Kupine lekovitost – kupinovo vino – marmelada – liker od kupina

Ukusne, lekovite, bogate mineralima, vitaminima i biljnim vlaknima kupine (Ru-bus fruticosus) su voće koje blagotvorno deluje na organizam i leci mnoge boljke. Zreli plodovi najčešće se koriste za pripremanje sokova, džemova, vina i poslastica, a lekoviti su kada se jedu presni. Sadrže etarsko ulje, tanin i pektin, jabučnu, oksalnu, mlečnu i salicilnu kiselinu i mnogo gvožđa, vitamina C i kalijuma. Kupine su bogate biljnim vlaknima i blago pročišćavaju creva. Osim toga, sadrže mnogo bioflavonoida za koje je dokazano da su moćan antioksidans, snižavaju nivo lošeg (LDL) holesterola, pospešuju apsorpciju vitamina C i čuvaju kolagen. Sok svežih kupina sadrži supstance koje podstiču rad ćelija jetre, štite ovaj organ i čiste žučne puteve. S obzirom na to da naučnici nisu istražili da li smrznute kupine imaju iste osobine kao sveže sada je pravo vreme da iskoristite sve blagodeti „crne jagode”.

Mladi listovi kupine

Kupinov list su kao lek cenili još stari Grci i Rimljani. Oporog je ukusa (bogat je taninima) tako da površinski skuplja tkivo, koristi se za lečenje zapaljenj a kože i sluzokože i snižavanje povišenog krvnog pritiska. Osim toga upotrebljava se i u slučaju paradontoze, hroničnog proliva i hemoroida. Mladi izdanci i listovi kupine, pomešani s mladim izdancima koprive, zove, jagorčevine i šumske jagode čišćenje krvi, a čaj pripremljen od listova kupine s medom i propolisom otvara apetit i leci želudac.

Kupinovo vino protiv anemije

Kupinovo vino obiluje vitaminima i drugim mineralima i ima veliku hranjivu vrijednost. Odavno je cenjen lek protiv anemije tako da bi mesec dana trebalo da se pije decilitar kupinovog vina dnevno, pola sata pre jela. Osim gvozda, ovo vino ne poznati prolećni čaj za čišćenje obiluje i vitaminima, C i B, folnom kiselinom,pektinom, pa poboljšava cirkulaciju, pospešuje rad creva, reguliše krvni pritisak, jača apetit i imunitet.

Marmelada od kupina

– kilogram kupina
– decilitar vode
– kilogram šećera
– kesica želatina
– 2-3 kašike šećera
– 3 pomorandže
– 200 g čokolade za kuvanje

Marmelada od kupina priprema

Kupine operite, dobro ocedite, prelijte decilitrom vode i kuvajte na tihoj vatri desetak minuta. Prokuvane i malo ohlađene kupine propasirajte i vratite da se kuvaju. Dodajte narendanu koru i isceden sok pomorandži i, neprekidno mešajući, postepeno sipajte kilogram šećera. Pre nego provri dodajte želatin pomešan sa 2-3 kašike šećera.
Kad počne da vri kašikom skidajte penu, kad pena nestane dodajte izlomljenu čokoladu i dobro promešajte. Oprane i osušene tegle zagrejte u rerni i u vruće sipajte vrelu marmeladu. Poklopce umočite u alkohol i odmah zatvoriti napunjene tegle.

Brzi kolač od kupina

– 300 g suvog keksa
– 1/2 kg kupina
– pola decilitra + 4 kašike vode
– 100 g čokolade za kuvanje
– 150 g margarina
– šolja šećera
– puding od vanile
– decilitar mleka
– kesica šlaga
Kupine malo prokuvajte u vodi, dodajte čokoladu, margarin i šećer i neprekidno mešajući kuvajte još dva-tri minuta na tihoj vatri. Dodajte puding razmućen s četiri kašike vode. Kada se fil zgusne sklonite sa ringle, ohladite i premažite keks poredan po dnu pleha. Kolač ukrasite šlagom umućenim s mlekom.

Kupinovo vino recept

– 5 kg kupina
– 1,5 kg šećera

Očišćene kupine stavite u veću i dublju posudu, dobro izgnječite rukama, dodajte šećer, promešajte, prekrijte gazom i ostavite na hladno i tamno mesto. Zbog vrenja koje sledi preporuka je da smesa zauzme do tri četvrtine posude. Posle 7-10 dana šupljom kašikom odstranite kom sa površine, procedite kroz gazu i vratite u posudu, a sedam dana kasnije pažljivo procedite kroz gustu gazu, sipajte u staklene flaše i povežite gazom (ne stavljajte čep jer bi zbog hemijskih procesa koji se odvijaju boca pukla). Vino čuvajte, na hladnom mestu, posle mesec dana možete flaše da zatvorite čepovima i uzimajte po potrebi.

Liker od kupina

– kilogram kupina
– kilogram šećera
– litar lozovače
Kupine operite, osušite na krpi ili kuhinjskom papiru i u veću staklenu teglu naizmenično redajte kupine i šećer. Posudu zatvorite i stavite na sunčano mesto dok se šećer ne otopi. U međuvremenu smesu više puta promućkajte. Posle mesec dana dospite lozovaču, ponovo zatvorite i povremeno promućkajte. Posle dva meseca liker procedite kroz gazu, sipajte u flaše i čuvajte na tamnom i hladnom mestu.