Krastavac i zdravlje
Zato što su krastavci sačinjeni uglavnom od vode, oni imaju malo kalorija – čak i veliki krastavac sadrži manje od 100 kalorija – ali oni i dalje dolaze prepuni hranljivih materija! Jedenje bilo svežih ili u turšiji, krastavci imaju brojne zdravstvene koristi, iako ne mogu biti puni arome.
Veruje se da je krastavac nastao u južnoj Aziji i Indiji pre više od 10.000 godina. Mnoge sorte krastavaca su deo Cucurbitaceae porodice, zajedno sa lubenicama, bundevama i tikvicama, koji se često smatraju voćem, na osnovu toga kako se pripremaju ili jedu.
Prirodna hidratacija
Krastavci su sačinjeni od 96% vode. Pošto više od polovine našeg tela čini voda, ona je neophodna za normalno funkcionisanje različitih sistema u telu. Nedostatak vode može da dovede do dehidracije, što može dovesti do umora, drhtavice i grčeva u mišićima. Voda je ključna za formiranje pljuvačke i hlađenje tela kroz znoj.
Krastavci su izuzetno korisni za celokupno zdravlje, posebno tokom leta jer su uglavnom sačinjeni od vode i važnih hranljivih materija, koji su neophodni za ljudski organizam. Meso krastavaca je bogato vitaminima A, C i folnom kiselinom, dok je koža krastavaca bogata vlaknima i nizom minerala uključujući magnezijum, molibden i kalijum. Osim toga, krastavac sadrži silicijum, mineral u tragovima, koji u velikoj meri doprinosi jačanju vezivnog tkiva. Poznati su po tome što rešavaju mnoge probleme sa kožom, otok ispod očiju i opekotine od sunca. Krastavci takođe sadrže askorbinsku kiselinu i kafeinsku kiselinu – koje sprečavaju gubitak vode, stoga se krastavac često primenjuje lokalno na opekotine i dermatitis.
U drevnim civilizacijama Egipta, Grčke i Rima krastavci su bili vrlo popularni, a njihova upotreba nije bila ograničena samo na ishranu. Takođe su cenjeni zbog svog pozitivnog dejstva na kožu.
Zdravstvene koristi od krastavaca nisu široko poznate u mnogim kulturama. Ukus svežeg krastavca je nešto blaži u odnosu na druge tikve, ali je odličan kada ste žedni i kada vam treba osveženje.
Krastavci često deluju kao antioksidansi kada ih konzumirate sa roštiljem i prženom hranom.
Kako su krastavac i zdravlje povezani?
Zdravstvene prednosti krastavca su u rasponu od sprečavanja kiselosti do održavanja kože dobro zategnutom. Krastavac ima visok nivo alkalnosti, tako da reguliše pH krvi u organizmu i neutrališe kiselost. Pacijenti sa želudačnim tegobama treba da konzumiraju krastavce često. On reguliše krvni pritisak i doprinosi pravilnoj strukturi vezivnog tkiva u vašem organizmu, uključujući i onog u mišićima, kostima, ligamentima, hrskavici i tetivama.
Tokom leta, krastavci će pomoći da se normalizuje telesna temperatura. Sok od krastavca je diuretik, tako da je u stanju da spreči formiranje kamena u bubregu. Krastavci se takođe suprotstavljaju efektu mokraćne kiseline, što sprečava zapaljenske bolesti, kao što su artritis, astma i giht. Bićete iznenađeni da znate da ova ‘’bundeva’’ takođe podstiče zdrav rast kose i može da leči bolesti kože kao što su psorijaza, ekcem i akne.
Krastavac kalorije
Krastavci se najčešće jedu sirovi, osim ako nisu pripremljeni kao kiseli krastavci. Krastavac ima malo kalorija, a bogat hranljivi profil. Pola šolje porcije sirovog krastavca, iseckanog na kriške sa sve korom, ima samo 8 kalorija. Sa samo 0,06 grama ukupne masti po porciji, i manje od 1 gram šećera, krastavci su hranljivi izbor, posebno imajući u vidu da oni takođe sadrže skoro pola grama dijetetskih vlakana u pola šolje. Dijetalna vlakna su od suštinske važnosti za usporavanje varenja hrane, što omogućava vašem sistemu dovoljno vremena da apsorbuje esencijalne nutrijente.
Vitamini
Krastavac je bogat brojnim esencijalnim vitaminima, uključujući vitamin K, takođe poznat kao vitamin za zgrušavanje krvi. Kada je vitamin K u pitanju, preporučena dnevna količina je 90 mikrograma za odrasle starije od 19 godina. Polovina šolje narezanog sirovog krastavca sadrži 8,5 mikrograma vitamina K, skoro 10% preporučene dnevne vrednosti za odrasle. Pola šolje porcije rezanog krastavca takođe sadrži 4 mikrograma folne kiseline, 55 međunarodnih jedinica vitamina A i 1,5 miligrama vitamina C.
Krastavci su prepuni vitamina C. Ovaj vitamin služi kao jedan od mnogih antioksidanata koji štite organizam od slobodnih radikala, smanjuje rizik od raznih vrsta raka i bolesti zbog oštećenih ćelija. Vitamin C ima mnoge važne funkcije kao što su pomaganje u proizvodnji kolagena i funkcije mozga, a takođe pomaže procesuiranje telesne masti.
Minerali
Krastavci su bogat izvor velikog broja minerala. Pola šolje porcije rezanog krastavca takođe sadrži 12 mg fosfora, 7 mg magnezijuma i 8 mg kalcijuma. Krastavci su takođe bogati kalijumom, koji sadrže 76 mg u pola šolje. Elektrolit kalijum je bitan za nesmetano kretanje mišića i redovan, zdrav proces varenja. Kalijum pomaže u regulisanju količine natrijuma u krvi, što vam pomaže da držite nivo natrijuma nisko i tako smanjuje rizik od razvoja visokog krvnog pritiska i drugih kardiovaskularnih komplikacija. Za odrasle muškarce i žene, uključujući i trudnice, preporučen dodatak ishrani, kada je kalijum u pitanju, je 4.7 grama dnevno. Za žene dojilje, preporučena dnevna vrednost raste do 5.1 grama dnevno.
Sadržaj vode
Voda je neophodna za sve funkcije tela, kao i vaše celokupno zdravlje. Iako ne postoji preporučeni dnevni unos za vodu, generalni savet od stručnjaka je da treba da konzumirate između 6 i 8 čaša vode svakog dana. Više vode može biti potrebno zbog visoke temperature i vlažnosti vazduha, ili ako se učestvuje u napornim fizičkim aktivnostima. Pola šolje porcije sirovog rezanog krastavca sadrži skoro 50 grama vode. Vaš neophodni dnevni unos vode može se postići kroz ishranu – naročito ako jedete hranu bogatu vodom, kao što je krastavac – i kroz pijenje tečnosti kao što su sokovi, čajevi i voda.
Nutritivna vrednost
Nutritivna vrednost u 100 g svežih, sirovih krastavaca:
- Energija 15 kalorija <1%
- Ugljeni hidrati 3.63 g 3%
- Proteini 0.65 g 1%
- Ukupno masti 0,11 g 0,5%
- Holesterol 0 mg 0%
- Vlakna 0,5 g 1%
Vitamini
- Folati 7 µg 2%
- Niacin 0.098 mg <1%
- Pantotenska kiselina 0,259 mg 5%
- Piridoksin 0.040 mg 3%
- Riboflavin 0,033 mg 3%
- Tiamin 0.027 mg 2%
- Vitamin A 105 IJ 3.5%
- Vitamin C 2,8 mg 4,5%
- Vitamin E 0,03 mg 0%
- Vitamin K 16.4 µg 13.6%
Elektroliti
- Natrijum 2 mg 0%
- Kalijum 147 mg 3%
Minerali
- Kalcijum 16 mg 1.6%
- Gvožđe 0.28 mg 3,5%
- Magnezijum 13 mg 3%
- Mangan 0.079 mg 3.5%
- Fosfor 24 mg 3%
- Cink 0.20 mg 2%
Fito-nutrijenti
- Karoten-beta 45 µg
- Kriptoksantin-beta 26 µg
- Lutein-zeaksantin 23 µg
Krastavac salata
Sastojci:
- 4 mlada krastavca
- 3 čena belog luka
- 1 čaša kisele pavlake
- 1 kašika ulja
- mleveni biber
- mirođija
- so
Krastavac salata – priprema:
Oljuštiti krastavce i iseći ih na tanke kolutove, posoliti i ostaviti da odstoje 10-ak minuta. Krastavci će za to vreme otpustiti vodu, pa ih ocedite od vode i stavite u odgovarajuću činiju za salatu. Dodajte sitno seckan beli luk, malo mirođije i na vrh noža mlevenog bibera. Salatu preliti uljem i kiselom pavlakom, pa sve zajedno promešati. Prijatno!