Lekovito bilje može suzbiti bol i zaustaviti napredovanje veoma neprijatnog oboljenja zglobova.
Lovorov list za čukljeve
Lovorov list podstiče izbacivanje mokraćne kiseline, te sprečava artritis i pomaže u lečenju čukljeva. Sipajte kašiku usitnjenog lovorovog lista u tri decilitra ključale vode i kuvajte pet minuta. Zatim sklonite sa šporeta i ostavite poklopljeno da odstoji preko noći. Ujutru procedite i uzimajte po kašiku čaja na svaki sat vremena. Postupak ponavljajte naredna tri dana (svako veče spremite novo piće). Posle nedelju dana sve ponovite. Možda će vas iznenaditi često mokrenje – to je normalno. To znači da se so u vašem telu rastvara. Poboljšanje bi trebalo da osetite nakon deset dana. Primetićete da vas zglobovi više ne bole i osećaćete se mnogo bolje. Ukupan tretman treba da traje dva meseca. Osim toga, istovremeno možete koristiti i tinkturu od lovora. Usitnite pet-šest listova lovora, sipajte ih u staklenu flašicu i prelijte sa 100 ml stoprocentnog alkohola. Flašicu dobro zatvorite i ostavite je da odstoji na toplom mestu dve-tri nedelje. Potom procedite tečnost i njome svakodnevno masirajte čukljeve.
Pomažu gorka so i kurkuma
Obloge od gorke soli takođe mogu ublažiti bol izazvan čukljevima. Visok sadržaj magnezijuma u gorkoj soli pomaže u regulaciji pH nivoa organizma, što je veoma važno u borbi s upalama. Topli rastvor od gorke soli pomoći će i slučaju kurjih očiju i plikova, čestih propratnih simptoma čukljeva. U lavor naspite malo tople vode, dodajte šaku gorke soli i promešajte. Potopite stopala i držite ih u kupci sve dok se voda ne ohladi. Potom ih dobro osušite peškirom i izmasirajte maslinovim ili kokosovim uljem. Takođe, u lečenju čukljeva mogu pomoći i obloge od kurkume, jer njen glavni sastojak – kurkumin – ublažava bol i smanjuje upalu. Od ovog začina možete napraviti pastu (pola kašičice kur-kume u prahu pomešajte s malo maslinovog ulja). Nanesite smesu direktno na čukalj, koji ćete potom umotati u plastičnu foliju. Držite je najmanje dva sata, a najbolje bi bilo preko noći. Za oralnu upotrebu, rastvorite kašičicu kurkume u čaši mlake vode ili mleka i pijte dvaput dnevno.
Koje lekovite biljke mogu biti od pomoći
Za lečenje čukljeva -fitoterapeuti preporučuju sledeće biljke:
Gavez
Gavez je jedna od najpoznatijih i najčešće korišćenih biljaka kad je o koštano-zglobnim tegobama reč. Pomaže u slučaju uganuća, preloma, iščašenja, čukljeva i proširenih vena. Podstiče regeneraciju tkiva i ublažava bol. Napunite trećinu staklene tegle ili flaše usitnjenim korenom gaveza, a ostatak dopunite 70-procentnim alkoholom. Teglu dobro zatvorite i ostavite na tamnom i toplom mestu da odstoji tri-četiri nedelje. Nakon toga procedite tečnost i koristite za masiranje ne samo čukljeva već i celih stopala. Ponavljajte triput dnevno. Terapija treba da traje najmanje mesec dana.
Kamilica
Kamilica je popularan i efikasan biljni Iek koji ublažava simptome čukljeva. Ima antiupalno dejstvo, ublažava bol, a čak može i smanjiti čukljeve. Prelijte dve-tri kesice čaja s dva decilitra ključale vode, te ostavite poklopljeno da se prohladi. Potom kesice privijte na čukljeve i držite ih najmanje pola sata. Ponavljajte nekoliko puta dnevno. Svako veče, pre nego što odete na spavanje, izmasirajte bolno područje mešavinom eteričnog ulja od kamilice i maslinovog ili kokosovog ulja.
Povezano>>> Čukljevi: Kako da ukrotite neposlušnu kost
Neven
Još jedan dobar prirodni lek jeste neven. Ova biljka ima antiupalno dejstvo, ublažava bol i sprečava stvaranje kurjih očiju i plikova na problematičnom području. Prstima nežno zdrobite malo nevenovog lišća da iscedite sok, a zatim ga nanesite na bolno područje i ostavite da se osuši. Postupak ponovite dva do tri puta dnevno. Takode, pomaže nevenova mast, kojom svakodnevno treba mazati čukljeve.
Jedite kurkumu i višnje
Kako biste suzbili bol i upalu čukljeva, bitno je da vodite računa o tome šta jedete. Neke namirnice imaju antiupalno dejstvo, dok neke samo pogoršavaju to stanje. Među dobrim anti-upalnim namirnicama jesu masline, losos, đumbir, kurkuma, beli luk, višnje, jagode, borovnice, orasi i slatki krompir. Jedite ih što češće, najbolje svakodnevno. Istovremeno, izbegavajte namirnice koje podstiču upalu – crveno meso; mesne prerađevine; rafinisani šećer, so i žitarice; jaja, kukuruzno ulje… Takođe, jedite lranu bogatu vitaminima A, B, C i E.