Kupus kao lek, kalorije | Sok od kupusa

Gotovo na svim meridijanima, osim krajnjeg severa i pustinja, gaji se kupus (Brassica oleracea var. capi tata), povrće iz porodice krstašica koja vodi poreklo sa prostora Mediterana. Osim u ishrani odavno se koristi i kao lekovita biljka tako da su čak i u starom Rimu verovali da kupus snaži telo i jača otpornost organizma.
Ima mnogo vrsta kupusa, ali su kod nas najpoznatiji beli i crveni. Beli sadrži više vitamina C a crveni ima više fitonutrijenata medu kojima i antocijan, antioksidans koji štiti sive moždane ćelije i smanjuje rizik da se oboli od Alchajmerove bolesti.

KUPUS KALORIJE I VITAMINI

Kada je o hranljivim vrednostima ovog povrća reč, važno je da se istakne da ima malu kalorijsku vrednost, pa se stoga i koristi u dijetama, bogat je mineralima, između ostalog sadrži više kalicijuma nego drugo povrće i obiluje vitaminima, pre svih vitaminom C (42 mg u 100 g) što ga svrstava u rang sa limunom ili mandarinom. Osim toga, obiluje i vitaminima E, B1, B5 i B6, PP i provitami-nom A, kao i brojnim jedinjenjima koji su moćni antioksidansi i štite od raka dojke, debelog creva i prostate, ali i snižavaju nivo lošeg holesterola. Kupus sadrži i vitamin K koji jača kosti, pokazalo se daje delotvoran u lečenju Alchajmerove bolesti, kao i minerale, među kojima su kalijum, gvožđe, magnezijum, sumpor i bakar. Male količine natrijuma u kupusu, kao i povoljan odnos kalcijuma i fosfora osiguravaju maksimalno iskorištavanje kalcijuma što je izuzetno važno za decu u razvoju i starije, a posebno žene u postmenopauzi.

kupus sok kalorije

KUPUS KAO LEK

S obzirom na to da obiluje antioksidansima štiti ćelije od malignih promena, čuva nerve i snižava rizik od Parkinsonove bolesti, obiljem provitamiria A ili beta karotina snižava rizik da se oboli od katarakte. Smanjuje zapaljenjske procese te se preporučuje pacijentima koji boluju od astme i artritisa. Budući očevi treba da ga jedu jer smanjuje oštećenja spermatozoida i povećava plodnost.

Sve ovo se odnosi na svež kupus jer se istraživanjima potvrdilo da se rendanjem 100 g kupusa izgubi 6-9 mg vitamina C a dužim kuvanjem čak 37 mg. U slučaju daje neophodno da se, ipak, termički obradi trebalo bi da se kuva na pari ili kratko, u što manje vode (bolje je da se stavi u vrelu nego hladnu vodu i da mu se doda kim). Dugim kuvanjem, a posebno prženjem ili dinstanjem na masti kupus gubi brojne hranljive i lekovite vrednosti a ostaju samo celulozna vlakna koja izazivaju nadimanje, čak i grčeve u crevima.

Istraživanja su pokazala da svež kupus smanjuje rizik da se oboli od raka želuca, debelog creva ali i pluća zahvaljujući supstanci indolu dovoljno je trećina šolje sirovog ili dve kašike kuvanog kupusa dnevno. Osim toga pokazalo se i da žene koje češće imaju svež kupus na trpezi smanjuju rizik od fibrocističnih promena u dojkama jer ovo povrće ubrzava metabolizam, pospešuje izbacivanje hormona estrogena iz organizma koji utiče na povećanje čvorića u dojkama.

Onima koji boluju od povišeng krvnog pritiska preporučuje se da jedu neslan kupus ili salatu od ovog povrća, jer kupus sadrži više kalijuma od natrijuma tako da utiče na sniženje krvnog pritiska.
Listovi svežeg kupusa mogu da se koriste spolja, kao oblog, u slučaju bronhitisa, zagnojenih rana, čireva, lišajeva, ekcema, pa čak i modrica pri čemu se listovi menja-ju čim izgube svežinu.

VARENJE

Kuvan kupus trebalo bi da izbegavaju oni koji imaju problem sa varenjem jer se vari četiri sata, za razliku od svežeg i kiselog, za koje je dovoljno dva. Osim toga može da prouzrokuje grčeve i nadimanje u stomaku, da pogorša stanje onih koji imaju proliv, a ponekada i da izazove bol u želucu onima koji nemaju problem sa organima za varenje. Pogoršava sta nje kod obolelih od Kronove bolesti. Kupus sadrži i supstance koje mogu da utiču na funkci” ju štitaste žlezde, pa ne bi trebalo da ga koriste oni koji imaju problem sa ovom žlezdom.

SOK OD KUPUSA

Pola kilograma listova svežeg kupusa naribajte ili sameljite u mikseru, malo posolite, sačekajte dok ne pusti sok, procedite kroz gazu i dodajte sok jednog limuna.
SAVET PLUS: U slučaju čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu trebalo bi da se pije tri šolje sveže napravljenog soka dnevno, ako deca dobiju gliste tri dana zaredom na prazan stomak trebalo bi da popiju po šoljicu ovog soka, a sok kupusa, pomešan sa sokom šargarepe i repe, koristi se za brže zarastanje kostiju i u slučaju osteoporoze. Mlak sok sa medom pomaže u slučaju bronhitisa, kašlja i promuklosti.

Kao lek preporučuje se sok svežeg kupusa u slučaju čira na želucu i dvanaestopalač-nom crevu jer se pokazalo se tegobe tri puta brže smanjuju u odnosu na klasično lečenje. Razlog – sastojci kupusa podstiču stvaranje sluzave barijere koja štiti sluzokožu od agresivnog delovanja kiseline. Sok kupusa deluje i kao antibiotik s obzirom na to da uništava neke bakterije, uključujući i Helicobacter pvlori, koja se povezuje sa nastankom čira. Sok se preporučuje i za ispiranje usta u slučaju parodontopatije, gingivitisa i drugih upalnih procesa u ustima.

Salata

– glavica kupusa
– 3 kisele jabuke
– 2 manje glavice crnog luka
– šaka seckanih oraha
– sirce, ulje
– so i biber.
Kupus isecite na tanke rezance, malo posolite i izgnječite rukom. Jabuke ogulite, isecite na tanje kriške, a crni luk na tanje kolutove. Pomešajte oceđen kupus, jabuke, crni luk i orahe, sipajte ulje, sirce, posolite, i pobiberite i dobro promešajte.