Voda koja kupanjem udje u spoljni slušni kanal i nos i tu ostane može da prouzrokuje razna zapaljenja i infekcije…
Kupanje beba za mnoge neiskusne roditelje prava je noćna mora. Da bi ovaj ritual protekao bez suza i plača i bio prijatan i umirujuć kako za bebu, tako i roditelje, važno je da se prilikom kupanja glava bebe drži iznad površine vode, kako tečnost ne bi dospela u nos i uši.
Kod beba spoljni slušni kanal je prav, nije u obliku slova S kao kod odraslih, tako da tečnost koja uđe ide pravo do bubne opne.Ako voda od kupanja udje u kanal, i u njemu se zadrži, može da prouzrokuje raznorazna zapaljenja i infekcije.
Zato lekari preporučuju da se posle svakog kupanja bebama blago peškirom ili pelenom obriše ušna školjka. Ugao pelene malo uviti, zašiljiti i koliko može, pažljivo uvući u uvo, pa blago, kružnim pokretima, očistiti spoljni slušni kanal.
Ne preporučujemo korišćenje štapića za uši, jer oni nisu sterilni. Osim toga, štapići su veći od otvora kanala, pa mogu da dovedu do povrede. S druge strane, ušna mast, koja ima zaštitnu ulogu jer ima baktericidno dejstvo i čuva kanal i bubnu opnu od infekcija, štapićima može da se nagura u uho i na taj način da se napravi čep.
Nije dobro ni da voda udje u nos, jer je on, kratkim kanalom, direktno povezan sa srednjim uhom. Voda koja zaostane u nosu može da prouzrokuje zapaljenje srednjeg uha. Ako se ipak dogodi da voda ude u nos, lekari preporučuju da se pumpicom nežno izvuče. Ova tečnost takode može da se posuši zašiljenom pelenom.
Kada postoji sekret u nosu, može se ubrizgati malo fiziološkog rastvora, i pumpicom blago izvući sadržaj. Ne treba ništa raditi na silu i grubo, jer je sluzokoža beba veoma nežna i osedjiva.
Sitnice
Bebama i maloj deci ne treba davati sitne igračke, a na dohvat ruke ne bi trebalo da budu ni raznorazne perlice, pasuljčići, dugmad, metalni novac… Dete ima želju da gura stvari u nos, usta, uši, što može da izazove ozbiljan problem, čak može da dođe i do gušenja!