Condyloma acuminata (kondilomi ili genitalne bradavice) spadaju u seksualno prenosive infekcije koje dovode do nastanka malih ružičastih izraslina, ili izraslina boje kože na vaginalnim usminama, na ulazu u vaginu ili u okolini analnog otvora, kao i u unutrašnjosti anusa. One predstavljaju najčešću seksualno prenosivu bolest u Sjedinjenim Američkim Državama i jednu od najčešćih na Balkanu. Iako se javljaju kod oba pola, učestalost je veća kod žena nego kod muškaraca.
KONDILOMI KOD ŽENA UZROCI
Kondilome izaziva Humani Papiloma virus (HPV). Postoji preko 100 različitih tipova HPV-a, koji dovode do pojave raznovrsnih simptoma. HPV tipovi 6 i 11 su glavni izazivači genitalnih bradavica, a tipovi 16 i 18 su glavni uzročnici karcinoma grlića materice. Sojevi HPV-a koji daju bradavice obično nisu izazivači kancera.
HPV žene dobijaju direktnim kontaktom kože na kožu, uključujući tu i kontakt prilikom vaginalnog seksualnog odnosa, oralnog seksa, analnog seksa ili bilo koje druge vrste kontakta koji uključuje genitalnu oblast (na primer kontakt ruku sa genitalnim regionom). Nije moguće inficirati se HPV-om dodirivanjem daske VC šolje. Većina obolelih žena nema vidljive bradavice, ali mogu širiti virus. Tretiranje bradavica ne mora obavezno smanjiti verovatnoću za prenošenje virusa. Prema tome, sve seksualno aktivne osobe treba smatrati potencijalnim prenosiocima HPV-a, a ne samo one koje imaju vidljive bradavice.
Kondilomi kod žena se mogu javiti nedelju dana do godinu dana nakon što je osoba bila izložena virusu; obično je nemoguće znati kada ili kako je do infekcije došlo.
SIMPTOMI KONDILOMA KOD ŽENA
Polne bradavice kod žena su boje kože ili ružičaste, i mogu biti glatke i ravne ili izdignute iznad nivoa kože i grube površine. Obično su smeštene na vaginalnim usminama ili na ulazu u vaginu, ali takođe mogu biti lokalizovane i u okolini analnog otvora kao i u samom anusu.
Većina žena sa genitalnim bradavicama nema bilo kakve simptome. Ređe, može postojati svrab, osećaj žarenja ili bolna osetljivost u genitalnom regionu.
DIJAGNOZA KONDILOMA KOD ŽENA
Dijagnoza genitalnih bradavica se postavlja na osnovu fizikalnog pregleda. Ukoliko vaš lekar ili medicinska sestra ne mogu sa sigurnošću reći da li se radi o kondilomima ili ne, on ili ona mogu obaviti biopsiju (uzeti na analizu mali komadić tkiva).
LEČENjE KONDILOMA
Postoji puno načina za lečenje kondiloma kod žena : neki podrazumevaju korišćenje lekova a neki terapijske procedure ili zahvate. Čak i uz tretman, moguće je ponovno javljanje bradavica unutar perioda od nekoliko nedelja ili meseci. To je zato što lečenje kondiloma ne podrazumeva i automatsko i kompletno iskorenjivanje virusa koji bradavice izaziva. Neke od genitalnih ćelija kože i vagine koje su naizgled zdrave i normalne, mogu ostati inficirane HPV-om. Trenutno ne postoji tretman koji bi trajno iskorenio HPV u svim pogođenim ćelijama, ali će kod većine zaraženih osoba virus i bradavice nestati zahvaljujući dejstvu njihovog sopstvenog imunološkog sistema unutar perioda od dve godine.
„Najbolji“ tretman će zavisti od broja kondiloma, njihove lokacije i pristupa lečenju koji vi i vaš doktor ili medicinska sestra preferirate.
Medicinski tretman -Medicinski tretman uključuje upotrebu krema ili tečnosti koje vi ili vaš lekar ili medicinska sestra aplikujete na bradavicu. Moraju se praktikovati jednom ili više puta nedeljno u periodu od nekoliko nedelja, sve dok bradavica(e) ne nestane(u).
Interferon-Interferon je lek koji izaziva imunološki odgovor. Dostupan je u nekoliko terapijskih formi (injekcija, gel za spoljašnju upotrebu), ali su istraživanja pokazala da je efekat najbolji kada se injekcija da direktno u bradavicu. Neželjeni efekti interferonauključuju simptome slične gripu, zamaranje, gubitak apetita i bolove. Interferon se obično ne preporučuje kao lek prvog izbora za kondilome kod žena. Može se koristiti u kombinaciji sa hirurškim i/ili drugim medicinskim tretmanima, a naročito kod kondiloma koje ne reaguju na drugi tip terapije. Upotreba interferona je kontraindikovana u trudnoći.
Hirurški tretman – Hirurški tretman podrazumeva terapiju uklanjanja bradavice (što se naziva ekscizijom) i terapiju koja uključuje uništavanje bradavice (smrzavanjem ili sagorevanjem). Ovi tretmani se često kombinuju. Neki hirurški zahvati se mogu sprovoditi ambulantno, dok se drugi obavljaju u operativnoj sali. Ova vrsta tretmana se smatra bezbednom metodom za žene pa čak i u trudnoći i može se preporučiti u sledećim slučajevima:
Kod kondiloma koje se ne povlače na medikamentoznu terapiju.
Kod velikih oblasti zahvaćenih kondilomima, gde je isključivo medikamentozna terapija nedovoljna.
Kod kondiloma lokalizovanih u vagini, uretri ili anusu.
U regionima gde pored prisustva kondiloma postoje i pre-kancerozne promene.
Krioterapija – U Krioterapiji se koristi hemikalija u cilju zamrzavanja bradavice. Tretman se može odraditi ambulantno, i obično ne zahteva bilo kakvu anesteziju.
Krioterapija za lečenje kondiloma kod žena je procedura koja je često praćena bolom; drugi neželjeni efekti uključuju iritaciju kože i pojavu otoka, plikova i ulceracija. Krioterapija obično nije terapija prvog izbora. Može se praktikovati i u trudnoći.
Elektrokauterizacija -Elektrokauterizacija koristi električnu energiju za spaljivanje bradavica. Tretman se obično radi u operacionoj sali uz upotrebu anestezije, kako bi se sprečio bol kod pacijenta.
Ekscizija – Ekscizija je hirurško uklanjanje kondiloma. Većina zahvata se obavlja u operacionoj sali i uz anesteziju, kako bi se sprečio bol. Retko, ekscizija je bolna i komplikuje se ožiljcima i infekcijom.
Laser – Laser je snop usmerene svetlosne energije koja uništava bradavice. Lekari koji praktikuju laser-terapiju moraju se posebno obučiti i koriste specijalnu opremu. Laserski tretman se radi u operacionoj sali u lokalnoj anesteziji.
Laserski tretman se preporučuje u slučajevima kada postoji više bradavica razasutih po većoj površini genitalne regije. Rizici koje ova vrsta terapije nosi su opasnost od stvaranja ožiljaka i promene na koži (obično pojava svetlijih regiona na mestu tretmana).
PRAĆENjE GENITALNIH BRADAVICA
Uklanjanje kondiloma ne znači obavezno i da je virus koji je do njih doveo (HPV) iskorenjen. Ukoliko se kondilomi ponovo pojave, to se obično dešava u roku od 3 do 6 meseci nakon lečenja. Ovo je problem koji je češći kod žena, naročito onih sa oslabljenim imunološkim sistemom (u okviru Dijabetesa, SIDA-e ili skopčanog sa upotrebom nekih lekova).
KONDILOMI PREVENCIJA
HPV vakcina – Vakcina pod nazivom Gardasil (Gardasil) je na raspolaganju u tretmanu KONDILOMA. Gardasil pomaže u prevenciji infekcije izazvane od strane 4 tipa HPV-a (tip 6, 11, 16 i 18), što u najvećem broju slučajeva sprečava nastanak karcinoma grlića materice (izazivaju ga tip 16 i 18 HPV-a) i genitalnih bradavica kod žena (izazvanih HPV-om tipa 6 i 11).
Još jedna vakcina, Cervariks (Cervarix) pomaže u sprečavanju infekcija kod žena (izazvanih HPV-om tipa 16 i 18), te na taj način sprečava najveći broj slučajeva karcinoma grlića materice ali ne štiti od kondiloma.
Obe vakcine su bezbedne.
Seksualni kontakt –Izbegavanje seksualnog kontakta sa osobama koje imaju kondilome ili su nosioci HPV infekcije, može smanjiti rizik da i sami postanete inficirani HPV-om. Međutim, sa praktičnog stanovišta gledano, ovo je teško ostvarivo jer većina osoba inficiranih HPV-om nema vidljivih bradavica. Kondomi ne obezbeđuju kompletnu zaštitu protiv bradavica ili HPV-a; oblasti koje nisu prekrivene kondomom mogu biti mesto prenošenja HPV-a sa zaražene osobe na seksualnog partnera.
Ukoliko imate kondilome ili HPV i zabrinuti ste da ćete infekciju preneti na partnera, iskreno porazgovarajte pre nego što se upustite u seksualni odnos. Objasnite da ste inficirani HPV-om i da je to veoma uobičajena infekcija, kao i da je većina inficiranih osoba bez ikakvih simptoma. Ne postoji specifičan test za otkrivanje HPV-a kod žena. Postoji test za utvrđivanje prisustva HPV-a na grliću materice, ali on ne proverava da li je to tip virusa koji izaziva genitalne bradavice na vulvi ili ne. Cervikalni (na grliću materice) HPV i vulvarni HPV obično su različitog tipa.
POVEZANO >>> Genitalne bradavice lečenje