Oduvek su u narodu bila poznata lekovita svojstava kupine, a danas i nauka priznaje njena gotovo fascinantna lekovita svojstva čak i u lečenju najtežih oboljenja…
Kupine su drevno voće, koje su još lekari u staroj Grčkoj prepisivali pacijentima: Diosko-rid je preporučivao za lečenje usne šupljine, creva, želuca, materice, kože i raznih rana, a Plinije za prolive i krvarenja. Kao dobar lek za bolove u grlu, zubobolju, migrenu, groznicu i kašalj, spominje se u srednjem veku. Američki indijanci koristili su kupinu za rešavanje stomačnih problema.
Kupine se nalaze na četvrtom mestu liste voća i povrća bogatog antioksidantima. Prirodni antioksi-danti – fenoli u kupinama imaju ista svojstva kao fenoli u grožđu i crnom vinu. Zanimljivo je da su kupine na drugom mestu po stvarnoj hemijskoj efikasnosti u prevenciji oksidacije ćelija. Kupine su se pokazale najbolje od sveg voća u sprečavanju visokog
(LDL) holesterola.
Bogate su antioksidantima, kao što su pigmenti antocijanina, vitamini C i E, elaginska kiselina, koji štite od hroničnih bolesti, ali i kancera. Elaginska kiselina je sastavni deo polifenola, a nalazi se u 46 različitih vrsta voća i orašastih plodova (jagode, kupine, maline, borovnice, orasi). Ona je moćan antioksidant, ima značajno antikancerogeno dejstvo, može da spreči mutacije DNK, de-luje protiv bakterija i virusa.Važno je napomenuti da se elaginska kiselina kuvanjem ne uništava.
Kupine su prirodni izvor salicilata, aktivne supstance koju sadrži aspirin. Potencijalne koristi još nisu istražene, a ljudima koji su osetljivi na aspirin savetuje se oprez prilikom konzumiranja kupina.
VIŠESTRUKA KORIST
Pušači koji bi hteli da prestanu da puše, mogu da drže u ustima mladi i mekani pupoljak kupine i da ga lagano grickaju. Ukus, istovremeno gorko-sladak, stvara averziju prema duvanu i time smanjuje želju za cigaretama.
Mladi izdanci i listovi kupine, zajedno s mladim izdancima koprive, zove i šumske jagode, čine poznati prolećni čaj koji se koristi za čišćenje krvi.
Pregršt kupina obezbeđuje moćnu kombinaciju hranljivih sastojaka, kao što su vitamin C, folati, kalijum, mangan i magnezijum. Solja kupina sadrži 8 g vlakana, uključujući i pektin koji snižava holesterol. Vlaknima bogato seme, sadrži visok nivo elaginske kiseline, moćnog antioksidansa koji se bori protiv kancera na mnogo različitih načina.
SADRŽAJ I DEJSTVO
Kupine, zbog visoke koncentracije fitoestrogena, zauzimaju vodeće mesto medu voćem koje povoljno utiče na zdravlje žene. Fitoestrogene istraživači ispituju zbog mogućeg delovanja u prevenciji raka dojke i grlića materice. U istraživanju koje su sproveli naučnici, meren je nivo fitoestrogena osam različitih vrsta bobičavog voća, a zaključak je bio da kupine imaju najviši nivo fitoestrogena.
Kupine imaju adstringento dejstvo zbog sadržaja tanina, koji stežu tkiva, zautavljaju manja krvarenja, ublažavaju dijareju i upale organa za varenje.
List kupine lekovito deluje kod želudačnih tegoba, nadutosti, katara želuca, nadražene slu-zokože želuca i creva, čira na želucu i dvanaesopalačnom crevu.
Tradicionalno, kupine su se koristile u tretiranju hemoroida, zbog velike koncentracije tanina.
Zbog sitnih semenki, kupine su dobar izvor rastvorljivih vlakana, poput pektina. Efikasne su u terapiji upale grla, laringitisa, koriste se kao antiseptik u terapiji angine, kao i za ispiranje usta u slučaju upale sluzokože, a spolja se koriste u lečenju rana.
Zbog visokog nivoa vlakana, smanjuju rizik od razvoja dijabetesa i bolesti creva, poput diver-tikuloze. Takođe, dobre su u borbi protiv gojaznosti.
Plodovi kupine deluju blago laksativno u obliku sirupa, a kupinovo vino je dobro sredstvo za jačanje koje se preporučuje malokrvnima. Plodovi kupine smiruju napetost i koriste se protiv nesanice: pa pre spavanja pojedite porciju kupina.
KUPINA KALORIJE, VITAMINI, MINERALI
Lična karta
(1 šolja, oko 144 g)
– 75 kalorija
– 1 g proteina
– 18 g ugljenih hidrata
– 0,6 g masti
– 7,6 g vlakana
– 49 mcg folata
– 0,9 mg mangana
– 28,8 mg magnezijuma
– 233 mg kalijuma
– 0,2 mg bakra
– 30,2 mg vitamina C
– 1,7 mg vitamina E (alfa tokoferol)
– 28,5 mcg vitamina K
RECEPT KOLAČ S KUPINAMA
– 120 g brašna
– 60 g butera
– žumance
– 2,5 kašika vode, malo soli
– 300 g kupina
– 200 g neslanog sremskog sira
– 2 dl slatke pavlake
– 100 g šećera
– 1 kesica vanilin šećera
– 5 listića želatina
– listići sveže nane
Umesite čvršće testo od brašna, razmekšalog butera, žumanceta, vode i malo soli. Ostavite ga pola sata na hladnom mestu, pa ispecite u okruglom kalupu s malo odignutom ivicom. Sir zagrejte na tihoj vatri, dodajte želatin rastopljen u hladnoj vodi, šećer i vanilin šećer. Prehladite i umešajte ulupanu slatku pavlaku. Ohlađeno testo premažite kremom od sira, poredajte kupine i listiće nane i dobro ohladite.