Lekovita raž

Zima je pravo vreme da se razmišlja o kvalitetu ishrane, jer može biti prilično kasno kada s proleća već nastupi osećaj slabosti zbog istrošenih rezervi u organizmu.

Jedna od najčešćih nutritivnih šupljina javlja se kao manjak gvožđa, koji uzrokuje neprijatni zamor i ostavlja prostor drugim bolestima koje napadaju oslabljeni organizam.
Raž je pravi rudnik gvožđa, pa se zdušno preporučuje u “mršavoj” zimskoj ishrani. Tu je i mnoštvo kalijuma, uz minimalne količine skroba.Zahvaljujući biljnim vlaknima, reguliše rad creva i održava njihovu mikrofloru, normalizuje nivo holesterola i šećera. Od minerala sadrži mangan,selen,fosfor, magnezijum i cink. Od ražanog
brašna pravi se hleb specifičnog i vrlo prijatnog mirisa i ukusa, ali i peciva kolači Ražani hleb nema sposobnost da narasta, pa je nešto zbijeniji i tvrđi. Zato se često koristi mešavina 70 % pšeničnog i 30 % ražanog brašna, koja dugo zadržava svežinu. Ovoj vrsti hleba mogu se dodati razne vrste povrća, začina i semenki, koji unapređuju ukus i povećavaju njegovu hrani ivost.

RECEPTI RECEPTI RECEPTI RECEPTI RECEPTI

Klice

– anemičnim, slabašnim, rekonvalescentima i deci preporučuje se uzimanje klica proklijale raži koje se dodaju jelima od povrća, ili se jedu sveže sa mlekom.

Kuvano zrno

– na određenu količinu zrna dodaje se 4 x više vode i malo soli, pa se kuva poklopljeno 1 sat na tihoj vatri i jede kao prilog uz jela od povrća i mesa, ili u kombinaciji sa ječmom.

Slani kolačići

– 150 g raži
– 1 kg krompira
– 60 g seckanih oraha
– 150 g kačkavalja
– 2 glavice luka
– 20 g maslaca
– 2 jaja
– 1/2 kašičice muskatnog oraščića
– 1/2 kašičice so:
– prezla i margarin za pečenje
Krompir dobro oprati, malo posoliti i kuvati neoljušten. Raž samleti i kratko propržiti bez masnoće, dok ne dobije boju i zamiriše, pa dodati izrendan sir i seckane orahe. Luk sitno iseckati i propržiti na maslacu da postane staklast. Skuvan krompir oguliti i ispasirati, dodati jaja, orahe, luk, so ražano brašno i muskatni orah, pa začiniti, dobro izmešati i ostaviti da odstoji 1 sat. Oblikovati pljosnate kolačiće, uvaljati u prezlu i peći na vrelom margarinu dok ne porumene.

Toskanska salata

– 4 šake raži
– 2 kašike kiselih artičoka
– 2 kašike iseckanih kiselih paprika
– 2 kašike seckane šargarepe
– 2 kašike sitno isečenog paradajza
– 2 kašike naseckane stabljike celera
– dosta maslinovog ulja
– 2 kašike soli
Staviti oko 2 litra vode da provri, pa dodati so i raž da se kuva dok semenke ne nabubre i otvore se. Ocediti i isprati u hladnoj vodi. Dodati sve ostale sastojke i dobro promešati.

Kvas

– 1 kg slada od raži
– 400 g slada od ječma
– 50 g kvasca
– 2 kašike pšeničnog brašna
– 200 g šećera
– 100 g suvog grožđa
Uveče u posudi sjediniti slad od raži i ječma i uliti klučale vode toliko da se stvori retka masa. Posudu ostaviti da prenoći u toploj rerni, a ujutru smesu izručiti u duboku posudu i dodati 2 l prokuvane i ohlađene vode i ostaviti dok se ne staloži, pa presuti u drugi lonac.
Od tog kvasa uzeti 2 čaše i razmutiti sa kvascem i pšeničnim brašnom. Ovu smesu staviti na toplo mesto, a kada uskisne i naraste, usuti u lonac sa preostalim kvasom. Dodati šećer i suvo grožđe, pa sve dobro izmešati. Lonac pokriti tankom čistom krpom i ostaviti da odstoji jedan dan na toplom. Kada grožđe i kvasac isplivaju na površinu, penu skidati rešetkastom kašikom. Razliti kvas u flaše, dobro zatvoriti i ostaviti na hladno mesto.