Lajmska bolest simptomi i lečenje

Lajmska bolest je bakterijska sistemska zaraza koja napada ceo organizam, a posebno kožu, nervni sistem, zglobove i srce. Prenosi je krpelj inficiran bakterijom.
lajmska bolest
Lajmska bolest simptomi
Simptomi lajmske bolesti su: umor, glavobolja, bol u vratu, povišena temperatura, bol u mišićima i zglobovima, oticanje zglobova, ponekad crveni osip i ovalno crvenilo koje se prstenasto širi (erythema migrans), koji može da se javi od prva tri dana do nekoliko nedelja nakon ujeda. To je siguran znak početne faze bolesti (I stadijum lajmske bolesti). U ovom periodu se mogu javiti i uvećanje limfnih žlezda, povišena telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima. Ako se u ovoj fazi ne pristupi lečenju, posle 6 do 8 nedelja i više meseci može doći do zapaljenja moždanih opni ili nerava, zglobova, srčanog mišića i drugih organa (II stadijum lajmske bolesti). Propušteno ili neadekvatno lečenje bolesti u II stadijumu, posle deset meseci ili više godina, može da dovede do trajnog oštećenja zdravlja, invalidnosti i smanjenja radne sposobnosti (III stadijum lajmske bolesti).

Lečenje lajmske bolesti
Lajmska bolest se obično efikasno leci antibioticima. Pri proceni da li započeti terapiju antibioticima ili ne, naročita pažnja usmerena je na decu predškolskog uzrasta, dužinu boravka krpelja na koži, razvojni stadijum krpelja, ubod nastao na području za koje se zna da ima zaraženih krpelja, moguć izostanak prstenastog crvenila itd. Ali, ako se ne leci, lajmska bolest može da izazove zdravstvene komplikacije, uključujući i one sa srcem, nervnim sistemom, zglobovima, a ove se komplikacije mogu javiti nedeljama, mesecima, pa čak i godinama nakon ujeda krpelja.
Prema podacima naših i stranih istraživača, rizik od obolevanja od lajmske bolesti posle uboda krpelja je mali, čak i na području koje je endemsko za ovu infekciju, i iznosi 0,6 -3%.
Sva obaveštenja o ujedu krpelja, možete dobiti u referentnoj ustanovi: Savetovalištu za lajmsku bolest Gradskog zavoda za javno zdravlje, Beograd.

Posle ujeda se nikad ne zna da li je krpelj zaražen. Zato je najbolje što pre se obratiti svome lekaru koji će vas uputiti na pregled krvi u Beogradu, Institut Batut, koji nažalost jedini ima opremu za ispitivanje krvi i zaraznih bolesti, kao i reagens, da bi se moglo pomoći pacijentu.

Lajmska bolest otkrivena je 1975. godine u gradu Lajmu, u Konektikatu, SAD, a u našoj zemlji otkrivena je aprila 1987. godine na području Beograda. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, posle 1987. godine, u prospektivnim istraživanjima na području Beograda, do 2002. godine je otkrivena 3.551 osoba obolela od lajmske bolesti sa serološkom potvrdom dijagnoze u 41,5% (1.473) slučajeva. Među njima, 71,1% (2.524) je imalo ubod krpelja na zelenim površinama Beograda. Morbiditet se kretao od 2,5 (1987.), kada je bio najniži, do 26,9 na 100.000 stanovnika. U šesnaestogodišnjem periodu, svake treće godine beleži se povećanje broja obolelih od lajmske bolesti, što dokazuje cikličnost ove zoonoze.
Inače, prema dostupnim podacima, na području Beograda je od lajmske bolesti zaraženo 30-35% krpelja.
Veoma je važno lekaru dati osnovne epidemioološke podatke o ubodu krpelja (na primer, o mestu gde je osoba boravila u prirodi, jer postoji mogućnost da se radi o endemskom području).