Ukusan, slatkast i pomalo kiselkast, kumkvat je sezonsko citrusno voće koje rađa u zimu i proleće. Botanički gledano, pripada porodici rutacae, rodu fortunela i dobila je ime po botaničaru Robertu Fortunu koji ju je doneo iz Kine u Evropu sredinom 19. veka.
Iako kumkvat voće ima ukus sličan ostalim citrusima, razlikuje se od njih po tome što se može jesti zajedno sa korom.
Kumkvat ili kineska narandža je malo, vižegodišnje drvo poreklom iz jugoistočnih planinskih delova Kine. Danas se ovo ukusno voće gaji i zbog svojih ukusnih plodova i kao dekoracija u mnogim delovima sveta. Prosečno stablo kineske narandže može doneti plod od nekoliko stotina voćki veličine masline, blistavo narandžaste boje, u sred zime. Iznutra, kumkvat voće je slično pomorandži (ima kriške) i čvrsto je priljubljeno uz koru. Pulpa obično ima u sredini jednu ili dve semenke. Semenke su gorke, kao kod običnih pomorandži, i nisu jestive.
Postoji više sorti kineskih pomorandži, ali se samo četiri gaje u komercijalne svrhe:
– Nagami – ovo voće je ovalno i najčešće se gaji u Americi. Ima meku, svetlo žutut koru i kiselog je ukusa
– Marumi – ova vrsta je okrugla i ima unikatan slatkast ukus i prijatan miris
– Meiwa – okruglastog je oblika i veća od drugih sorti. Najpopularnija je u Japanu i tamo se zove ninpo ili neiha kinkan
– Hong Kong – ova vrsta je najmanja po veličini
Kukvat: dobrobiti po zdravlje
– Kumkvat ima kalorija koliko i grožđe. 100 grama voća ima samo 71 kaloriju. Osim toga, ovo je izvrstan izvor fitonutrijenata neophodnih organizmu, poput dijetetskih vlakana, minerala, vitamina i antioksidanasa za koje je poznato da su generalno odlični za zdravlje.
– Kumkvat se jede zajedno sa korom, što je izdvaja od drugih vrsta citrusa. Kora ovog voća je bogata mnogim esencijalnim uljima, antioksidansima i vlaknima. 100 grama neoljuštenog kumkvata sadrži 6,7 grama ili 17% preporučene dnevne doze vlakana koja se sastoje od tanina, pektina, hemiceluloze i sličnih neskrobnih polisaharida.
– Sveže voće kumkvat je puno brojnih dobrobiti po zdravlje jer sadrži polifenolne flavonoide, antioksidanse, poput karotena, luteina, zeaksantina, tanina itd. Kora kineske pomorandže je bogata mnogim esencijalnim uljima, uključujući limonin, pinin, begramotin, kariofilin, humulin i murolin. Svi ovi sastojci zajedno utiču na specifičnu citrusnu aromu kumkvat voća
– Dalje, sveže voće kumkvat sadrži visok nivo određenih antioksidanasa i vitamina poput vitamina A, C i E. Svi ovi fitonutrijenti koje sadrži kumkvat pomažu u uništavanju štetnih slobodnih radikala koji nastaju kao proizvod reakcija kiseonika u telu i na taj način nas štite od karcinoma, dijabetesa, raznih infekcija i degenerativnih bolesti
– Kao i obične pomorandže, kumkvat je bogat vitaminom C. 100 grama voća sadrži 47,9 ili 73% preporučene dnevne doze vitamina C. Vitamin C je jak prirodni antioksidans koji ima mnogo važnih uloga kad je u pitanju pravilno funkcionisanje organizma, npr. sinteza kolagena i zaceljivanje rana. Ovaj vitamin ima antivirusna i antikancerogena dejstva i pomaže u prevenciji neurodegenerativnih bolesti, artritisa, dijabetesa itd. tako što uništava slobodne radikale u organizmu. Takođe, vitamin C podstiče bolju apsorpciju gvožđa iz hrane.
– Kumkvat je bogat vitaminima iz B grupe, poput tiamina, niacina, piridoksina, folne i pantoteinske kiseline. Ovi vitamini su vrlo važni ko-faktori za metabolizam ugljenih hidrata, proteina i masnoća
– Dodatno, kumkvat sadrži i umerene količine minerala poput kalcijuma, bakra, kalijuma, mangana, gvožđa, selena i cinka. Kalcijum je glavni mineral kad je u pitanju formiranje i zdravlje kostiju i zuba. Bakar je neophodan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, a gvožđe takođe ima bitnu ulogu u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, kao i u ćelijskoj oksidaciji.
Kupovina i skladištenje
Kumkvat se može naći u prodaji od novembra do juna. Najzastupljenije vrste u prodaji su „nagami“ i „meiwa“.
Kada kupujete kumkvat, birajte one čvrste, glatke, jarko narandžaste boje i sa peteljkom, izbegavajte neoljuštene, zelenkaste plodove i one na kojima se vide nagnječenja i oštećenja.
Kumkvat je voće prilično lako za čuvanje. Može se držati na sobnoj temperaturi 3-4 dana, a u frižideru i do tri nedelje. Ako napravite pire od kumkvata, možete ga držati u zamrzivaču i duže od šest meseci.
Kako se jede priprema i serviranje
Da bi bile dobre, voćke moraju u potpunosti sazreti na drvetu. Možete ih jesti sveže, dodavati u salate, praviti od njih kompot ili ih koristiti kao ukas za dezerte.
Operite sveže voće u posudi sa hladnom vodom i nežno ga osušite koristeći meku tkaninu ili papirnati ubrus.
Kumkvat ima najbolji ukus ako ga pre jela blago malo stiskate ili valjate po nekoj ravnoj površini. Ovaj proces služi tome da se slatki sastojci „izmešaju“ sa onim kiselim i tako poboljša ukus. jedite kumkvat kao što biste jeli grožđe ili masline, zajedno sa korom.
Evo nekoliko predloga za serviranje:
– Dodajte kriške kumkvata u voćne salate i kupove
– Kumkvat je odličan kao garnirung za razna jela
– Od kumkvata se može praviti fantastičan džem, kompot ili slatko. Razlog tome je to što, za razliku od drugog citrusnog voća, koje ima gorku koru, kora kumkvata ima slatak ukus i zato je odlična za ove stvari
– Dodatno, možete napraviti pire od kumkvata i koristiti ga za pripremu sosova, voćnih sirupa, džemova i želea
– Takođe se može koristiti i u pripremi sokova, pita, torti, sladoleda itd.
– Oljušten kumkvat se takođe može koristiti kao marinada ili garnirung za piletinu, jagnjetinu ili jela od morskih plodova.
Kao i svo drugo citrusno voće, kumkvat je potpuno bezbedan za konzumaciju, uključujući i trudnice, dojilje i decu.