U srcu slasnog voća kriju se sićušne semenke, ponekad jače od mnogih bolesti, pa zato zavirite u tajne grožđa, lubenice, trešnje, nara, dinje ili bundeve.
Danas se svi slažu daje voće prava blagodet za zdravlje, ali šta je sa njihovim košticama? Iako mogu i da zasmetaju pri jelu i pokvare gastronomsko uživanje, mogu da budu i prava blagodet za organizam. Prethodno se, svakako, treba naoružati znanjem, jer nije svejedno koje semenke jedemo. Treba znati koja je koštica za koju boljku dobra. Evo malog priručnika koji će pomoći da pravilno odaberete “grickakcu” za vas.
KOŠTICE LUBENICA
Koštice lubenice-(kao i limuna i kivija) poznate su kao prirodni laksativ, ali su hvaljene i kao antioksidant. Sadrže rastvorljiva vlakna, polinezasićene masne kiseline, mineralne soli i vitamine.
Trešnja
Koštica trešnje je stari narodni lek protiv morske bolesti. Od ovog semenja pravi se i ulje, veoma korisno u otklanjanju reumatskih bolova, bradavica i mrlja na koži.
KOŠTICE BRESKVA
I ne pomišljajte da pojedete semenku breskve!
Ne samo da je neprijatnog ukusa, nego sadrži i amigdalin, sastojak koji se u organizmu pretvara u otrovnu cijanovodoničnu kiselinu(karakterističnog mirisa i gorčine). Zato je u velikim dozama veoma otrovan, a u sasvim i malim koristi se u izradi lekova protiv stomačnih bolova, svraba i kašlja.
SEMENKE NARA
Semenke nara prava su poslastica, a deluju i kao diuretik, dok njihovo ulje uništava neke vrste salmonela, izazivače tifusa i paratifusa. Daju izvanredan ukus jelima i neprevazidene su za izradu sirupa i likera.
SEME BUNDEVE
Seme bundeve je 20 x kaloričnije od ploda. Naprosto vrvi od hranljivih sastojaka, a pri ljuštenju treba posebno paziti da se ne skine najvrednija tanka sivozelena pokožica. Koštice bundeve preporučuju se za izbacivanje glista i pantljičare, olakšavaju mokrenje i pomažu kod uvećane prostate, cistitisa ateroskleroze.
KOŠTICE GROŽĐA
Grožđe je pre puno sitnih koštica koje sadrže tzv. dobre masti. Iz njih se dobija veoma kvalitetno ulje,puno polinezasićenin masnih kiselina, koje sprečava lepljenje holesterola u krvnim sudovima. Košticama grožđa pripisuje se antizapaljensko i antialergijsko dejstvo, a njihovo grickanje je dobro za varenje.
PAPAJA
Mada se često bacaju, ove koštice su veoma vredne, jer sadrže antioksidantnu i digestivnu supstancu papain. Od samlevenih semenki papaje prave se lekovi protiv koprivnjače i drugih kožnih osipa, a često se koriste i u kozmetici. Zbog pikantnog ukusa, koriste se i kao zamena za biber.
KOŠTICA KAJSIJE
U vezi sa košticama kajsije mišljenja su podeljenja. Dok se u narodu veruje da su zdrave, a i neka istraživanja pokazuju da su bogat izvor vitamina B17 koji se dovodi u vezu sa lečenjem raka, neki naučnici upozoravaju da zbog sadržaja cijanida ne treba jesti više od 2 na dan.
Zbog istog razloga treba izbegavati koštice šljive, gorkog badema, jabuke i kruške.
Semenke dinje (oljuštene i samlevene) hrane kožu, pa se u kozmetičkoj industriji često koriste za maske za lice, naročito protiv proširenih pora.
RECEPT PLUS
Gliste i pantljičara
-300 g semenki bundeve
– 50 g meda
– ricinusovo ulje
Semenke (sa zelenom kožicom) oprati i brzo osušiti, samleti ili stucati, pa pomešati sa medom, drasli ovu količinu treba da pojedu svako jutro na prazan stomak, a posle sata da popiju pola kašiku ricinusovog ulja i da ništa ne jedu i ne piju nekoliko sati. Mala deca mogu dnevno da pojedu najviše 30 do 50 g , a veća 30-150 grama.