleme?

Mnogi depoziti kalcijuma su prisutni već godinama bez ikakvih simptoma. Tek kada depozit postane dovoljno veliki da se uklješti između kostiju kada je rame podignuto, onda uzrokuje bol. Ponekad manji kalcifikat u ramenu može izazvati bol ukoliko postane akutno upaljen, naročito kada soli kalcijuma cure iz lezije u osetljivo tkivo burze.

Da li kalcifikacija oštećuje rame?

Ponekad kalcifikat u ramenu može da izazove eroziju sa uništenjem dela rotator kuf tetive. Većina kalcijum depozita ostaje na spoljašnjoj strani rotator kuf tetive u burzi i izaziva samo probleme zbog njihovog bola i uklještenja.

Da li su depoziti kalcijuma čvrsti kao stena?

Većina ranih kalcifikata u ramenu su veoma mekani, slično kao i konzistencija paste za zube, ali ponekad, nakon što su prisutni duže vreme, oni presušuju i postaju kao kreda, ponekad čak i okreću kosti.

Kalcifikati u ramenu simptomi

Koji su simptomi kalcifikata u ramenu? Dok se kalcijum deponuje, možda ćete osetiti samo blage do umerene bolove, ili ćete čak proći bez bola uopšte. Iz nekog nepoznatog razloga, kalcifikat ramena postaje veoma bolan kada se resorbuju depoziti kalcijuma. Bol i ukočenost mogu dovesti do gubitka kretanja ramena. Zatezanje ruku može postati bolno. U najtežem obliku, bol može da ometa vaš san.

Dijagnoza

X-zraci su najčešći dijagnostički alat koji se koristi za otkrivanje kalcifikacija u ramenu. Ovi testovi koriste elektromagnetno zračenje za snimanje fotografija unutrašnjih organa. Nema neprijatnosti tokom postupka, i vaš lekar treba da bude u stanju da otkrije bilo kakve probleme odmah.

Lekar će uzeti detaljnu anamnezu i uraditi detaljan fizički pregled vašeg ramena. Bol koji izaziva kalcifikat u ramenu se može mešati sa drugim uslovima koji izazivaju bol u ramenu. Rendgen je obično potreban da potvrditi prisustvo kalcijum depozita. X-zraci će takođe pomoći da se odredi tačna lokacija depozita. Verovatno ćete morati da imate nekoliko X-zračenja tokom vremena. To će pomoći vašem lekaru da prati promene u iznosu kalcifikacije ramena. Prateći promene u naslagama kalcijuma, lekar može da odredi da li će se uslov izlečiti sam od sebe ili možda zahtevati operaciju.

Kalcifikat ramena lečenje

Kada depoziti kalcijuma postanu akutno upaljeni, ili zato što puknu i cure kalcijumove soli u burzu, ili zato što ‘’štipaju’’ burzu ili rotator kuf tetivu – simptomi mogu biti vrlo ozbiljni. Akutna inflamacija može biti tretirana sa lokalizovanim pakovanjem leda i odmorom ramena, ali oralni antiinflamatorni lekovi su takođe korisni. Ubrizgavanje kortizon injekcije direktno u područje kalcijum depozita može dati olakšanje u roku od nekoliko sati. U vreme kada se resorbuju depoziti kalcijuma, bol može biti posebno jak. Vaš lekar može predložiti pokušaj da se ukloni kalcifikat u ramenu postavljanjem dve velike igle u tom području i ispiranje sa sterilnim fiziološkim rastvorom.

Da li je potrebno uklanjanje kalcijum depozita?

Ako pacijent ima dve ili tri ponovljene epizode bolnih simptoma u ramenu, ili ako se X-zracima ustanovi da se kalcija u ramenu uvećava, onda može biti prikladno da se razmotri artroskopska operacija da biste uklonili ove depozite kalcijuma.

Šta je uključeno u artroskopsku operaciju za uklanjanje kalcijuma?

Operacija se radi u odeljenju za ambulantnu hirurgiju pod opštom anestezijom. Uopšte ne postoji bol tokom operacije, i nakon toga, blaga senzacija bola je obično prisutna nekoliko dana dok se koža ubodnog mesta ne izleči. Ako kalcifikat u ramenu narušava prolaz u rotator kuf-u, onda je dekompresija neophodna (uklanjanje dela isturene kosti), a to će izazvati malo više nelagodnosti na nekoliko dana.

Da li se kalcifikacija ramena vraća nakon što je uklonjena?

Izuzetno retko, ali ako se to ikad desi, kalcifikacija se vraća u istom ramenu nakon što je uklonjena.

Može li biti trajne štete prouzrokovane kalcifikacijom?

Da, dugoročna kalcifikacija u ramenu može da izazove pritisak na rotator kuf tetivu, što može trajno oštetiti delove ove tetive.

Terapija

Vaš lekar će verovatno da vas uputi na fizioterapeuta ili radnog terapeuta da usmeri vaš program rehabilitacije. U početku, terapija se fokusira na ublažavanje bola i upale. Terapija može uključiti toplotu ili led. Terapeuti mogu sprovoditi i ultrazvučne tretmane. Ultrazvuk je pokazao neku korist u smanjenju veličine depozita i u pomaganju ljudima da imaju manje bola i bolju funkciju ruku. Međutim, da biste dobili punu korist, ultrazvučni tretman mora biti često ponavljan (do 24 puta) u šest nedelja.

Terapija udarnim talasima je novija forma konzervativnog lečenja kalcifikata u ramenu. Ona koristi mašinu za generisanje impulsa udarnih talasa na bolno područje. Pacijenti koji imaju kalcifikat u ramenu obično dobijaju tretman jednom nedeljno u trajanju do tri nedelje. Impulsi mogu da pomognu razbijanje kalcifikata, tako da telo može lakše da ih upije. Nedavne studije pokazuju da ovaj oblik lečenja može da olakša bol i smanji veličinu kalcifikata u ramenu.