Kamen u žuči prirodni lekovi

Budući da hrana igra veliku ulogu u nastanku kamena u žuči, iz ishrane izbacite masno meso i suhomesnate proizvode, alkohol, slatkiše i grickalice.

Nezdrav način ishrane i manjak fizičke aktivnosti uzrok su konstantnog porasta broja obolelih od kamenja u žučnoj kesi, stanja poznatog kao holelitijaza. Statistike pokazuju da čak svaki peti stanovnik na planeti ima kamen u žuči, a obolevanju su sklonije žene jer ženski hormon estrogen utiče na usporavanje lučenja žučnih sokova. U rizičnu grupu spadaju i gojazni ljudi, osobe s povišenim trigliceridima i holesterolom u krvi, trudnice, osobe na hormonskoj terapiji, kao i one na rigoroznim dijetama, koje naglo mršave. Postoji mnogo prirodnih metoda koje mogu da pomognu u rastvaranju i eliminaciji kamena iz žuči, ali je ponekad ipak operacija jedino rešenje.

Skriveni simptomi

Veliki broj osoba, čak oko 40 odsto, ima kamenje u žuči a da to i ne zna, što znatno otežava dijagnostiku. Kod ovih osoba postojanje kamena otkriva se ili slučajno pri ultrazvuku stomaka, ili pak onda kada nastupi napad. Dok kamenčići miruju, osoba ne oseća tegobe, ali kada se kamen pokrene, mogu se javiti vrlo neprijatni simptomi. Ako je kamen veoma mali, kao zrnce peska, možemo ga izbaciti potpuno neprimetno, a ukoliko dostigne veće dimenzije, bol i druge tegobe su neizbežni. Bol se javlja iznenada, u ispod desnog rebarnog luka i širi se u leđa, desnu lopaticu i rame, a može preći i u grudni koš, što budi strah i sumnju na srčani udar. Bol koji izaziva kamen u žuči je veoma jak i dugo traje. Osim toga, mogu se javiti i mučnina i povraćanje, s tim što se nakon povraćanja tegobe ne povlače. Nadutost, podrigivanje, gasovi, grčevi u stomaku takode mogu ukazivati na to da imate kamen u žuči. Stolica može poprimiti svetliju boju (boja bele kafe) i želatinastu strukturu, dok urin može biti nešto tamniji nego obično (boje piva). Koža i beonjače često su žućkaste boje. Ako dođe do zapaljenja žučne kese, mogu se javiti i povišena telesna temperatura i drhtavica.

kamen u zuci prirodni lekovi

Hrana koja se preporučuje

U cilju prevencije savetuje se ishrana bazirana na biljnim i nemasnim namirnicama. Svakodnevno treba jesti sveže povrće i voće, naročito ono bogato vitaminima C i E, integralne žitarice, orahe, lešnike i bademe, mlevene semenke, hleb od integralnog brašna, maslinovo ulje, ceđene sokove, ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama, tofu i mahunarke. Uzimajte limun s vodom ujutru na prazan stomak i pijte dovoljno vode tokom dana, minimum šest čaša. Pivski kvasac je saveznik u očuvanju zdravlja žučne kese i jetre jer sadrži inozitol. Možete ga dodavati u vodu, sokove i sl. U ishrani su dozvoljeni i jogurt, integralna testenina, belo meso – dinstano ili pečeno u kesi za pečenje.

Hrana koju treba izbegavati

Masna hrana je najgori neprijatelj žučne kese. Zato izbegavajte crveno meso, prženu i pohovanu hranu, žumanca, masne sireve, sirne namaze i kajmak, pavlaku, mesne prerađevine (šunku, slaninu, salame, viršle, paštete…). I šećer je podjednako štetan, jer se u organizmu pretvara u masti, podiže nivo holesterola u žučnoj kesi i doprinosi pojavi kamenčića. Ne zna se zašto, ali dokazano je da kafa može podstaći napad žuči, bez obzira na to da li sadrži kofein ili ne. I pušenje je štetno, te je preporučljivo da se odreknete ove višestruko nezdrave navike. Nemojte se prejedati već uzimajte pet manjih obroka tokom dana.

Prirodni lekovi

Listovi breze

Veoma je važno da se beru mladi prolećni listovi. Dve kašike listova preliti šoljom vode zagrejane skoro do ključanja. Kuvati na tihoj vatri sve dok se količina tečnosti ne prepolovi. Kada se potpuno ohladi, procediti napitak i uzimati ga tri puta na dan pre jela, tokom tri meseca. Ovaj metod lečenja efikasan je u slučaju kamenčića manjih dimenzija. Primenom melema kamenje se neće rastvoriti već će se pokrenuti njihovo izbacivanje.

Sok od kiselog kupusa (rasol)
Ovo je efikasan narodni lek za rastvaranje kamenja u žučnoj kesi. Veoma je važno da je nastao prirodnom fermentacijom kupusa, bez dodatka sirćeta. Sok se pije tri puta na dan pre obroka, po pola šolje, tokom dva meseca.

Jagode
Odlično su sredstvo za eliminaciju kamenja iz žuči, ali je potrebno da se koriste u većoj količini, 500-700 g dnevno tokom 20 dana.

Crna rotkva
Koren crne rotkve izrendati i iscediti sok. Pomešati ga s medom u odnosu 1:1 i uzimati po jednu šolju dnevno. Ovo sredstvo potpomaže izbacivanje kamenja ali i sprečava stvaranje novih kamenčića u žučnoj kesi.

Jabuke i jabukovo sirće
Jabučna kiselina iz jabuka pomaže u razgradnji kamenja u žuči, dok jabukovo sirce snižava holesterol i na taj način sprečava stvaranje kamenja. Za pripremu ovog melema potreban je sveže isceden sok od jabuka, nikako ne kupovni. Pomešati čašu soka i supenu kašiku kvalitetnog jabukovog sirćeta i uzimati ga jednom dnevno. Bar jedna jabuka dnevno inače je korisna za zdravlje i prevenciju kamenja u žuči. Sok od tog voća možete mešati sa sokom od cvekle i limuna – dobićete sjajan eliksir zdravlja.

Saznajte više>>> Evo kako da očistite žuč i izbacite kamenje kroz creva

Sok od kruške
I sok od kruške pomaže u razgradnji žučnih kamenaca. Pomešati pola čaše soka od kruške (sveže isceđe-nog) sa pola čaše vruće vode i dve supene kašike meda. Piti tri puta na dan.

Cvekla, krastavac i šargarepa
Napravite mešavinu soka od 1 cvekle, 1 krastavca i 4 šargarepe. Možete dodati i đumbir. Pijte dva puta na dan.

Maslačak
Iskoristite proleće pa listove maslačka uvrstite u redovnu ishranu, kao salatu. Maslačak je odlično sredstvo za detoksikaciju jetre, omogućava i pravilan rad žučne kese te potpomaže eliminaciju kamenja iz žuči. Možete piti i čaj od listova maslačka, koji se priprema tako što se kašičica suvih listova biljke prelije šoljom ključale vode, ostavi da stoji pet minuta, procedi, po želji doda. med kada se čaj prohladi i pije se dva do tri puta na dan.

Nana
Poznato je da nana pospešuje probavu i podstiče lučenje žuči i drugih sokova za varenje hrane. Takođe, neki njeni sastojci mogu rastvoriti kamenje u žuči. Nana može pomoći i u otklanjanju bola ukoliko se pokrenuo kamen. Caj se priprema tako što se kašičica sušene nane prelije šoljom ključale vode, poklopi i ostavi da stoji 5 minuta, a zatim procedi i pije po želji zaslađen medom. Piti ga dva puta na dan.

Sok od kiselog kupusa i paradajza
Pomešajte pola čaše rasola i pola čaše sveže isceđenog soka od paradajza (najbolje u sezoni). Uzimajte po trećinu čaše tri puta na dan, posle jela, tokom dužeg perioda.

Biljna mešavina
Samleti i izmešati po 1 kašiku korena cikorije, trave ruse i lišća oraha. Jednu kašiku mešavine preliti s pola litra ključale vode i zagrevati u vodenom kupatilu pola sata. Ohladiti, procediti i uzimati dva-tri puta na dan po solju čaja, pola sata pre jela.

Hmelj
Deset grama hmelja preliti šoljom ključale vode i ostaviti da stoji sat vremena. Procediti i uzimati tri puta na dan po 1 kašiku.

Maslinovo ulje
Uzima se po tačno određenoj šemi – uvek pola sata pre jela u trajanju od tri nedelje. Počinje se sa pola kašičice na dan, pa se postepeno svakodnevno povećava doza tako da se za 21 dan popije minimalno 100 ml. Maslinovo ulje ne rastvara kamenje već potpomaže njegovu eliminaciju, te je efikasno samo u slučaju manjih kamenčića.

Sirup od cvekle
Nekoliko manjih cvekli dobro oprati i iseckati na sitne komade. Preliti vodom tako da cvekla bude potpuno prekrivena. Kuvati dok se ne dobije gustina nalik na sirup. Uzimati melem tri puta na dan po 100 ml, najbolje pre jela. Ovaj sirup je bezbedan za upotrebu jer postepeno i bezbolno rastvara kamen u žuči.