[icegram campaigns=”19573″]
Upala sluzokože želuca ili upala želuca (katar ili gastritis) jedna je od najčešćih bolesti savremenog čoveka, koja se javlja sezonski, dvaput godišnje, početkom jeseni i u proleće.Ovo j bolest od koje, prema nekim istraživanjima, potencijalno može da oboli svaki čovek…
Katar želuca je upala želudačne sluzokože koja može da bude akutna ili hronična. Izazivaju ga spoljnji (egzogeni) faktori i endogeni – oni unutar samog organizma. Jedan od najznačajnijih spoljnjih uzroka je – hrana. Ako je ljuta, zapržena, masna ili preobilna, izaziva povećano lučenje kiseline što oštećuje sluzokožu. Tako se stvara katar želuca. Želucu smeta i alkohol, naročito žestoka pića u velikim količinama. Na crnoj listi su i kafa i cigarete i lekovi mogu da budu uzrok akutnog ili hroničnog gastritisa.
Najčešće su to aspirini, lekovi protiv glavobolje, ali i brufen. Gotovo da nema pacijenta koji uzima antireumatike poput brufena, a da mu sluzokoža želuca nije oštećena.
Kada su u pitanju unutrašnji faktori koji izazivaju katar želuca – gastritis, pre svega treba pomenuti bolesti, virusne infekcije (upala pluća), kašalj, sepsa, kardiovaskularna i hronična obolenja bubrega.
Jednom rečju, ne može se pobeći od gastritisa.
Izuzetno je važno da se na vreme ustanovi da li je reč o gastritisu blagog ili teškog stepena, te da li postoji opasnost da se pretvori u čir, ili rak želuca. To se naročito odnosi na pacijente posle 40, jer sa godinama raste i učestalost karcinoma želuca. Ako pacijent ima uporne i neprijatne tupe bolove, osećaj nadimanja, ako podriguje ili ima neprijatan zadah iz usta, važno je da ode kod specijaliste na pregled i da se uradi gastroskopija.
Najbolji način prevencije je dijetetski režim ishrane i izbegavanje svih faktora rizika koji dovode do oštećenja želudačne sluzokože. A to, mora se priznati, najviše zavisi od nas samih.
Katar želuca prirodno lečenje
Jabukovo sirce
Kod čira, gastritisa i povećanog lučenja kiseline treba da se koristi jabukovo sirce i to u srazmeri:
2 kašike jabukovog sirćeta
2 kašičice meda razmućenog u 1/2 čaše vode
Piti 2 x dnevno – izjutra i uveče – pre jela. Problemi će nestati za 6 nedelja.
Maslinovim uljem na katar
Izjutra popiti 1 do 2 kašike maslinovog ulja, a odmah potom pojesti 2 kocke šećera natopljene limunovim sokom. Tokom 3 meseca svakog dana žvakati i pojesti 5 do 9 bobica kleke.
Čaj protiv katara
4 kašike kamilice i hajdučice i po 2 kašike orahovog lista i majčine dušice
Mešavinu preliti 1 litrom vrele vode i ostaviti 2-3 sata dok se ne ohladi.
Katar želuca ishrana
Istraživanjima je utvrđeno da su oni kod kojih se posle dugogodišnjih tegoba od gastritisa razvio kancer želuca, jele manje voća i povrća i da u krvi imaju niži nivo vitamina C nego zdravi. Zato uzimajte namirnice bogate vitaminom C (paprika, papaja, pomorandža, beli krompir…), bobičasto voće i pijte zeleni čaj. Izbegavajte dimljene, ukiseljene i konzervisane namirnice.
Sok od kelja i prekrupa
Ernest Ginter u knjizi “Ziveti bez bolesti” tvrdi da nastajanje čira može da se spreči ako tokom dana pijete (gutljaj po gutljaj) sok od kelja sa malo soka od krompira, cvekle i luka. Dok su želudac ili crevo bolesni i upaljeni, nemojte da jedete čvrstu hranu, ali možete da pijete sok od povrća, vodu od klica i jedete meke banane sa lanenom prekrupom.
Med s lavandom
Kašiku meda od ružmarina ili lavande, razmutite u 2 dcl tople vode. Pijte uvek sveže pripremljeno, 1 sat pre doručka i ručka i 2 sata posle večere.
Lekovito bilje – najbolje
Kantarion ili bogorodičina trava – čaj od nadzemnog dela u cvetu koristi se kao lek za stomačna oboljenja, a naročito protiv čira na želucu.
Bosiljak – koristi se u medicini kod katara želuca i creva, povraćanja, nadutosti i opstipacija. Čaj se pravi kada se u solju vode stavi 4 do 5 gr bosiljka.
Pasiji trn – ulje ploda i semena ove biljke koristi se za lečenje crevno želudačnog trakta.