Kurkuma lekoviti začin

Glavni sastojak kurkume, kurkumin, štiti ćelije debelog creva od delovanja slobodnih radikala i pomaže organizmu da spreči širenje ili uništi kancerogene ćelije.

Kurkuma, a zovu je i indijski šafran, vekovima se koristi kao začin i lek. Začin se pravi od korena biljke kurkume (Curcuma longa), koji ima čvrstu kožu smeđe boje i narandžasto “meso”. Biljka kurkuma, inače, vodi poreklo iz Indonezije i južnih delova Indije, gde se gaji duže od 5000 godina, i ima važnu ulogu u tradicionalnoj kineskoj i indijskoj medicini.

KURKUMA SASTAV I LEKOVITO DEJSTVO

Kurkuma obiluje gvoždem i manganom, a sadrži i vitamin B6, biljna vlakna i kalijum.

U tradicionalnoj kineskoj i indijskoj medicini koristi se kao sredstvo protiv upala, gasova, žutice, menstrualnih tegoba, krvarenja, zubobolje, bolova u grudima i kolika.

Istraživanja su potvrdila da je kurkumin (glavni sastojak kurkume) efikasan lek protiv Kronove bolesti iU ulceroznog kolitisa.

Klinička istraživanja su, takođe’, pokazala da je kurkumin moćan antioksidans efikasan kod reumatoidnog artritisa jer oslobađa jutarnje ukočenosti i otečenosti zglobova.

Kurkuma

Kurkumin blagotvorno deluje i na stanje cistične fibroze (bolesti koja pogađa pluća) ah se pacijentima preporučuje da im terapiju odrede lekari.

Glavni sastojak kurkume pomaže jetri da očisti organizam od toksina i štiti kardiovaskularni sistem jer sprečava oksidaciju hole-sterola i smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara. Kurkumin, takođe, snižava nivoa lošeg holeste-rola. Sve je više dokaza da kurkuma štiti od neurodegenerativnih bolesti kao što je Alchajmerova, a preliminarna istraživanja na miševima,takođe, pokazuju da kurkumin može da uspori razvoj multiple skleroze.

Kao moćan antioksidans kurkumin štiti ćelije debelog creva od slobodnih radikala, pomaže organizmu da uništi kancerogene ćelije ih spreči da se dalje šire. A kako neka istraživanja pokazuju, često korišćenje kurkume smanjuje rizik od oboljevanja od raka dojke, pluća, debelog creva i prostate.

Kurkumin iz kurkume i kvercitin iz crnog luka smanjuju veličinu i broj prekancerogenih oštećenja u crevima, pokazalo je istraživanje iz 2006. godine.

SAVETI PLUS

Kurkumu u prahu čuvajte u dobro zatvorenoj tegli, na hladnom, tamnom i suvom mestu. Ukoliko začin padne na tkaninu, mrlju odmah operite vodom i sapunom. A, da vam ruke ne požute nosite kuhinjske rukavice.

Dodajte kurukumu u salatu sa jajima i dobićete intenzivniju boju. Ovaj začin se odlično slaže sa pečenim jabukama, na pari kuvanim karfiolom i/ili boranijom i crnim lukom. Pomešajte kurkumu i crni luk u prahu sa majonezom, posolite, pobiberite i koristite kao preliv za kuvani karfiol, celer, paprike i brokoli.

RECEPT

Pileći kari

– 1 pile (oko 1,5 kg)
– 1 glavica crnog luka
– 3 čena belog luka
– 30 g svežeg đumbira
– 1 kašičica limunove kore
– 1 kašičica kurkume
– 5 suvih ljutih papričica
– 4 kašike ulja
– 2 paradajza
– 2 krompira
– 150 g bundeve
– 1 kašičica soja sosa
– 2 kašičice seckanog korijandera ili peršuna
– 1/4 kašičice mlevenog kardamoma
– so
Isecite pile na komade. Crni i beli luk, papričice i dumbir sitno iseckajte, posolite, pa propržite sa 2 kašike ulja, limunovom korom, kurkumom i kardamomom. Ostatak ulja zagrejte, dodajte prodinstani luk sa papričicama, propržite i sipajte 2,5 dl vode i soja sos. Dodajte piletinu i ku-vajte 20 minuta. Krompir i oljušteni paradajz sitno iseckajte, bundevu isecite na štapiće, i dodajte mesu. Po potrebi dodajte malo vode i kuvajte na “tihoj” vatri oko pola sata. Pospite kori-janderom ili peršunom.