Kurkuma, žuti koren ili indijski šafran je vrsta iz porodice đumbirovki (Zingiberaceae) od čijeg se korena dobija istoimeni začin aromatičnog ljuto-žarećeg, blago gorkog i smolastog ukusa. Sušena kurkuma razvija aromu pomorandže i đumbira, pa je ljutog, gorkog i mo-šusnog ukusa. Neizostavan je začin u indijskim jelima od mahunarki, krom-pira i povrća, kao i od ribe, jagnjetine i živine. Uz prijatnu aromu, jelima daje lepu zlatnožutu boju, a u prošlosti je korišćena kao začin, boja za tkanine i lekovito sredstvo. U upotrebi je više od 5000 godina.
Lekovitost kurkume
Kurkuma je izuzetno lekovita začinska biljka. Aktivni sastojak – kurkumin čak i u vrlo malim koncentracijama ima lekovito dejstvo. Pre svega je poznat po vrlo moćnim antioksidativnim, protivupalnim i antibak-terijskim svojstvima. Antioksidansi sprečavaju štetno delovanje radikala na zdrave ćelije u organizmu, što može dovesti do pojave vrlo ozbiljnih bolesti. Zahvaljujući tom svojstvu, sprečava oksidaciju holesterola, čime se štite krvni sudovi od oštećenja i nakupljanja plaka koji može dovesti do moždanog ili srčanog udara. Protivupalno delovanje kurkumina jednako je nekim protivupalnim lekovima, a bez ikakvog otrovnog dejstva. Novija istraživanja utvrdila su mogućnost lekovitog delovanja na upalnu bolest creva (Kronova bolest ili ulcerozni kolitis). Kliničke studije pokazale su da kurkumin može da ublaži bolove u zglobovima koji se javljaju kao simptom kod reumatoidnog artritisa. Kurkumin i u ovom slučaju pokazuje efikasno delovanje na smanjenje ukočenosti ujutro, dužu mogućnost hodanja i ublažavanje otoka oko zglobova. Preliminarne studije pokazuju da može da zaustavi napredovanje multiple skleroze.
Prevenira rak pluća, dojke, debelog creva i prostate
Kurkuma je predmet mnogih medicinskih istraživanja. Vrlo značajno otkriće je njeno povoljno dejstvo na sprečavanje pojave raka debelog creva, prostate, pluća i dojke. Reda pojava raka prostate u Indiji pripisuje se ishrani bogatoj kupusnjačama i kurkumi. Obe biljke sadrže fitohemikalije koje zajedničkim delovanjem inhibiraju razvoj ćelija raka. Vrlo jednostavan način da obogatite svoje jelo jeste da pospete malo kurkume po obroku od karfiola, kupusa, kelja…
Smanjuje masnoću u krvi, ublažava artritis
Kurkuma je i prirodni antiseptik, pa se može upotrebiti u oblogama za rane i opekotine. U Kini se koristi protiv depresije, a takođe redukuje negativne nus-pojave lekova za hemoterapiju. Ubrzava zarastanje rana i obnavljanje kože, a neki izvori navode da može da pomogne kod psorijaze i ostalih upalnih procesa na koži. Stručnjaci za alternativnu medicinu savetuju uzimanje kurkume s mlekom za smanjenje rizika od pojave osteoporoze ili ublažavanje simptoma artritisa. Redovnim konzumiranjem kurkume smanjuju se masnoće u krvi i podstiče cirkulacija. Deluje protivupalno na sluzokožu grla, pluća, želuca i creva. Svrab i upale koje prate hemoroide i analne fisure mogu se smanjiti primenom kurkume. Takođe može da pomogne kod kožnih bolesti poput ekcema i akni. Kurkumin svojim antioksidacijskim dejstvom može da uspori ili spreči pogoršanje Parkinsonove bolesti. Kod izbora začina, savetuje se uzimanje čiste kurkume umesto me-šavine za kari, u kojoj se nalazi vrlo mali procenat kurkume.
Bolesti jetre
Laboratorijska istraživanja o povoljnom delovanju kurkumina ne povećava detoksikacijske sposobnosti jetre. Kurkumin ima slične sastojke za zaštitu jetre kao čičak i artičoka – smanjuje nabrekle jetrene kanale, pa može da bude koristan za lečenje hepatitisa, ciroze i žutice.Stimuliše proizvodnju žuči i podstiče njeno izlučivanje kroz žučnu kesu. Time se povećava sposobnost varenja masti. Može se konzumirati kao ekstrakt ili u obliku tonika koji se kombinuju s drugim leko-itim biljem. Korisna je za ljude koji se osećaju umorno posle obroka ili imaju problema s gasovima i nadutošću. Bez obzira na koji način se konzumira, korisna je za organe za varenje i jetru.
Ateroskleroza
Kurkuma može da pomogne u prevenciji začepljenja arterija, i tako samnji opasnost od srčanog ili moždanog udara, na jedan od dva načina: snižavanjem nivoa holesterola i inhibiranjem oksidacije LDL (lošeg) holesterola. Oksidisani LDL na zidovima krvnih sudova doprinosi formiranju plaka. Kurkuma takođe može sprečiti nakupljanje trombocita uz zidove oštećenih krvnih sudova. Trombociti nagomilani na mestu oštećenja izazivaju stvaranje krvnih ugrušaka koji mogu da zapuše arterije.
Kurkuma u kulinarstvu
Koren kurkume retko se može nabaviti svež van zemlje porekla, a glavni proizvođači su Indija, Kina i Indonezija. Kurkuma u prahu, pak, dostupna je tokom cele godine i u tom obliku je jake žutonarandžaste boje. Čuva se u tamnim staklenim bočicama, jer gubi boju i oštrinu izlaganjem direktnom svedu. Kurkuma je jedan od glavnih sastojaka karija. Taj začin ima važnu ulogu u indijskoj kuhinji, budući da se nalazi u gotovo svakom jelu. Ima ga i u ostalim kuhinjama južne Azije, Afrike, Australije i Južne Amerike, a zbog saznanja o brojnim korisnim učincima na zdravlje, sve je prisutniji i u kuhinjama zapadnog sveta. Preterana upotreba kurkume u jelu rezultiraće neznatno gorkim ukusom. Sušena kurkuma razvija aromu pomorandže i đumbira, pa je ljutog, gorkog i mošusnog ukusa. Koristi se za začinjavanje i bojenje salatnih preliva, za umake s majonezom, povrća i bela mesa, s kiselom pavlakom i mladim lukom uz povrće, na žaru, s jogurtom i vlascem uz sveže krastavce i paradajz. Za čorbe, umake i pirinač dovoljno je dodati prstohvat praha kurkume prilikom kuvanja. Istu količinu dodajte i u testo za palačinke, pa ih pečene filujte povrćem ili mesom. U Japanu je popularan čaj od kurkume. Kao začin je prisutna u jelima iz Afrike, naročito Maroka, gde se koristi u pripremi tradicionalnog tažina.
Efikasna kao lekovi!
Kurkuma je danas jedna od najbolje istraženih biljaka. Njena lekovita svojstva i komponente (prvenstveno kurkumin) bili su predmet više od 5.600 recenzisanih i objavljenih biomedicinskih studija. Petogodišnji projekat istraživanja kurkume otkrio je više od 600 potencijalnih preventivnih i terapeutskih svojstava, kao i 175 različitih blagotvornih fizioloških učinaka ove biljke. S obzirom na brojnost istraživanja o ovom značajnom začinu, nije ni čudo što je u nekim zaključcima konstatovano da dejstvo kurkume može da se uporedi s dejstvom različitih konvencionalnih lekova. Evo nekih.
Povezano>>> Kurkuma začin i lek za prehladu, zube, mršavljenje, rak – čaj – u trudnoći
ATORVASTATIN (lekza holesterol)
Istraživanje iz 2008, objavljeno u časopisu “Drugs in R&D”, potvrdilo je da kurkuma deluje povoljno na endotelne disfunkcije, osnovnu patologiju krvnih sudova koja dovodi do ateroskleroze, i da smanjuje upale i oksidativni stres kod dijabetesa tipa 2.
K0RTIK0STER0IDI
(steroidni lekovi)
Istraživanje iz 1999, objavljeno u časopisu “Fitoterapijska istraživanja”, pokazalo je da kurkumin pozitivno deluje na upalne bolesti oka, ponašajući se kao kortikosteroid. Istraživanje objavljeno 2008. u “Critical Care medicine” otkrilo je kurkumin kao alternativnu terapiju za prevenciju transplantacije pluća.
Menstrualni problemi
Za žene koje pate od menstrualnih grčeva, ekstrakt kurkume dva puta dnevno tokom dve nedelje pre menstruacije može pomoći jer smanjuje grčeve i tako otklanja bolove.
Bakterijske infekcije rana
Kurkuma je korisna kao spoljni antibiotik u prevenciji bakterijske infekcije rana.
ANTIDEPRESIVI
Istraživanje objavljeno 2011. u časopisu “Acta Poloniae Farmaceutica” otkrilo je da kurkuma doprinosi smanjenju depresivnih ponašanja, kao i prozac, fluoxetin i imipramin.
ASPIRIN (razređivač krvi)
In vitro i ex vivo studija, objavljena u časopisu “Arzneimittelfors-chung”, utvrdila je da kurkumin ima antitrombocitne i prostaciklin modulirajuće efekte u odnosu na aspirin, što znači da može pomoći bolesnicima sklonim vaskularnim trombozama koji uzimaju terapiju protiv artritisa.
PROTIVUPALNI LEKOVI
Istraživanje iz 2004, objavljeno u časopisu “Oncogene”, otkrilio je da je kurkumin efikasan alternativni lek, poput aspirina, ibuprofena, fenilbutazona, diklofenaka i deksametazona, u borbi protiv upala i da tako deluje i na tumorske ćelije.
LEK ZA DIJABETES (Metformin)
Studija objavljena2009. u časopisu “Biohemijska i biofizikalna istraživanja” utvrdila je da bi kurkumin mogao da bude koristan u lečenju dijabetesa, utvrdivši da on aktivira AMPK (aktivirana protein-kinaza), što povećava apsorpciju glukoze. Zanimljivo je daje otkriveno daje kurkumin 500 do 100 hiljada puta (u obliku poznatom kao THC ili tetrahv-drocurcuminoids) jači od leka metformina u aktiviranju AMPK.
ZLATNO MLEKO
SASTOJCI:
– 1 šolja mleka po izboru (ovseno, badenjovo, pirinčano)
– na vrh noža cimete
– pola kašičice kurkume
– na vrh noža mlevenog crnog bibera
– 1 kašičica meda
– pola kašike kokosovog ulja ili kokosovog maslaca
PRIPREMA: Mleko lagano zagrejte i umešajte sastojke.