Povišena telesna temperatura može biti znak različitih bolesti, a najčešće virusnih ili bakterijskih infekcija. Skok telesne temperature znak je da se organizam bori protiv neprijatelja, te je ne treba obarati sve dok ne pređe dozvoljenu granicu.
Ako snižavamo temperaturu onda kad to nije potrebno, rizikujemo da prolongiramo bolest, ili pak da zamaskiramo simptome oboljenja, iako smo najčešće u strahu kad se temperatura javi kod naših mališana, čak ni tada nije neophodno žuriti sa “skidanjem” temperature.
Ipak, postoje određene situacije kad lekari preporučuju obaranje i blago povišene, takozvane subfebrilne temperature, najčešće kod dece koja su ranije imala febrilne konvulzije, kod trudnica, kao i kod osoba s poremećajem funkcije srca, mozga i pluća.
Kako deluju lekovi za snižavanje temperature – antipiretici
Smatra se da pirogene supstance stimulišu sintezu prostaglandina, koji se vezuju za odgovarajuća receptorska mesta u hipotalamičkom centru za termoregulaciju, usled čega telesna temperatura raste. Salicilati iz antipiretika onemogućavaju biosintezu prostaglandina, na taj način antagonizuju dejstvo pirogena i prouzrokuju snižavanje povišene telesne temperature. U toku ovoga dolazi do širenja perifernih krvnih sudova i pojačanog znojenja, čime se pojačava odavanje toplote iz organizma.Lekovi za snižavanje temperature takođe imaju analgetsko dejstvo, odnosno koriste se za smanjenje bola. Ne mogu da suzbiju jake bolove, ali dobro deluju u slučaju zubobolje, glavobolje, bolova u zglobovima i mišićima.
Paracetamol i aspirin za skidanje temperature
Najpoznatiji i najčešće korišćeni lekovi za snižavanje temperature s analgetskim dejstvom jesu paracetamol i aspirin. Paracetamol se smatra najbezbednijim za upotrebu, ali to ne znači da ga treba neumereno koristiti. Ne smemo zaboraviti da ne postoji lek koji nema neželjena dejstva. Ovaj lek izdaje se bez recepta, ali i pored toga, ne može se koristiti nedeljama, na primer zbog bolova, a da se pacijent prethodno nije obratio lekaru.
Istraživanja su pokazala da dugotrajna upotreba paracetamola povećava rizik od obolevanja jetre, mozga, bubrega… i može dovesti do problema s disanjem.
Danas se u slučaju povišene temeperature kod dece preporučuje upotreba paracetamola, ali samo ukoliko je temperatura viša od 38,5 °C i ako prirodne metode za njeno obaranje ne pomažu. Pritom se striktno treba držati uputstva o doziranju leka.
Aspirin se nekad koristio kao prvi izbor za skidanje temperature i kod dece, ali se danas zna da može izazvati ozbiljne komplikacije, te ga pedijatri nikako ne preporučuju. Acetilsalicilna kiselina (aspirin) kod dece koja imaju neku virusnu infekciju može dovesti do Rejovog sindroma (pojava masne jetre i oštećenje mozga), a takođe može maskirati bol.
Odrasli koji dugo koriste aspirin protiv bolova često dobijaju čir na želucu i unutrašnje krvarenje, a dokazano je da neumerena upotreba ovog leka može uzrokovati i moždani udar. Aspirin može da izazove i zujanje u ušima, a nikako ne sme da se kombinuje s nekim lekovima, poput pojedinih antidepresiva.
Preporučene doze paracetamola za decu i odrasle
Odrasli i deca starija od 12 godina:
1-2 tablete od 500 mg na svakih 4-6 sati, maksimalno osam tableta na dan
DECA
Ne primenjivati kod odojčadi mlađe od dva meseca
Odojčad 2-3 meseca starosti: jedna kašičica od 2,5 ml (sirup 120 mg/5 ml), po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno dve doze na dan
Odojčad 3-6 meseci starosti: jedna kašičica od 2,5 ml (sirup 120 mg/5 ml), po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno četiri doze na dan
Dete 6-24 meseca starosti: jedna kašičica od 5 ml (sirup 120 mg/5 ml), po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno četiri doze na dan
Dete 2-4 godine starosti: jedna kašičica od 5 ml i jedna kašičica od 2,5 ml (sirup 120 mg/5 ml), po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno četiri doze na dan
Dete 4-8 godina starosti: dve kašičice od 5 ml (sirup 120 mg/5 ml), po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno četiri doze na dan
Dete 8-10 godina starosti: tri kašičice od 5 ml (sirup 120 mg/5 ml), po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno četiri doze na dan
Dete 10-12 godina starosti: četiri kašičice od 5 ml (sirup 120mg/5 ml) ili jedna tableta od 500 mg, po potrebi ponoviti nakon 4-6 sati, maksimalno četiri doze na dan
Oprezno s lekovima za snižavanje temperature
Ukoliko je potrebno oboriti temperaturu, najbezazlenije i najefektnije jeste koristiti kombinaciju antipiretika i hladnih obloga, odnosno tuširanja mlakom vodom. Deci se, zbog najmanje nuspojava, uglavnom daje paracetamol. On uzrokuje retke komplikacije, ali u toksičnim dozama izaziva oštećenje jetre. To se, međutim, češće dešava kod odraslih nego kod dece, budući da mališani imaju više glutationa, za koji se veruje da štiti od hepatotoksičnosti paracetamola. Ipak, paracetamol je i dalje najčešći uzrok trovanja odojčadi i male dece u SAD – usled predoziranja. Od nesteroidnih antireumatika, u poslednje vreme najčešće se primenjuje ibuprofen, i to u dečjoj populaciji u obliku sirupa i čepića (supozitorija).
Koji je lek za skidanje temperature najbezbedniji
Od svih raspoloživih antipiretika najbezbednijim za upotrebu smatra se paracetamol. On se nalazi u kategoriji B za upotrebu tokom trudnoće (FDA klasifikacija) i preporučuje se za vreme drugog stanja ukoliko je neophodna primena antipiretika.
SMEMO LI UZIMATI ANTIPIRETIKE BEZ RECEPTA?
Antipiretici se nalaze u grupi takozvanih OTC (Over The Counter) lekova, to jest lekova koji se mogu dobiti bez recepta. Oni obično obuhvataju proizvode za prevenciju i ublažavanje lakših zdravstvenih tegoba. Stoga je upotreba na svoju ruku dozvoljena. Međutim, ni u kom slučaju ne treba ih posmatrati kao apsolutno bezopasne. Oni imaju svoja neželjena dejstva i ne treba ih upotrebljavati neumereno. Preporuka proizvođača je da se, ukoliko se tegobe ne povlače u slučaju terapije koja traje dva do tri dana, obratite lekaru.
MOGU LI SE KOMBINOVATI IBUPROFEN I PARACETAMOL?
Iako je ideja o kombinovanoj odnosno naizmeničnoj primeni ibuprofena i paracetamola u pedijatrijskoj populaciji odavno poznata, još nema dovoljno čvrstih i jasnih dokaza koji bi govorili o prednostima ovakve primene u poređenju s pojedinačnom primenom pomenutih lekova za skidanje temperature. Stoga je preporuka da se primenjuje monoterapija (jedan antipiretik) u adekvatnoj terapijskoj dozi, koja je bezbedna i prilagođena uzrastu. Ukoliko paracetamol ili ibuprofen nisu efikasni i ukoliko nefarmakološke mere ne dovedu do snižavanja telesne temperature, može se preporučiti naizmenična upotreba ovih lekova. Uputstva koja se daju pacijentu odnosno roditelju treba da budu jasna i precizna, najbolje u pisanoj formi, kako bi se obezbedila ispravna upotreba i smanjila mogućnost pojave neželjenih dejstava.
Korisna temperatura
Povišena telesna temperatura naš je prijatelj sve dok se kreće u granicama koje su bezbedne. Kad temperatura padne ispod 35 °C ili prekorači 41. podelak, može doći do oštećenja ćelija. Temperatura do 39 °C kod odraslih i do 38,5 °C kod dece smatra se benignom i treba da se snižava samo fizičkim postupcima (tuširanje mlakom vodom, hladni oblozi…). Vrlo je važno istaći i da povišena telesna temperatura nije obavezan znak daje potrebno uvođenje antibiotika, jer je često u pozadini samo virusna infekcija, te se uzimanje antibiotika na svoju ruku nikako ne savetuje. Istraživanja su čak pokazala da će deca duže bolovati ako im je prilikom skoka temperature uključen antibiotik (ukoliko nije dokazano prisustvo bakterijske infekcije). Malo je poznato da povišena telesna temperatura izaziva antibiotički efekat, jer veliki broj bakterija teže raste na visokoj temperaturi. Iz ovih razloga lekari savetuju da osobe koje dobro podnose povišenu temperaturu ne moraju žuriti s njenim obaranjem, jer upravo ona pomaže da specifični imunitet sazri i pre stupi u akciju. Ukoliko temperatura raste i prelazi dozvoljenu gornju granicu, ne treba odmah posezati za lekovima, naročito ne bez konsultacije s lekarom. Najpre se treba raskomotiti, istuširati se mlakom vodom (nikako hladnom) i popiti dosta tečnosti. Llekove za snižavanje temperature nemojte uzimati samoinicijativno i obavezno se držite preporučene doze, jer u suprotnom mogu imati neželjeni efekat i zamaskirati kliničku sliku. Kad je povišena temperatura u pitanju, najvažnije je otkriti uzrok njenog rasta i uključiti adekvatnu terapiju za osnovnu bolest.