Toliko ljut da tera na plač, ren na prvi pogled ne obećava mnogo, ali krije takva lekovita svojstva da preti da preuzme primat neprikosnovenom belom luku.
Kao koren izuzetne arome i ljutine, ren je nezaobilazan sastojak svake gurmanske kuhinje, ali i veoma lekovita biljka koja preti da preuzme primat neprikosnovenom belom luku. Gotovo neiscrpan je spisak tegoba za koje se koristio još od srednjeg veka: protiv začepljenja krvnih žila, plućnih bolesti, reume, gihta, belančevina u mokraći i mokraćnog kamenaca, skorbuta, za lečenje slabokrvnosti, malaksalosti, ublažavanje bola kod lumbaga, išijasa, problema u želucu i kod migrene. Oštar, ljut ukus rena potiče od specifičnih eteričnih ulja, sumpornih jedinjenja, a miris od glavnog sastojka glikozid sinigrina. Pod dejstvom specifičnog fermenta on se razlaže na gorušičina ulja, od kojih i zavisi lekovitost rena.
Kao lek, najčešće se uzima uz kisela jela, u obliku sirupa, kuvan u belom vinu i vodi, ili kao čaj.
Ren je dragocen i kao stimulator varenja, jer izaziva pojačanu sekreciju želudačnih i crevnih žlezda, kao i žuči i pankreasa. Istraživanja pokazuju da sastojci korena rena sprečavaju razmnožavanje bakterija, a deluju i na obnavljanje korisnih bakterija u crevima. Bogat je vitaminom C, vitaminom A, B1, B2 i B6, sadrži kalijum, kalcijum, fosfor, hlor, natrijum, gvožđe i dosta sumpora i silicijuma.
RECEPTI
Ren protiv astme
– 4 kašike narendanog rena
– 1 šolja jabukovog sirćeta
– med
Narendan ren lagano kuvati u jabukovom sirćetu, kada omekša procediti i dobijenoj količini tečnosti dodati istu količinu meda, kuvati dok se ne zgusne, dodati preostali ren i ostaviti da se kaša ohladi, pa piti ujutru i uveče po 1 kašiku, a ostatak držati u teglici u frižideru.
Ren kod upale sinusa
– na ugrejanu ploču staviti malo narendanog rena, prekriti se preko glave peškirom i udisati isparenja 5-10 minuta pred spavanje
Ren kod plućnih bolesti
– 10 g rena
– 2 dl vode
Narendan koren rena preliti ključalom vodom i ostaviti da odstoji nekoliko minuta, procediti i piti mlako 2-3 x dnevno po 1 šoljicu za kafu.
Ren protiv reume
– izribati 50 g korena rena, navlažiti vodom u koju je dodato malo sirćeta, preliti s 200 ml provrelog mleka, a kada se ono zgruša, procediti surutku i svaki dan piti 1-2 rakijske čašice
Oblozi protiv bolova
– protiv lumbaga, išijasa, bolova u želucu i stomaku, kao i protiv migrene pripremiti vruć oblog od naribanog rena, ili na bolno mesto staviti što tanje kriške svežeg korena
Tinktura od rena za rane
– za lečenje gnojnih rana, bolova i otoka, narendati koren rena i pomešati sa alkoholom i ostaviti na tamnom mestu 2 nedelje, pa tako dobijen ekstrakt stavljati na bolna mesta
Ren sirće protiv akni
– 50 g rena
– 1 l vinskog, ili jabukovog sirćeta
Narendan ren držati 8 dana u sirćetu i koristiti protiv akni, pega od sunca i kožnih osipa.
Lekovito vino
– 50 g korena rena
– 1 l belog vina
Vino od rena veoma je popularno u kineskoj tradicionalnoj medicini i koristi se za lečenje čira na želucu:
– koren rena držati 7 dana u kvalitetnom belom vinu i uzimati po 1 dl 2 x na dan pre jela
Ren za čišćenje organizma
– 3 x dnevno piti 1 solju mleka u koji je natopljen ribani koren rena, a postupak ponavljati 3-4 nedelje
Protiv umora
– 1 kašiku ribanog rena pomešanog s 1 kašikom meda svakog jutra uzimati na prazan stomak tokom 1 meseca
Zelena salata plus
– zelenu salatu začiniti mešavinom jogurta, kisele pavlake, kima i narendanog rena
Napomena
Sa renom, ipak, treba , jer više od 80 g njegovog soka može da izazova povraćanje, bez obzira na način upotrebe, a već 15 do 20 g semena rena kuvanog u vodi može da prouzrokuje dijareju i povraćanje.
KAKO SE ČUVA REN
Ren iseći na komade i uviti u aluminijumsku foliju i čuvati u frižideru u kutiji za povrće:
– koren može da se izrenda i pomeša s 1 kašičicom šećera i 4 kašike limunovog soka, ili sirćeta i u dobro zatvorenim teglama tako može da stoji 3 nedelje, a sklonjen u trap, u vlažan pesak i tokom čitave godine.
Mladi listovi rena, koji sadrže čak 300-400 miligrama askorbinske kiseline (vitamin C) i 14 mg karotina, mogu da se koriste kao dodaci raznim salatama.